www.ovdim.org.il

תקיפה תאונת עבודה, באילו מקרים תוכר תקיפה כפגיעה בעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו של אדם אצל מעבידו או מטעמו. אירוע חריג במקום העבודה שגרם ללחץ ברמה גבוהה, כמו תקיפה או תקיפה מינית יכול להיחשב כתאונת עבודה, אם כתוצאה מהאירוע נגרם נזק גופני או נפשי המצריך טיפול רפואי.


עובד שעבר תקיפה במקום העבודה, רשאי להגיש תביעה הן למוסד לביטוח לאומי לבחינת האירוע והכרה בו כתאונת עבודה והן לבית המשפט המוסמך מבחינה עניינית ומקומית לפסיקת פיצויים בגין הנזק שנגרם לנפגע ובתביעה נגד המעסיק בגין אחריותו לאירוע התקיפה.


אחריות המעסיק בגין תקיפה במקום העבודה


הטלת האחריות בנזיקין על המעסיק גבוהה יותר במקומות שבהם אופי העבודה חושף את העובד לסיכונים והתנכלות פיזית, כמו בעבודות אבטחה, שמירה וכדומה. בעבודות מסוג זה, המעסיק נדרש לנקוט באמצעי זהירות מוגברים לשמירה על העובדים ובמקרה שלא פעל בהתאם לכללי הבטיחות, ניתן להגיש נגדו תביעה בגין הפרת חובתו. עם זאת, כאשר הרקע לתקיפה הוא אישי, האירוע לא יוכר כתאונת עבודה, גם אם התקיפה נעשתה במקום העבודה.


נוסף על כך, עובד שנפגע במהלך עבודתו עקב תקיפה זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפול רפואי. אם הוועדה הרפואית קבעה כי נותרה לעובד נכות כתוצאה מהפגיעה במהלך העבודה, הוא עשוי להיות זכאי גם לתשלום קצבת נכות או מענק נכות, בהתאם לאחוזי הנכות שקבעה הוועדה.


נהג משאית תקף וטרינר עקב פסילת משלוח


וטרינר אשר הועסק על יד המועצה האזורית בבדיקת בשר המיועד לשיווק בתחומי המועצה, פנה אל בית משפט השלום באשדוד, והגיש תביעה נגד המועצה האזורית, בטענה כי נהג משאית של המועצה, שזהותו אינה ידועה, תקף אותו לאחר פסילת המשלוח, וגרם לו לנזקים.


לטענת התובע, במהלך חודש נובמבר 2011, נהג משאית מטעם הנתבעת אשר הגיע למקום עבודתו של התובע לקבלת אישור למשלוח הבשר שהוביל, תקף אותו לאחר פסילת המשלוח, וגרם לו לנזקים גופניים ונפשיים. התובע טען כי הנתבעת, שהיא מעסיקת נהג המשאית, אחראית כלפיו באחריות שילוחית ועליה לפצות אותו בגין נזקיו. מנגד הכחישה הנתבעת את טענות התובע, את אירוע התקיפה ואת אחריותה לאירוע.


התובע טען כי למקום עבודתו הגיעה משאית של הנתבעת והוא נתבקש לבדוק את הבשר לצורך מתן אישור לשיווקו. בעקבות ממצאים שונים, התובע הודיע לנהג כי הוא פוסל את המשלוח. בתגובה, הנהג התנפל עליו באלימות, הטיח אותו על השולחן תוך שימוש בקללות וגידופים, חטף את הניירת וברח מהמקום.


כתוצאה מכך, נחבל התובע באזורים שונים בגופו ופנה לטיפול רפואי. התובע טען כי נזקק לטיפולים רפואיים ולפיזיותרפיה וסבל מנזק אורתופדי וכן מפגיעה נפשית לנוכח הטראומה. האירוע הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, והתובע קיבל דמי פגיעה עבור 53 ימים בסך של 13,270 שקלים. הוועדה הרפואית קבעה לתובע נכויות זמניות, לאחר תקופת אי כושר מלא, אך הוא לא הוכר כבעל נכות צמיתה במסגרת תביעתו לביטוח לאומי


עורך דינו של התובע פנה אל הנתבעת לקבלת פרטי הנהג, אולם היא לא נענתה לפניה וסירבה לתת את פרטיו. לטענת התובע, הנתבעת אחראית לנזקיו של התובע באירוע הן לנוכח מעשיו של נהג המשאית התוקף באחריות שילוחית והן בגין רשלנות מצידה.


המעסיקה טענה כי מדובר באירוע פרי דמיונו של התובע


הנתבעת טענה מנגד כי היה על התובע להצביע על הפרטים של הנהג, ופנייתו של עורך דינו נעשתה למעלה משמונה חודשים ממועד האירוע. הנתבעת הכחישה את התביעה וטענה כי מדובר באירוע פרי דמיונו של התובע, שאותו המציא לשם קבלת פיצויים. עם זאת, היא הודתה כי משאיות מטעמה מגיעות למקום עבודתו של התובע לקבלת אישור לשיווק הבשר, ובמועד הרלוונטי עודכנה כי המשלוח נפסל לשיווק.


לאחר שמיעת העדויות והראיות, סבר בית המשפט כי נהג מטעם המועצה האזורית, אשר הגיע למקום עבודתו של התובע כחלק מתפקידו לקבלת אישור למשלוח הבשר שהוביל, התווכח עם התובע בתגובה להודעתו כי ברצונו לפסול את משלוח הבשר, ובכלל זאת, חטף ממנו את המסמכים, דחף אותו לעבר השולחן והפילו ארצה. בית המשפט קבע כי אין ספק כי מעשה התקיפה היה למען או במסגרת קידום ענייניו של המעביד.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי במחלוקת העובדתית הנוגעת לנסיבות האירוע הנטען, נמצא כי יש לתת אמון מלא בגרסת התובע ובעד שתמך בגרסתו, ויש לדחות את גרסתם של עדים מטעם הנתבעת. לפיכך נקבע, כי התובע הותקף על ידי נהג שפעל במסגרת תפקידו אצל הנתבעת באותו מועד.


בהיעדר זהותו של הנהג התוקף, נמצא כי הנתבעת אחראית לפצות את התובע בגין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהתקיפה שבוצעה על ידי עובד שלה, בסך של 26,360 שקלים, ובנוסף, עליה לשלם לתובע את מלוא הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דינו בסך של 11,700 שקלים.


ת"א 38295-03-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.