www.ovdim.org.il

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונות עבודה רבות מתרחשות על רקע שימוש במכונות מסוכנות במפעלים. לכן המחוקק דאג להסדיר הוראות בטיחות, וקבע כי על המעסיק מוטלת החובה לקיים ולהקפיד כדי למנוע פגיעה אפשרית בעובדים בעת הפעלת המכונות. בין היתר מוטלת על המעסיק החובה לגדר את המכונה לבטח, לספק ציוד מגן מתאים והדרכה לעובדים, כולל מתן הוראות זהירות ודגשי בטיחות, הצבת שילוט המזהיר מפני סכנות ועוד.


חובתו של המעסיק היא בראש ובראשונה לשמור ולהגן על עובדיו מפני סיכונים שונים בעבודה. ומעסיק אשר הפר את חובותיו ולא הקפיד לשמור על סביבת עבודה בטוחה ומתן הוראות זהירות, צפוי להיות אחראי במקרה של תאונת עבודה, ולשלם פיצויים לעובד אשר נפגע במהלך עבודתו כתוצאה מהפרת חובה חקוקה.


תקלה במכונה לכיפוף מתכות במפעל


אל בית משפט השלום בקריות הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף. התובע, אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. הצדדים היו חלוקים על עצם קרות התאונה, נסיבותיה ועל הקשר הסיבתי בין האירוע לבין נזקי התובע.


על פי עובדות התביעה, במהלך חודש נובמבר 2011, מנהל המפעל ביקש מהתובע לעבוד על מכונה לכיפוף מתכת. מדובר במכונה חשמלית המופעלת באמצעות לחיצה על דוושת הרגל, אשר נסגרת על המתכת ומכופפת אותה.


התובע, יליד 1989, אשר החל את עבודתו במפעל ימים ספורים קודם לכן, טען כי לפני האירוע, פועל אחר שעבד על אותה מכונה התריע על כך שהיא מקולקלת באופן שפעלה ללא לחיצה על הדוושה. כאשר התובע התבקש לעבוד על המכונה, הוא אמר למנהל שהיא מקולקלת ופועלת ללא שליטה, אולם הוא ענה כי התקלה תוקנה על ידי טכנאי.


התובע החל לעבוד על מכונת הכיפוף שפעלה באמצעות דוושת הרגל. לאחר מספר שעות בזמן שכיוון בידו את המתכת בתוך המכונה לצורך כיפופה, התקלה במכונה לפתע חזרה והיא פעלה מעצמה מבלי שלחץ על הדוושה. כתוצאה מכך, נפגע התובע בכף ידו השמאלית.


הפועל השני, אשר העיד מטעם התביעה, הסביר כי כאשר לוחצים על הדוושה המכונה אמורה לעלות במהירות, ואם ישנה תקלה המכונה קופצת בפתאומיות. העד מסר כי טכנאי שזומן למפעל תיקן את התקלה, ואף ציין כי מדובר במכונה מסוכנת ביותר שעלולה לגרום נזק רציני כאשר היא לא תקינה.


התובע טען כי לאור העובדה שמדובר במכונה לא מגודרת, ולכך שבעת אירוע התאונה לא היה מנוסה בעבודה על מכונה זו ואף ציין בפני המנהל כי היו בה תקלות, אין לייחס לו כל אשם תורם על פי פקודת הבטיחות בעבודה והפרת חובה חקוקה של המעסיק.


המעסיק טען כי במכונה לא הייתה כל תקלה


מנגד טען מנהל המפעל כי אין לאמץ את גרסתו של התובע לגבי אירוע התאונה, הן משום שנסיבות התאונה היו אחרות והן משום העובדה שלא הגיוני ולא סביר שהמכונה תעבוד סתם כך מבלי שהוא לחץ על דוושת ההפעלה. המעסיק הוסיף וטען כי הפועל השני, אשר העיד מטעם התובע למעשה לא סייע לתובע בעדותו אלא דווקא חיזק את גרסתו שלו, שכאמור הכחישה את נסיבות האירוע וטענה כי במכונה לא הייתה כל תקלה.


לאחר שבית המשפט בחן את העדויות של המעורבים בתיק, הוא קבע, כי לא הוכח כי התובע עבד על המכונה מספר פעמים לפני שנפצע או קיבל הדרכה מתאימה. לכל היותר עבד על המכונה ביום הקודם מספר שעות עד יום התאונה ובוודאי לא קיבל הדרכה מתאימה לעבוד על מכונה מסוכנת מסוג זה. כמו כן, הוכח שהיו תקלות במכונה זו בעבר, לרבות היכולת של המכונה לפעול לבד.


בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל, לאור התרשמותו מעדותו של התובע אשר נדרש בפעם הראשונה או לכל המאוחר בפעם השנייה לעבוד על מכונה מסוכנת, שהסכינים שלה חשופים. לא הוכח שסופקו לתובע כפפות מפלדה כאמצעי הגנה, ולא הוכח כי ניתנה לו הדרכה מתאימה, אלא הוכח כי היו בעבר תקלות דומות שגרמו למכונה לקפוץ בבת אחת.


עם זאת, למרות שמדובר במכונה לא מגודרת, בשים לב להערות ביחס ליכולתה של המכונה לעבוד לבד, דבר כשלעצמו שאין בו כדי לשלול אחריות מהמעסיק, קבע בית המשפט כי יש להפחית רשלנות תורמת בשיעור של 15% בלבד בנסיבות העניין על התובע ולא קיבל את הטענה כי דין התביעה להתקבל ללא כל רשלנות תורמת.


ת"א 21754-07-12
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.