www.ovdim.org.il

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה בבית משפט השלום בטבריה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע כפקח מטעמה במקום.


על פי עובדות התביעה, בזמנים הרלוונטיים לתאונה בעבודה, התובע, יליד 1968 עבד במשחטה כאשר העירייה העסיקה אותו בתור פקח מטעמה במשחטה. ביום התאונה, במהלך עבודתו ובעת סיור ניקיון עם הרופא הווטרינר, נתבקש התובע לפתוח דלת עם מאוורר פועל וכתוצאה מכך נתקעו אצבעות ידו השמאלית בתוך המאוורר ונגרמו לו נזקי גוף.


התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, והוועדה רפואית קבעה לתובע דרגת נכות רפואית צמיתה בשיעור של 5% בגין קשיון נוח אצבע שלישית. מומחה מטעם התובע קבע כי נותרה לו דרגת נכות רפואית בשיעור של 16.4%, ומנגד קבע מומחה מטעם הנתבעת כי לא נותרה כל נכות כתוצאה מהתאונה.


בעקבות הפער בין חוות דעת של המומחים, מונה מומחה מטעם בית המשפט, אשר קבע בחוות דעתו כי בעקבות התאונה לתובע נותרה דרגת נכות צמיתה בשיעור 5%. בית המשפט נדרש להכריע במחלוקת בעניין נסיבות אירוע התאונה, שאלת אחריותן של המשחטה והעירייה לקרות התאונה וכן בעניין גובה הנזק.


המעסיקות לא דאגו לסביבת עבודה בטוחה


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, קיבל בית המשפט את גרסת התובע לתאונה שנתמכה בעדות הווטרינר שנכח עמו בזמן האירוע, ותאמה את גרסתו לתאונה כפי שצוינה בטופס ביטוח לאומי 250 "בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע בעבודה". לכן נקבע כי בזמן פתיחת הדלת במקום עבודתו במשחטה, נתקעו אצבעות התובע במאוורר אשר היה מותקן על הדלת וגרם לפגיעתו.


התובע טען כי המעסיקות התרשלו בכך שהפרו חובות חקוקות בגין אי התקנת מכסה או מגן למאוורר שימנע מגע ישיר עמו, אי אספקת כפפות עבודה שריוניות, אי אזהרה של העובדים מפני הסכנה של המאוורר, אי הצבת שלט אזהרה, אי שימוש במאוורר בטיחותי ואי התקנת רשת עם מרווחים קטנים יותר שימנעו חדירת אצבעות.


בית המשפט ציין כי לצורך קביעת אחריות ברשלנות, יש להוכיח קיומה של חובת זהירות מושגית וקונקרטית, הפרת החובה האמורה וגרימת נזק כתוצאה מהפרת החובה. לגבי קיומה של חובת זהירות מושגית הוכח כי התאונה אירעה בהיות התובע עובד העירייה.


בית המשפט סבר כי העירייה לא טרחה לבדוק את סביבת העבודה שבה נכח התובע, לרבות בטיחותו של אותו מאוורר שממנו נפצע התובע. עוד סבר כי העירייה כמעסיקתו של התובע לא נתנה לו הנחיות בטיחות כלליות ודרך התנהלות במקום שבו הועסק. מאחר שהיה עליה כמעסיקתו לבדוק אם הוראות הבטיחות מבוצעות בפועל במשחטה, היא חבה חובת זהירות קונקרטית כלפי התובע והפרה אותה בכך שלא דאגה לסביבת עבודה בטוחה.


הנהלת המשחטה הייתה צריכה להציב דלת עם מאוורר בטיחותי


בית המשפט קבע כי גם המשחטה חבה בחובת זהירות כלפי התובע, משום שהיא המקום שבו התרחשה התאונה. המשחטה הייתה צריכה ליצור מקום עבודה בטוח נטול סיכונים, על ידי הצבת דלת עם מאוורר בטיחותי כדי למנוע מצב של פגיעה פוטנציאלית, כפי שאירע במקרה זה.


היה על בעלי המשחטה לצפות שבנסיבות הצבת המאוורר ללא אמצעי הגנה, ובכלל זאת רשת או מגן על דלת שאותה נדרש התובע, לצפות התרחשות הפגיעה והנזק. היה עליה לוודא הצבת שלטי אזהרה מפני אותו מאוורר או התקנת מכסה על אותו מאורר שימנע מגע ישיר עמו, דבר שלא נעשה.


לגבי הקשר הסיבתי לקרות התאונה, ציין בית המשפט כי התעלמות המשחטה והעירייה מחובת הפיקוח וההדרכה וכן התעלמותן מסיכונים שבביצוע עבודה ללא נקיטת אמצעי זהירות, כפי שמצופה מכל מחזיק במקום או מעביד סבירים, הובילו להתרחשות התאונה ולנזקי התובע, ונקבע כי חלוקת האחריות הנכונה בנסיבות אלה מצדיקה אחריות בשיעור של 60% על המשחטה ובשיעור של 40% על העירייה. על התובע הוטלה רשלנות תורמת בשיעור של 10%.


בסופו של דבר נקבע כי התובע זכאי לפיצויים בגין: הפסד השתכרות לעבר, הפסד השתכרות לעתיד, עזרת צד ג' עבר ועתיד, הפסד פנסיה וכאב וסבל בסך כולל של 75,500 שקלים. לאחר ניכוי תגמולי המוסד לביטוח לאומי ואשם תורם, חויבו הנתבעות בסך של 56,500 שקלים, בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.


ת"א 12472-09-17
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.