www.ovdim.org.il

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על שמן בסיום יום העבודה, בעת החזרת ציוד כבד לרכב, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצוי נגד המעסיק וחברת הביטוח של העסק, בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו לטענתו בתאונת עבודה. בית המשפט נדרש להכריע האם המעסיק הפר את חובתו כלפי העובד והאם התובע זכאי לתשלום פיצויים.


על פי עובדות כתב התביעה, בעת התרחשות התאונה התובע, יליד שנת 1983, הועסק כעובד שכיר בחברה העוסקת בהתקנת מערכות כיבוי אש. במהלך חודש יולי 2007, בשעת צהריים, הרים התובע מכונה כבדה המיועדת לניסור צינורות והברגתם, זאת לצורך פינוי המכונה לרכב בסוף יום העבודה. באותה שעה, נתקעה רגלו השמאלית של התובע בלכלוך רב אשר היה בשטח העבודה ובשל כך החליק ונפל ארצה. כתוצאה מכך נפגעה ברכו השמאלית.


התובע טען כי התאונה אירעה במהלך עבודתו בקניון בעכו, מחוץ לחנות. כאשר היה עליו להחזיר את כלי העבודה לרכב. התובע תיאר כי יחד עם עובד נוסף הוא הוציא את כלי העבודה משטח החנות והניח אותם מחוץ לכניסה לחנות, מהצד המערבי. אז, התובע הרים לבדו מכונה לניסור צינורות והחל לעשות את דרכו לעבר הרכב אשר חנה בחניה של המתחם.


במהלך ההליכה נתקעה רגלו בלכלוך רב וחומר שומני אשר היה על הרצפה וכתוצאה מכך נפל על הרצפה ונפגע בברך שמאל. התובע הוסיף ותיאר כי הכנת הצנרת לצורך התקנת מערכת כיבוי האש בוצעה בצד המערבי מחוץ לחנות, לאחר מכן הכניס את הצינורות לתוך החנות להתקנתם.


העובד השני העיד כי מצא את התובע יושב כשני מטרים מהדלת החיצונית במקום שבו עבדו. העד אישר כי לא ראה את הנפילה ולא יודע ממה נגרמה. אולם לדבריו התובע אמר לו כי החליק מהלכלוך ולא הרגיש טוב. התובע הסביר כי הוא רצה להרים את מכונת ההברגות לבד והחליק.


התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה והוועדה הרפואית קבעה כי לתובע נותרה נכות בשיעור של 10% בגין פגיעה בברך שמאל, מצב לאחר קרע במניסקוס. התובע צירף חוות דעת רפואית ערוכה על ידי אורתופד, שלפיה נותרו לו 10% נכות בגין הפגיעה בברך. המומחה ציין כי דרגת הנכות אשר נקבעה נותרה לאחר שלתובע נגרם קרע ענק במניסקוס הפנימי וקיימת השפעה קלה עד בינונית על תפקודו.


האם המעסיק הפר את חובת הזהירות כלפי התובע?


בית המשפט ציין כי קיומה של חובת זהירות מושגית בין מעביד לעובד ידועה וכך גם קיומה של חובת זהירות קונקרטית כאשר נדרש העובד שלאת משאות כבדים ולהלך בסביבה לא נקיה. חובת זהירות מושגית בין מי שמנהל עבודה לבין העובדים באותו מקום.


בעת התרחשות התאונה התנהלה עבודת שיפוץ בחנות הסמוכה אשר היו מעורבים בה מספר קבלנים. עבודת התיאום וניהול העבודה וסביבת העבודה מונחת על כתפי המעסיקה, כאשר שאלת נשיאת המשא אינה באחריות הנהלת החנות, אולם באחריותה העובדה כי סביבת העבודה הייתה מלוכלכת בלכלוך של קבלנים שונים ובידיעתה כי מבוצעת במקום עבודה הכרוכה בין היתר בנשיאת משאות.


אחריות העובד להתרחשות התאונה


עוד קבע בית המשפט כי המעביד הוא הנשוא הראשי באחריות לסביבת העבודה של העובד בשירותיו. עם זאת, לא בכל עבודה ניתן לצפות מהמעביד להגיע לכל מקום עבודה ולבחון את השטח. לפיכך קבע כי אין לפטור את התובע מאחריות להתרחשות התאונה.


התובע העיד כי ראה כי השטח מלוכלך, וכי המכונה שנשא הייתה כבדה. התובע שהיה בשטח היה יכול לראות מה המצב והאם יש מניעה או שיש לנקוט בזהירות יתרה. לצד עובדה זו, הפסיקה כבר הרחיבה וקבעה כי כאשר מדובר בפועל, הלחץ לבצע את העבודה משמעותי והוא עלול בשל כך ליטול על עצמו סיכונים מיותרים. לפיכך מצא לנכון להשית על התובע רשלנות תורמת לקרות התאונה בשיעור של 10%.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי סך הפיצוי בגין נזקו של התובע הוא בשיעור של 231,230 שקלים. לאחר הפחתת את רשלנותו התורמת של התובע בשיעור של 10%, נדרש המעסיק לשלם לתובע סך של 208,100 שקלים.


ת"א 2379-09-11
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.