www.ovdim.org.il

הכרה בפגיעת מרפק טניס כתאונת עבודה, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מרפק טניס המכונה גם טניס אלבו ודלקת של עלית העלי הצדי, היא פגיעה בזרוע הנגרמת כתוצאה משימוש יתר במרפק. הפגיעה מאופיינת בכאבים בעת מתיחת פרק כף היד, באזור שבו הגידים של שרירי הזרוע מתחברים אל הבליטה הגרמית בצד החיצוני של המרפק, כאשר במקרים מסוימים הכאב עלול להתפשט אל הזרוע ופרק כף היד.


מרפק טניס עלול להיגרם עקב פעולות חוזרות ונשנות במסגרת העבודה, פעילות ספורטיבית או פעולות בחיי היומיום. התופעה יכולה להיווצר עקב שימוש נמרץ ומאומץ באמה וביד, וגם כתוצאה מפעילויות שהמבצע אינו רגיל אליהן, כמו שימוש במקדחות, מברגים ופטישים כבדים.


מרפק טניס עלול להיגרם גם עקב עומס מוגבר על שורש כף היד, תנועות סיבוביות, יישור כף היד, עומס על השרירים והמרפק ועוד. כמו במקרים של הובלת משאות כבדים באופן לא בטיחותי, שטיפת רצפה בדרך מאומצת, כתיבה ממושכת על מקלדת ועוד.


הוכחת קשר סיבתי בין מרפק טניס לתנאי העבודה


במקרים מסוימים, מרפק טניס יכול להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי, לפי סעיף 26 לתוספת השנייה, כמחלת מקצוע המזכה את המבוטח בגמלה חד פעמית או בקצבה חודשית. ההבדל בין מחלת מקצוע לתאונת עבודה היא שהמחלה מתפתחת בהדרגה עקב חשיפה חוזרת ונשנית לגורמים מזיקים ושהות ממושכת בסביבת עבודה לא בטיחותית, לעומת תאונת עבודה שנגרמת ממקרה טראומתי חד פעמי.


הכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי במחלת מקצוע מקנה לנפגע עבודה זכויות שונות כולל דמי פגיעה למשך 91 ימים עקב אובדן שכר או הכנסה, בתנאי שהנפגע אינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בעבודה אחרת. בנוסף נפגע עבודה זכאי לקבל לטיפול רפואי ללא עלות עבור התקופה שתידרש לו בגין המחלה. עם זאת, כדי לממש את הזכויות כנפגע עבודה ולקבל פיצויים, העובד נדרש להוכיח שקיים קשר סיבתי בין מחלת המקצוע שנגרמה לו והעיסוק בעבודתו.


במקרה של נכות זמנית או קבועה עקב פגיעת מרפק טניס, כאשר הוועדה הרפואית קבעה אחוזי נכות בגין הפגיעה, הנפגע זכאי לתשלום קצבת נכות חודשית או מענק חד פעמי, בהתאם לשיעור הנכות שנקבעה לו. אם הוועדה קבעה נכות לצמיתות הגבוהה מ–9% ונמוכה מ–19% זכאי הנפגע למענק נכות חד פעמי. ואם נקבעה נכות לצמיתות בשיעור של כ-20% ומעלה הוא זכאי לקצבת נכות חודשית בהתאם לשכר שהרוויח לפני שהוכר על ידי ביטוח לאומי כנכה מעבודה.


הכרה בפגיעת מרפק טניס על רקע מיקרוטראומה


עובד העוסק בהרכבת מצננים, שתביעתו להכרה בפגימה שנגמרה לו במרפק טניס דו צדדי כמחלת מקצוע, נדחתה על ידי המוסד לביטוח לאומי, פנה אל בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו והגיש תביעה להכרה כנפגע עבודה על רקע מיקרוטראומה ומימוש זכויותיו בהתאם.


על פי עובדות התביעה, התובע עבד במשך 11 שנים כמרכיב מצננים. במסגרת עיסוקו נדרש לעבוד עם מכשירים כבדים ורוטטים כמו פטישי אויר, מכשירי ארגון, מברגות ועוד, ובנוסף הוא נדרש להרים משאות כבדים, מעל 10 קילו, במשך עשר שעות ביום, חמישה ימים בשבוע.


בינואר 2016, הכיר המוסד לביטוח לאומי בתביעת התובע לקבלת דמי פגיעה בגין פגימת CTS דו צדדי. התובע ציין, כי מזה מספר שנים הוא חש בכאבים ובתחושת נימול בידיו ובכאבים במרפקים. ולהערכתה של מומחית ברפואה תעסוקתית מטעם התובע, הוא סובל מתסמונת תעלה קרפלית דו צדדית על רקע מיקרוטראומה וחשד למחלת מקצוע, ואף על פי חוות דעת של רפואית נותרה לו נכות קבועה בשתי ידיו כתוצאה ממרפק טניס דו צדדי.


המוסד לביטוח לאומי טען בכתב ההגנה, כי מצבו הרפואי של התובע הוא תוצאה של תחלואה טבעית וכי אין קשר סיבתי בין מצבו הרפואי בידיו לבין תנאי עבודתו וכי בכל מקרה השפעת תנאי עבודתו של התובע על מצבו הרפואי פחותה מהשפעתם של גורמים אחרים.


בית הדין נדרש להכריע האם קיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה של התובע לבין הפגיעה במרפקים. לשם כך מונה מומחה רפואי מטעם בית המשפט, אשר העריך על פי הממצאים כי קיים קשר סיבתי בסבירות של מעל 50%, בין המחלה שתוארה במרפקים לבין תנאי עבודתו של התובע.


עוד קבע המומחה כי הליקוי במרפק נגרם במנגנון טיפוסי של מיקרוטראומה, כלומר עקב אירועים תאונתיים זעירים שנגרמו תוך כדי עבודה ועקב תנאי העבודה על דרך של פגיעות זעירות המצטברות לכדי נזק המהווה ליקוי. ואף השפעת תנאי העבודה ואופייה על הליקוי ביחס לגורמים אחרים גדולה יותר באופן משמעותי.


לנוכח קביעותיו הברורות של המומחה, שלא השתמעו לשתי פנים, ונסמכו על התשתית העובדתית שהועברה לעיונו, ממצאים רפואיים שונים מתיקו הרפואי של התובע, ניסיונו וידיעותיו, הגיע בית הדין למסקנה כי יש מקום לקבל את התביעה לגופה. לפיכך התביעה להכרה במחלת מרפק טניס דו צדדי כתאונת עבודה התקבלה, והמוסד נדרש לשאת בהוצאות התובע בסך של 3,000 שקלים.


ב"ל 9550-07-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.