www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו.


על פי עובדות התביעה, ביולי 2008, התובע, יליד 1959, ניגש במהלך עבודתו למתקן שטיפה בחירייה החליק נפל ונפגע. התובע טען כי משטח השטיפה היה רטוב, משומן ומלא מיצי אשפה שומניים, על כן נפל ארצה וכתוצאה מכך נגרמו לו נזקי גוף. על פי חוות דעת רפואית נותרה לו נכות רפואית צמיתה בשיעור 19%.


העירייה טענה מנגד כי דין התביעה להידחות מאחר שהתובע לא הוכיח את התאונה ואת אופן התרחשותה. הנתבעת כפרה בחבות ולחלופין הגישה חוות דעת מטעמה שלפיה אחוזי הנכות של התובע נמוכים יותר. מומחה שמינה בית המשפט, קבע כי התובע סובל מנכות צמיתה בשיעור 5.5% כתוצאה מהאירוע הנטען.


לחלופין טענה ההגנה שאם היא תחויב בפיצוי אז יש לחייב את צד ג', שהוא איגוד ערים שהופקד על הטיפול התברואתי וסילוק אשפה באזור גוש דן. גם צד ג' כפר בחבות ולחלופין טען שצד ד' צריך לשאת בפיצוי, בתור אחראי לעבודות הניקיון באתר חירייה, ואחראי ניקיון האתר ושטיפת המשאיות זבל.


המעסיקה חבה בחובת זהירות מושגית כלפי התובע


התובע טען כי "הדבר מדבר בעד עצמו" ויש להחיל את סעיף 41 לפקודת הנזיקין והאחריות לתאונה רובצת על כתפי העירייה. עוד טען כי המעסיקה חבה בחובת זהירות מושגית כלפיו, וכי היא מודה באחריותה לתאונה עקב דו"ח תאונה אשר נערך על ידה. בנוסף נטען כי חברת הניקיון הפרה את חובת הזהירות הקונקרטית, בכך שלא תחזקה את מתקן השטיפה, ולא נקטה אמצעים למניעת החלקות, ואף לא הדריכה אותו כיצד לנהוג במתקן השטיפה.


התובע ציין כי נציג מטעם חברת הניקיון, הודה בחקירתו כי אין פיקוח או השגחה על מתקן השטיפה, והרשלנות "זועקת לשמיים". עוד נטען כי העירייה שכרה את שירותי הניקיון של הצדדים הרביעים כקבלני ניקיון במתקן השטיפה, אולם התברר כי חברת הניקיון פועלת רק עד השעה 14:00 וזאת למרות שיש משאיות המגיעות גם בשעות הערב והלילה, בדיוק בזמנים שבהם נפגע התובע.


התובע הוסיף וטען כי אין לייחס לו רשלנות תורמת כלל, מאחר שלא הפר את הוראות המעביד ופעל כדין, והתאונה אירעה בנסיבות שיצרו המעסיקות והתובע נקלע לזירה מבלי שידע על התנהלות זו. לעניין הנזק והיקפו, טען כי חוות דעתו של מומחה בית המשפט כושלת ואינה עומדת בשכל הישר בקביעתו כי הוא סובל מנכות צמיתה בשיעור 5.5%.


התובע ציין כי ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי קבעה את נכותו בשיעור של 14.5% לצמיתות, ומומחה בית המשפט התעלם מכך וכלל לא ברורה קביעתו. התובע טען כי יש להעמיד את נכותו הרפואית כקביעת המוסד לביטוח לאומי ולקבוע את נכותו התפקודית בשיעור של 20%, לאור סוג העבודה הפיזית שבה הוא עובד.


האם מחדליהן של הנתבעות עולות לכדי רשלנות?


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, נדרש בית המשפט לקבוע האם התובע הצליח להוכיח שמעשיהן או מחדליהן של הנתבעות, עולות לכדי רשלנות כמשמעותה בפקודת הנזיקין. כאשר בעת קביעת אחריות בעוולת הרשלנות מתעוררות שלוש שאלות: האם המזיק חב חובת זהירות לניזוק, האם הפר את אותה חובת זהירות, והאם הפרת החובה היא זו שגרמה נזק?


בית המשפט סבר כי הנתבעות חבות בחובת זהירות מושגית כלפי התובע, וגם בחובת זהירות קונקרטית. העירייה בתור מעסיקת התובע ובתור הבעלים של מתקן השטיפה והאתר בכללותו. עם זאת, צד ג' וד' המשמשות כחברות ניקיון באתר חירייה, שביצעו את עבודות הניקיון עד לשעה שבמסגרת הסכם ההתקשרות עם האתר, אינן חבות בחובת זהירות מושגית. 


לגבי אשם תורם לקרות התאונה, סבר בית המשפט כי יש ממש בחלק מטענות ההגנה לעניין ההיכרות של התובע עם מקום השטיפה, עם זאת כאשר מדובר ביחסי עובד מעביד, נטיית בית המשפט היא לא להחמיר עם הניזוק, לפיכך סבר שיש להטיל על התובע אשם תורם בשיעור 10%.


בסופו של דבר קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את העירייה לשלם לתובע פיצויים בסך של 185,000 שקלים. בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4%, בניכוי התגמולים שקיבל מביטוח לאומי ואשם תורם. הודעות צד ג' וצד ד' נדחו, ונקבע כי כל אחד מהצדדים זכאי להוצאות ושכר טרחה בסכום כולל של 18,000 שקלים מהצד ששלח לו ההודעות.


ת"א 7430-10-11

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.