www.ovdim.org.il

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונות עבודה רבות מתרחשות על רקע שימוש במכונות מסוכנות במפעלים. לכן המחוקק דאג להסדיר הוראות בטיחות, וקבע כי על המעסיק מוטלת החובה לקיים ולהקפיד כדי למנוע פגיעה אפשרית בעובדים בעת הפעלת המכונות. בין היתר מוטלת על המעסיק החובה לגדר את המכונה לבטח, לספק ציוד מגן מתאים והדרכה לעובדים, כולל מתן הוראות זהירות ודגשי בטיחות, הצבת שילוט המזהיר מפני סכנות ועוד.


חובתו של המעסיק היא בראש ובראשונה לשמור ולהגן על עובדיו מפני סיכונים שונים בעבודה. ומעסיק אשר הפר את חובותיו ולא הקפיד לשמור על סביבת עבודה בטוחה ומתן הוראות זהירות, צפוי להיות אחראי במקרה של תאונת עבודה, ולשלם פיצויים לעובד אשר נפגע במהלך עבודתו כתוצאה מהפרת חובה חקוקה.


תקלה במכונה לכיפוף מתכות במפעל


אל בית משפט השלום בקריות הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף. התובע, אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. הצדדים היו חלוקים על עצם קרות התאונה, נסיבותיה ועל הקשר הסיבתי בין האירוע לבין נזקי התובע.


על פי עובדות התביעה, במהלך חודש נובמבר 2011, מנהל המפעל ביקש מהתובע לעבוד על מכונה לכיפוף מתכת. מדובר במכונה חשמלית המופעלת באמצעות לחיצה על דוושת הרגל, אשר נסגרת על המתכת ומכופפת אותה.


התובע, יליד 1989, אשר החל את עבודתו במפעל ימים ספורים קודם לכן, טען כי לפני האירוע, פועל אחר שעבד על אותה מכונה התריע על כך שהיא מקולקלת באופן שפעלה ללא לחיצה על הדוושה. כאשר התובע התבקש לעבוד על המכונה, הוא אמר למנהל שהיא מקולקלת ופועלת ללא שליטה, אולם הוא ענה כי התקלה תוקנה על ידי טכנאי.


התובע החל לעבוד על מכונת הכיפוף שפעלה באמצעות דוושת הרגל. לאחר מספר שעות בזמן שכיוון בידו את המתכת בתוך המכונה לצורך כיפופה, התקלה במכונה לפתע חזרה והיא פעלה מעצמה מבלי שלחץ על הדוושה. כתוצאה מכך, נפגע התובע בכף ידו השמאלית.


הפועל השני, אשר העיד מטעם התביעה, הסביר כי כאשר לוחצים על הדוושה המכונה אמורה לעלות במהירות, ואם ישנה תקלה המכונה קופצת בפתאומיות. העד מסר כי טכנאי שזומן למפעל תיקן את התקלה, ואף ציין כי מדובר במכונה מסוכנת ביותר שעלולה לגרום נזק רציני כאשר היא לא תקינה.


התובע טען כי לאור העובדה שמדובר במכונה לא מגודרת, ולכך שבעת אירוע התאונה לא היה מנוסה בעבודה על מכונה זו ואף ציין בפני המנהל כי היו בה תקלות, אין לייחס לו כל אשם תורם על פי פקודת הבטיחות בעבודה והפרת חובה חקוקה של המעסיק.


המעסיק טען כי במכונה לא הייתה כל תקלה


מנגד טען מנהל המפעל כי אין לאמץ את גרסתו של התובע לגבי אירוע התאונה, הן משום שנסיבות התאונה היו אחרות והן משום העובדה שלא הגיוני ולא סביר שהמכונה תעבוד סתם כך מבלי שהוא לחץ על דוושת ההפעלה. המעסיק הוסיף וטען כי הפועל השני, אשר העיד מטעם התובע למעשה לא סייע לתובע בעדותו אלא דווקא חיזק את גרסתו שלו, שכאמור הכחישה את נסיבות האירוע וטענה כי במכונה לא הייתה כל תקלה.


לאחר שבית המשפט בחן את העדויות של המעורבים בתיק, הוא קבע, כי לא הוכח כי התובע עבד על המכונה מספר פעמים לפני שנפצע או קיבל הדרכה מתאימה. לכל היותר עבד על המכונה ביום הקודם מספר שעות עד יום התאונה ובוודאי לא קיבל הדרכה מתאימה לעבוד על מכונה מסוכנת מסוג זה. כמו כן, הוכח שהיו תקלות במכונה זו בעבר, לרבות היכולת של המכונה לפעול לבד.


בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל, לאור התרשמותו מעדותו של התובע אשר נדרש בפעם הראשונה או לכל המאוחר בפעם השנייה לעבוד על מכונה מסוכנת, שהסכינים שלה חשופים. לא הוכח שסופקו לתובע כפפות מפלדה כאמצעי הגנה, ולא הוכח כי ניתנה לו הדרכה מתאימה, אלא הוכח כי היו בעבר תקלות דומות שגרמו למכונה לקפוץ בבת אחת.


עם זאת, למרות שמדובר במכונה לא מגודרת, בשים לב להערות ביחס ליכולתה של המכונה לעבוד לבד, דבר כשלעצמו שאין בו כדי לשלול אחריות מהמעסיק, קבע בית המשפט כי יש להפחית רשלנות תורמת בשיעור של 15% בלבד בנסיבות העניין על התובע ולא קיבל את הטענה כי דין התביעה להתקבל ללא כל רשלנות תורמת.


ת"א 21754-07-12
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.