www.ovdim.org.il

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סדרן ברשת מגה בעכו, פנה אל בית משפט השלום בקריות והגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין הנזקים שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה.


התובע, יליד 1958, עתר לפיצויים בטענה לרשלנות המעסיק, בכך שבמהלך עבודתו כסדרן במרכול, מגה הפרה את חובת הזהירות שהיא חבה כלפיו מאחר שאפשרה הימצאות מים רבים במקום, ללא התראה בדבר הסכנה. התובע 2, המוסד לביטוח לאומי, שילם לתובע דמי פגיעה וקצבאות נכות עקב פגיעתו בתאונה ולאור כך תבע את השבתם מכוח סעיף 328 לחוק המוסד לביטוח לאומי.


על פי עובדות התביעה, במרץ 2011, בעת שהתובע עבד במרכול השייך לרשת מגה, הוא נדרש במסגרת תפקידו לסדר את עגלות הקנייה במחסן המצוי במרכול ולהוציא אותן במידת הצורך לשימוש הלקוחות. ביום התאונה, בעת שגרר את העגלות בתוך הסניף, דרכה רגלו על מים שנאספו על רצפת המרכול שהייתה מרוצפת במרצפות חלקות, וכתוצאה מכך החליק, נפל ארצה ונחבל בכל חלקי גופו ובמיוחד בידו השמאלית.


מיד לאחר התאונה הגיעו למקום מספר עובדים, וביניהם עובדת הניקיון שזומנה למתן עדות בבית משפט. בהמשך, פינה אותו סגן מנהל הסניף לטיפול רפואי בקופת החולים ומשם הופנה להמשך טיפול בבית חולים. אשתו של התובע שעבדה במקרה באותה קופת חולים, העידה על הגעתו למקום.


כמות מים רבה הצטברה על הרצפה עקב תקלה במקררים


עובדת הניקיון טענה כי בזמן התאונה ביצעה עבודות של ניקוז מים רבים שהצטברו על רצפת המחלקה עקב תקלה שהייתה במקררי הבשר. העובדת פעלה לסילוק המים על ידי גריפתם באמצעות מגב לבור ניקוז, אך למרות שהיו במקום מים רבים, היא לא הציבה שלטים להזהרת העוברים והשבים, הגם שאלו סופקו לה על ידי מעבידה.


עוד מסרה העדה כי על פי ההוראות שניתנו לה על ידי המעסיק, היא לא הודרכה להציב שלטי אזהרה מפני סכנת החלקה במקומות שבהם קיימת גישה לעובדים בלבד, אלא רק במקומות שבהם קיימת גישה לציבור הקונים. ביחס לאירוע הנפילה העידה כי לא ראתה את התאונה עצמה, אך שמעה את התובע צועק וראתה אותו מיד לאחר מכן שוכב על רצפה כאשר במקום מים רבים.


לאחר עיון בראיות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה שהתובע הוכיח את קרות התאונה כגרסתו, וסביר יותר שהוא החליק כתוצאה ממים שהיו על הרצפה, מאשר בשל כל סיבה אחרת. בית המשפט קבע כי חובת הזהירות של מגה ברורה, מאחר שהיא המחזיקה במקרקעין שבהם נגרם הנזק והיא נושאת בחובת זהירות מושגית וקונקרטית כלפי באי המקום ובכללם העובדים.

 

לאחר בחינת טיב הסיכון שגרם לנזק, הגיע בית המשפט למסקנה ברורה כי מדובר בסיכון בלתי סביר. מדובר במרכול, שבו אין כל סיבה להימצאות מים על הרצפה, שעלולים להביא להחלקה ונזק. אין מדובר בהימצאות טבעית של חומר במקום שבו מצופה שיימצא, ומכאן שקיימת חובת זהירות קונקרטית של מגה ביחס למפגע זה ואין זה משנה אם הנפילה הייתה בשטח שבו אין גישה לציבור הקונים.


התובע זכאי לפיצויים בסך של 103,200 שקלים


בנסיבות האירוע, בית המשפט סבר שאין מקום להטיל על התובע אשם תורם כלשהו. התובע לא נטל סיכון בלתי סביר, אלא הוביל את העגלות בהליכה רגילה. המכשול שבגינו מעד היה קשה לראייה, במיוחד כאשר גרר לפניו שורת עגלות אשר מסתירות את שדה ראייתו. לא הוכח כי התובע יכול היה להבחין בקלות במים והוא הסביר כי עיקר תשומת לבו הייתה שלא להיתקל עם העגלות במדפי הסניף, לכן אין לייחס לו אשם תורם לקרות התאונה.


כתוצאה מהתאונה נותרה לתובע נכות צמיתה בשיעור של 10% בגין מגבלה ביד. לפיכך נקבע כי הוא זכאי לתשלום פיצויים, לאחר ניכוי גמלאות המוסד לביטוח לאומי, בסך של 103,200 שקלים, בגין הפסד השתכרות בעבר ובעתיד, כאב וסבל עזרת צד ג' והוצאות. גם תביעת המוסד לביטוח לאומי התקבלה, והנתבעת חויבה לשלם לתובע 2 סך של 54,500 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט.


ת"א 1841-12-14
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.