www.ovdim.org.il

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד בחנות אשר החליק במדרגות ונפגע בגבו, פנה אל בית משפט השלום בחיפה, והגיש תביעה נגד המעסיק בגין רשלנותו, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה בעבודה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד 1976, הועסק בין השנים 2003 – 2010 כמוכר בחנות בבעלות הנתבע. במסגרת תפקידו עסק במכירת ואספקת מוצרי סדקית ותמרוקים וכן עבד במחסן. בסוף שנת 2008, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, הוריד התובע מהמחסן לחנות שתי שקיות גדולות עם סחורה. במהלך ירידתו במדרגות מהמחסן לחנות איבד שיווי משקל ונפל על גבו.


מעדויות הצדדים עלה כי החנות נמצאת בקומה הראשונה של הבניין, וקומה וחצי מעליה מצוי מחסן שממנו מורידים העובדים סחורה ללקוחות. מצדו האחד של גרם המדרגות העליון נמצא קיר, ומצדו האחר מעקה. גרם המדרגות התחתון תחום בין שני קירות ללא מעקה, והמעבר בו צר. אין מחלוקת כי במועד התאונה לא הותקנו על המדרגות פסים למניעת החלקה, והם הותקנו בגרם המדרגות התחתון רק לאחר התאונה.


התובע הציג בפני בית המשפט תעודת מחלה, החתומה בידי האורתופד, שבה צוין כי הוא החליק במדרגות, נפל ונחבל בחלק התחתון בגבו. עוד צוין כי התובע התלונן על כאבים בגב תחתון עם הקרנה לעכוז ולמפשעה, וכי אינו מסוגל להזדקף לבדיקה, אינו יכול לשבת, וניכרת הגבלה בתנועות הגב התחתון. התובע טופל במכון אורתופדיה ופיזיותרפיה והמוסד לביטוח לאומי שילם לו דמי פגיעה.


לטענת התובע, ביום התאונה דרש ממנו המעסיק להעביר מהמחסן לחנות שקיות סחורה כבדות לבדו וללא עזרה של פועלים נוספים, מבלי להעמיד לרשותו מקום או ציוד עבודה מתאים לכך. תנאי עבודתו והעדר הדרכה או הכשרה מתאימים, גרמו לכך כי בעת ירידתו במדרגות, שהיו ללא פסים נגד החלקה, החליק, נפל על גבו ונחבל קשות.


מדרגות ללא פסים למניעת החלקה וללא מעקה אינן עומדות בתקן


עוד ציין התובע כי המדרגות שבהן החליק היו צרות, ללא פסים המונעים החלקה, ללא מעקה ואינן עומדות בתקן. שיטת העבודה שבה נדרש לבצע את עבודתו, כמו גם המקום הצר והציוד הבלתי מתאים, גרמו לנפילתו. בעקבות התאונה, נפגעה יכולתו לכופף את הגב או הצוואר. הוא סובל מירידה בתחושה, ואינו מסוגל לבצע עבודות הדורשות מאמץ פיזי. מומחה רפואי מטעם התובע קבע לו נכות צמיתה העומדת על 10%, ובשים לב לסוג עבודתו מדובר בנכות תפקודית.


התובע טען כי בהיעדר הדרכה או אזהרה שהיה בה למנוע את הנפילה, יש מקום לחייב את המעסיק, אשר אחראי על שלומם של עובדיו ובטיחותם. לטענתו, חובת הזהירות של המעסיק ביחס לעובד רבה יותר מחובת הזהירות של העובד כלפי עצמו, שכן רצונו של העובד הוא לבצע את הנדרש ממנו ואין בידו את הפרספקטיבה הנכונה כדי לשים את נושא הבטיחות במקום הראשון. על המעסיק מוטלת חובה מקיפה מוגברת ומוחלטת בכל הנוגע לשלומו במהלך עבודתו, לכן אין מקום להטיל על עליו אשם תורם לקרות התאונה.


מנגד טען המעסיק כי התובע הגיש את תביעתו יום אחד לפני התיישנותה, דבר המעיד על המשקל שיש לתת לטענותיו. לטענתו מדובר בנפילה סתמית ורגילה, ובכל מקרה נקבע על ידי מומחה מטעם בית המשפט וכן בידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי כי לא נותרה לו נכות רפואית בגינה. התובע שב לעבודתו חודש לאחר התאונה, בהיקף מלא וללא שהופחתו אחוזי משרתו.


המעסיק הוסיף וטען כי מדובר בעובד ותיק, שהכיר היטב את נהלי העבודה ואת כללי הזהירות ואת גרם המדרגות שמהן נפל. אחריותו אינה אחריות מוחלטת והוא אינו מבטח על. על התובע להוכיח רשלנות כתנאי לפסיקת פיצויים. אולם הוא לא הרים את הנטל להוכיח את רשלנות המעסיק. לחלופין טען הנתבע כי יש לקבוע אשם תורם בשיעור מלא לנוכח התנהלותו של התובע.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קיבל בית המשפט את עדותו של התובע וקבע כי הוא נפל בגרם המדרגות התחתון, התחום בין שני קירות וללא מעקה או פסים למניעת החלקה. לפיכך לא היה לתובע במה להיאחז בעת שהחליק.


היעדר פסים מונעי החלקה הפכו את המדרגות למסוכנות לשימוש באופן שאינו נמנה עם הסכנות הרגילות של בית העסק, לכן נקבע כי המעסיק התרשל ונמצא קשר סיבתי בין ההתרשלות ונפילתו של התובע. אשמו התורם של התובע הוערך בשיעור של 10%. בנסיבות אלה חויב הנתבע לפצות את התובע בסך כולל של 12,670 שקלים. לאחר הפחתת 10% אשם תורם ובניכוי דמי הפגיעה, חויב המעסיק בסך של 5,420 שקלים, בצירוף הוצאות התובע, בהתאם לקבלות שימציא, ובשכר טרחת עורך דין בסך כולל של 5,000 שקלים.


ת"א 56132-12-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.