www.ovdim.org.il

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע מאבן בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה על סמך עדות יחידה נגד המעביד בגין נזקי גוף שאירעו לו במהלך עבודתו. הצדדים היו חלוקים בשאלת החבות ובשאלת גובה הנזק.


על פי עובדות התביעה, בפברואר 2015, התובע, יליד 1994, נפגע לטענתו בתאונת עבודה, במהלך עבודת בנייה בבניין שבו עבד בקומה העשירית. התובע סיים להכין טיט ובעודו צועד מספר צעדים באותה קומה, רגלו נתקלה בעצם כלשהו, כשהמקום היה רווי עצמים, אבנים ושברי בנייה, נפל ופניו נפגעו באבן. כתוצאה מכך נפגע בעינו השמאלית.


התביעה הוגשה נגד המעביד וחברת הביטוח שלו בעילה לפי פקודת הנזיקין. הנתבעים כפרו באחריות לתאונה וטענו כי התובע כשל בהוכחת תביעתו תוך שהוא בחר שלא להביא לעדות עד מטעמו. עוד נטען לחילופין שלא הוכח כי המעביד התרשל או סיפק לתובע סביבת עבודה לא בטוחה. ואף הנתבעים חלקו על אומדן הנזקים שנטענו על ידי התובע.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה שהתובע הוכיח את נסיבות אירוע התאונה כפי שנטענו על ידו. ראשית, התובע צירף לתצהיר דו"ח מד"א שם צוין כתובת האירוע וצירף דו"ח ביטוח לאומי 250 החתום על ידי המעביד ומאשר כי התאונה אירעה באתר הבנייה השייך לו.


כמו כן, התובע הגיש תצהיר עדות ראשית שבו חזר על אותה גרסה שהועלתה בכתב התביעה. אופי הפגיעה שגרמה לדימום ולקרע בעפעף תואם יותר פגיעה מאבן מאשר פגיעה מסמר, כפי שנטען על ידי המעביד. פגיעה מאבן היא יותר נרחבת בעוד שפגיעה ממסמר יותר ממוקדת. פגיעתו של התובע הייתה נרחבת יותר ממה שהיה צפוי אילו נפגע ממסמר.


בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי התובע הוכיח את גרסתו וקיבל את התביעה גם על סמך עדות יחידה. נקבע כי התובע נפל עקב היתקלות בפסולת בניין וכתוצאה מהנפילה נפגע בעינו מאבן. עוד נקבע כי יש להטיל אחריות על המעביד ולחייבו בנזקי התובע, מאחר שהמקום שבו נפל היה רווי פסולת בניין, לרבות שברי בלוקים, שברי אבנים, רשת ברזל ופסולת אחרת. לפיכך נקבע כי המעביד לא דאג לסביבת עבודה בטוחה.


המעביד נדרש לנקוט באמצעי זהירות סבירים להסרת מכשולים


בית המשפט ציין כי המעביד חייב להבטיח לעובד סביבת עבודה בטוחה, ועליו לדאוג שדרכי המעבר יהיו לא חסומים או נעדרי מכשולים. במקרה זה, הוכח כי התובע עבד במקום רווי מפגעים ופסולת בניין. היה על המעביד לצפות כי התובע יתקל באחד מהמפגעים, והיה עליו לוודא כי דרכי המעבר בדרכו של התובע יהיו פנויים ולנקוט באמצעי זהירות סבירים להסרת מכשולים. ואולם, מטעם המעביד לא הובאה כל עדות התומכת בטענה לנקיטת אמצעים כלשהם בכלל או אמצעים סבירים בפרט.


התובע נדרש להוביל טיט ממקום למקום לאחר הכנתו. לא היה זה מתפקידו לנקות את אותו משטח עליו פסע. אם המקום היה רווי מפגעים, סביר להניח שהמעביד היה מודע לכך והדבר חייבו לנקוט באמצעי זהירות. משלא הוכח שעשה כן נמצא כי התרשל ויש להטיל עליו אחריות. עם זאת, נקבע כי יש להטיל על התובע אשם תורם על שלא נזהר מספיק בשיעור של 25%. 


התובע הציג מטעמו חוות דעת רפואית שלפיה נותרה לו נכות צמיתה בשיעור של 15%. מטעם הנתבעים הוגשה חוות דעת של מומחה אחר, שלפיה לתובע לא נותרה נכות. לאור הפערים מינה בית המשפט מומחה אשר קבע כי בעקבות התאונה נותרה לתובע נכות בשיעור 10% בגין ירידה בראייה, ואף העריך כי הנכות שנותרה מגבילה את התובע בביצוע עבודתו כפועל בניין.


בסופו של דבר חייב בית המשפט את המעביד וחברת הביטוח לשלם לתובע, לאחר ניכוי אשם תורם בשיעור 25%, סך של 65,600 שקלים, בגין כאב וסבל, הפסדי שכר, עזרה והוצאות והפסד כושר לעתיד, זאת בתוספת שכר טרחת עורך דין בשיעור 20% והוצאות משפט בסך של 6,710 שקלים.


ת"א 38270-05-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.