www.ovdim.org.il

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהג משאית בשנות הארבעים לחייו, נפגע בתאונת עבודה, בכך שבמהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו מסמר שהוצא בהליך כירורגי וגרם לנזק ממשי. בנסיבות אלה הגיש הנפגע תביעה נגד המעסיק, בעל חברת שירותי הובלה, לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. בית משפט השלום בחיפה נדרש להכריע האם המעסיק הפר את חובתו כלפי העובד.


על פי עובדות התביעה, בדצמבר 2012, במהלך יום עבודה, ביצע התובע הובלה של סחורה משוהם ליוקנעם. את הסחורה אסף התובע מבית אריזה, שם נארזה והוצבה על גבי משטחי עץ שהועמסו למשאית באמצעות מלגזה. מדובר בשני משטחים אשר לשיטת התובע שקלו 50 עד 70 קילו ולשיטת בית האריזה משקלם נע בין 85 ל -125 קילו.


התובע הגיע למתחם פריקת הסחורה ונדרש לפרוק את שני המשטחים על גבי במת בטון במקום. מכולת המשאית הייתה גבוהה מגובה הבמה לפריקה והמשטחים שאותם נדרש התובע לפרוק מוקמו בקצה האחורי של המשאית. כדי להקל על הפריקה, התובע פירק את המשטחים ידנית, על ידי משיכתם בידיו עם כפפות, ואז נפל על הרמפה.


מסמר שהיה מחובר למשטח ננעץ בכף ידו של הנהג


התובע תיאר כי הכניס את ידיו בין דפנות התחתית הכפולה של המשטח לצורך משיכת המשטח אל מחוץ למשאית, במסגרת פעולה זו ננעץ בכף ידו מסמר אשר היה מחובר למשטח ובלט ממנו וחדר לאצבע של התובע. לאחר הפגיעה הגיעו עובדים אשר הזעיקו אמבולנס, אולם הפרמדיקים לא הצליחו לחלץ את המסמר והזמינו כוחות כיבוי אשר אלה ניסרו את המשטח והתובע הובהל לבית חולים, שם הוצא המסמר מידו בהליך כירורגי.


לטענת התובע, ביום התאונה השתמש במשאית השייכת למעסיק אשר משטח ההרמה שלה לא היה תקין. כמו כן, לטענתו לא היו במשאית כלי עזר כמו עגלה או מלגזה ידנית, אשר יסייעו לו בביצוע פריקת הסחורה. התובע הוסיף וטען כי המעסיק התרשל בעניין הדרכות לעבודה בטוחה, והפר את חובת הזהירות החלה עליו להדריך את העובדים ולדאוג לציוד הדרוש לצורך ביצוע עבודה בצורה בטוחה.


לאחר שמיעת הטענות, קבע בית המשפט כי התובע הוכיח שהמעסיק לא פעל בהתאם לחובתו, ואף הוכח כי רמפת המשאית שבה נהג ביום התאונה לא הייתה תקינה וכי המעסיק לא סיפק את אמצעי העזר שלהם נדרש לצורך ביצוע העבודה באופן ראוי. התרשלותו זו של המעסיק היא שהובילה, בין יתר המחדלים, לתאונה.


בחירה שגויה בביצוע פריקה באופן ידני


לגבי אשם תורם וחלוקת האחריות לקרות התאונה, קבע בית המשפט כי הוכח שהתובע היה נהג הובלה מנוסה, וכי הוא ביצע משיכה ידנית של משטח אשר נועד להעמסת משקלים כבדים, בניגוד להיגיון הבריא ולכללי העבודה הנהוגים בתחום זה. עצם ביצוע המשיכה באופן זה יוצר סיכונים שונים, מעבר לסיכון שהתממש בפועל.


בית המשפט סבר כי הבחירה של התובע לבצע את הפריקה באופן ידני היא בחירה שגויה וראוי היה כי הוא יפעיל שקול דעת לאור ניסיונו ומקצועיותו בתחום ויימנע מביצוע הפריקה באופן זה. על כן קבע כי יש להשית על התובע אשם תורם בשיעור 10%.


כתוצאה מהתאונה ידו השמאלית של התובע כלל לא מתפקדת עקב הגבלות תנועה מגובה הכתף, היא רגישה וכאובה מאוד. מחוות דעת של מומחה בתחום רפואה תעסוקתית עלה כי התובע אינו מתאים לשיקום מקצועי. בעתיד, במידה ומצבו הרפואי ישתפר, הוא יזדקק לשיקום מקצועי המותאם למגבלותיו הרפואיות והתפקודיות. עד אז יש לראותו כבלתי כשיר מוחלט בשיעור של 100% לעבודתו ועבודה מפרנסת בכלל.


על פי חוות דעתו של מומחה רפואי נוסף, בשנה הראשונה לאחר הפגיעה סבל התובע מנכות רפואית של 100%. בית המשפט קיבל את המלצתו של המומחה בשים לב לטיב הפגיעה, למסמכים הרפואיים ולהנחה שבתקופה סמוך לאחר התאונה אמנם סבל התובע מחוסר תפקוד מלא.

 

בהתאם לנכות התפקודית שנקבעה ומאחר שהוכח כי בפועל לא שב התובע לעבודה כלשהי מאז התאונה ועד עתה, נקבע כי הוא זכאי לפיצויים בסך של 2,475,000 שקלים, הכולל את הרכיבים הבאים: הפסד השתכרות לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות, עזרת הזולת וכאב וסבל. בהתאם לחוות הדעת האקטואריות שהוגשו מטעם המעסיק, יש לנכות את הסכומים ששולמו לתובע מהמוסד לביטוח לאומי בגין קצבת נכות וקצבאות מיוחדות. לאחר ניכוי חלקו של התובע בגין אשם תורם נדרש המעסיק לשלם לו פיצויים בסך 285,000 שקלים, בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.


ת"א 48489-03-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.