www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו.


על פי עובדות התביעה, ביולי 2008, התובע, יליד 1959, ניגש במהלך עבודתו למתקן שטיפה בחירייה החליק נפל ונפגע. התובע טען כי משטח השטיפה היה רטוב, משומן ומלא מיצי אשפה שומניים, על כן נפל ארצה וכתוצאה מכך נגרמו לו נזקי גוף. על פי חוות דעת רפואית נותרה לו נכות רפואית צמיתה בשיעור 19%.


העירייה טענה מנגד כי דין התביעה להידחות מאחר שהתובע לא הוכיח את התאונה ואת אופן התרחשותה. הנתבעת כפרה בחבות ולחלופין הגישה חוות דעת מטעמה שלפיה אחוזי הנכות של התובע נמוכים יותר. מומחה שמינה בית המשפט, קבע כי התובע סובל מנכות צמיתה בשיעור 5.5% כתוצאה מהאירוע הנטען.


לחלופין טענה ההגנה שאם היא תחויב בפיצוי אז יש לחייב את צד ג', שהוא איגוד ערים שהופקד על הטיפול התברואתי וסילוק אשפה באזור גוש דן. גם צד ג' כפר בחבות ולחלופין טען שצד ד' צריך לשאת בפיצוי, בתור אחראי לעבודות הניקיון באתר חירייה, ואחראי ניקיון האתר ושטיפת המשאיות זבל.


המעסיקה חבה בחובת זהירות מושגית כלפי התובע


התובע טען כי "הדבר מדבר בעד עצמו" ויש להחיל את סעיף 41 לפקודת הנזיקין והאחריות לתאונה רובצת על כתפי העירייה. עוד טען כי המעסיקה חבה בחובת זהירות מושגית כלפיו, וכי היא מודה באחריותה לתאונה עקב דו"ח תאונה אשר נערך על ידה. בנוסף נטען כי חברת הניקיון הפרה את חובת הזהירות הקונקרטית, בכך שלא תחזקה את מתקן השטיפה, ולא נקטה אמצעים למניעת החלקות, ואף לא הדריכה אותו כיצד לנהוג במתקן השטיפה.


התובע ציין כי נציג מטעם חברת הניקיון, הודה בחקירתו כי אין פיקוח או השגחה על מתקן השטיפה, והרשלנות "זועקת לשמיים". עוד נטען כי העירייה שכרה את שירותי הניקיון של הצדדים הרביעים כקבלני ניקיון במתקן השטיפה, אולם התברר כי חברת הניקיון פועלת רק עד השעה 14:00 וזאת למרות שיש משאיות המגיעות גם בשעות הערב והלילה, בדיוק בזמנים שבהם נפגע התובע.


התובע הוסיף וטען כי אין לייחס לו רשלנות תורמת כלל, מאחר שלא הפר את הוראות המעביד ופעל כדין, והתאונה אירעה בנסיבות שיצרו המעסיקות והתובע נקלע לזירה מבלי שידע על התנהלות זו. לעניין הנזק והיקפו, טען כי חוות דעתו של מומחה בית המשפט כושלת ואינה עומדת בשכל הישר בקביעתו כי הוא סובל מנכות צמיתה בשיעור 5.5%.


התובע ציין כי ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי קבעה את נכותו בשיעור של 14.5% לצמיתות, ומומחה בית המשפט התעלם מכך וכלל לא ברורה קביעתו. התובע טען כי יש להעמיד את נכותו הרפואית כקביעת המוסד לביטוח לאומי ולקבוע את נכותו התפקודית בשיעור של 20%, לאור סוג העבודה הפיזית שבה הוא עובד.


האם מחדליהן של הנתבעות עולות לכדי רשלנות?


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, נדרש בית המשפט לקבוע האם התובע הצליח להוכיח שמעשיהן או מחדליהן של הנתבעות, עולות לכדי רשלנות כמשמעותה בפקודת הנזיקין. כאשר בעת קביעת אחריות בעוולת הרשלנות מתעוררות שלוש שאלות: האם המזיק חב חובת זהירות לניזוק, האם הפר את אותה חובת זהירות, והאם הפרת החובה היא זו שגרמה נזק?


בית המשפט סבר כי הנתבעות חבות בחובת זהירות מושגית כלפי התובע, וגם בחובת זהירות קונקרטית. העירייה בתור מעסיקת התובע ובתור הבעלים של מתקן השטיפה והאתר בכללותו. עם זאת, צד ג' וד' המשמשות כחברות ניקיון באתר חירייה, שביצעו את עבודות הניקיון עד לשעה שבמסגרת הסכם ההתקשרות עם האתר, אינן חבות בחובת זהירות מושגית. 


לגבי אשם תורם לקרות התאונה, סבר בית המשפט כי יש ממש בחלק מטענות ההגנה לעניין ההיכרות של התובע עם מקום השטיפה, עם זאת כאשר מדובר ביחסי עובד מעביד, נטיית בית המשפט היא לא להחמיר עם הניזוק, לפיכך סבר שיש להטיל על התובע אשם תורם בשיעור 10%.


בסופו של דבר קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את העירייה לשלם לתובע פיצויים בסך של 185,000 שקלים. בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4%, בניכוי התגמולים שקיבל מביטוח לאומי ואשם תורם. הודעות צד ג' וצד ד' נדחו, ונקבע כי כל אחד מהצדדים זכאי להוצאות ושכר טרחה בסכום כולל של 18,000 שקלים מהצד ששלח לו ההודעות.


ת"א 7430-10-11

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.