www.ovdim.org.il

תאונת דרכים בזמן שירות לאומי, האם מדובר בתאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת דרכים שהתרחשה במהלך התנדבות בשירות לאומי, או אירעה בדרך למקום שבו מבוצעת ההתנדבות או בחזרה ממנו, יכולה בכפוף לתנאים מסוימים להיות מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, ולזכות את המתנדב בתשלום דמי פגיעה ואם נותרה לו נכות קבועה כתוצאה מהתאונה, הוא יוכל לקבל קצבת נכות או מענק חד פעמי, בהתאם לאחוזי הנכות.


כדי שהאירוע יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה ויקנה לנפגע את זכויותיו כחוק, עליו להתרחש בעת הפעילות, במהלך הפסקה, או בדרך למקום ההתנדבות או בחזרה ממנו, כאשר לא הייתה סטייה משמעותית בדרך. האירוע יכול להיות מוכר כתאונת עבודה גם כאשר התאונה אירעה בזמן שהנפגע ביצע פעולה להצלת חיים או רכוש, או כתוצאה מפגיעה ישירה של מתנדב אחר, במכוון או שלא במכוון, ובתנאי שלא תרם לפגיעתו בשום דרך.


מתנדב בשירות לאומי שגילו מעל 18 שנים, אשר נפגע במהלך או בדרך לביצוע פעילות, זכאי לקבל גמלה בהתאם להכנסתו כעובד שכיר או עצמאי, כפי שהתקבלה בשלושת החודשים האחרונים לפני הפגיעה. במקרה שהסכום נמוך מהכנסת המינימום של הנפגע, הגמלה תחושב לפי הכנסת מינימום של מתנדב רגיל.


תאונה לבת שירות לאומי ביום מיון, האם מדובר בתאונת עבודה?


מתנדבת בשירות הלאומי הגישה תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי לתשלום דמי פגיעה בגין תאונת דרכים שאירעה לה בסיום יום סיירות ששהתה בו במהלך שנת השירות. המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה, על כן המתנדבת פנתה לבית דין אזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגישה תביעה להכרתה כנפגעת עבודה.


על פי עובדות התביעה, בפברואר 2011, התובעת השתתפה ביום סיירות כדי לבחון אופציה להמשך שירות לאומי לשנה השנייה ובדיקת אופציות למקום התנדבות חדש. במהלך חזרתה מיום סיירות התובעת נפגעה בתאונת דרכים, אשר גרמה לפגיעות רציניות בגב, דבר אשר סיכל את המשך השירות הלאומי.


לאחר שלוש שנים מיום התאונה, התובעת הגישה תביעה לתשלום דמי פגיעה בגין התאונה, אולם המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתה, בטענה כי לפי סעיף 289 לחוק הביטוח לאומי, פגיעה בהתנדבות היא תאונה שארעה תוך כדי פעולת ההתנדבות ועקב פעילות. מעיון בפרטי התביעה עלה, כי פגיעת התובעת ארעה בשעת חזרה מיום סיירות, ופגיעה זו אינה בגדר פעולה הקשורה לתפקיד כמתנדבת, לפיכך אין לראות פגיעה זו כפעילות תוך כדי ועקב ההתנדבות.


לטענת התובעת, חיפוש מקום שירות לשנה השנייה המתבצע במהלך שנת השירות הראשונה, הוא חלק מהותי ובלתי נפרד מהשירות הלאומי. מדובר על יום שנקרא "יום סיירות". כאשר "הסיירת" הוא מוסד ידוע בשירות הלאומי המהווה חלק בלתי נפרד ממנו ובלעדיו לא תתאפשר שנת שירות נוספת.


האם יש לדחות את התביעה עקב שיהוי?


מנגד טען הנתבע כי התאונה אינה נכנסת לגדר פגיעה בהתנדבות, מאחר שבמועד התאונה התובעת שירתה כבת שירות לאומי במשרד המשפטים. ההשתתפות ביום הסיירות שהוא יום מיונים לקראת מקום התנדבות חדש בשנת השירות השנייה, לא היה חובה וזה היה נתון לבחירתה הבלעדית.


הנתבע הוסיף וטען כי יום הסיירות שבו השתתפה התובעת אינו חלק מהתנדבותה במשרד המשפטים ולכן היא אינה נכנסת לגדר פגיעה בהתנדבות. לצורך יום זה התובעת לקחה יום חופש על חשבונה. כמו כן, התביעה הוגשה בשיהוי לאחר יותר משלוש שנים מיום התאונה, כאשר סעיף 296(א) לחוק קובע במפורש כי כל תביעה לגמלת כסף יש להגיש בתוך שנה מהיום שבו נוצרה עילת התביעה.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, קבע בית הדין לעניין השיהוי כי טענת השיהוי לכשעצמה אינה עילה לדחיית התביעה, וגם אם תביעה מוגשת לאחר שנים מחויב המוסד לביטוח לאומי לבחון האם ניתן לבחון אותה לגופה, לאור כלל הנסיבות ובין היתר קיומם של מסמכים אובייקטיביים.


במקרה זה הנתבע לא הוכיח כי נגרם לו נזק ראייתי עקב השיהוי בהגשת התביעה ואכן עלה מתשובתו כי התביעה לא נדחתה בשל טענת השיהוי, אשר אינה מוזכרת במכתב הדחייה, אלא כתוצאה מטענה כי לא הוכח קיום קשר סיבתי בין ההתנדבות במשרד המשפטים ליום הסיירות.


יש להרחיב את הפרשנות לתאונה בזמן פעולת התנדבות


בנוגע לשאלה האם יום הסיירות הוא חלק מפעולת ההתנדבות, קבע בית הדין כי כאשר מדובר בהתנדבות יש לתת פרשנות רחבה להגדרה בחוק, שאף רחבה יותר מהגדרה של עובד בתאונת עבודה, כדי שלא ייווצר מצב שבו מתנדבי השירות הלאומי יישארו ללא הגנה במסגרת ביצוע הפעילות שנעשית על ידם, במסגרת ההתנדבות שלהם למדינה.


בנסיבות אלה שוכנע בית הדין כי יש לקבל את התביעה. לפיכך המוסד לביטוח לאומי נדרש להכיר בתאונת התובעת כתאונת עבודה ולשלם לה תגמולים על פי החוק, ובנוסף עליו לשאת בהוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין בסך של 3,000 שקלים. 


ב"ל 6872-01-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.