www.ovdim.org.il

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על שמן בסיום יום העבודה, בעת החזרת ציוד כבד לרכב, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצוי נגד המעסיק וחברת הביטוח של העסק, בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו לטענתו בתאונת עבודה. בית המשפט נדרש להכריע האם המעסיק הפר את חובתו כלפי העובד והאם התובע זכאי לתשלום פיצויים.


על פי עובדות כתב התביעה, בעת התרחשות התאונה התובע, יליד שנת 1983, הועסק כעובד שכיר בחברה העוסקת בהתקנת מערכות כיבוי אש. במהלך חודש יולי 2007, בשעת צהריים, הרים התובע מכונה כבדה המיועדת לניסור צינורות והברגתם, זאת לצורך פינוי המכונה לרכב בסוף יום העבודה. באותה שעה, נתקעה רגלו השמאלית של התובע בלכלוך רב אשר היה בשטח העבודה ובשל כך החליק ונפל ארצה. כתוצאה מכך נפגעה ברכו השמאלית.


התובע טען כי התאונה אירעה במהלך עבודתו בקניון בעכו, מחוץ לחנות. כאשר היה עליו להחזיר את כלי העבודה לרכב. התובע תיאר כי יחד עם עובד נוסף הוא הוציא את כלי העבודה משטח החנות והניח אותם מחוץ לכניסה לחנות, מהצד המערבי. אז, התובע הרים לבדו מכונה לניסור צינורות והחל לעשות את דרכו לעבר הרכב אשר חנה בחניה של המתחם.


במהלך ההליכה נתקעה רגלו בלכלוך רב וחומר שומני אשר היה על הרצפה וכתוצאה מכך נפל על הרצפה ונפגע בברך שמאל. התובע הוסיף ותיאר כי הכנת הצנרת לצורך התקנת מערכת כיבוי האש בוצעה בצד המערבי מחוץ לחנות, לאחר מכן הכניס את הצינורות לתוך החנות להתקנתם.


העובד השני העיד כי מצא את התובע יושב כשני מטרים מהדלת החיצונית במקום שבו עבדו. העד אישר כי לא ראה את הנפילה ולא יודע ממה נגרמה. אולם לדבריו התובע אמר לו כי החליק מהלכלוך ולא הרגיש טוב. התובע הסביר כי הוא רצה להרים את מכונת ההברגות לבד והחליק.


התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה והוועדה הרפואית קבעה כי לתובע נותרה נכות בשיעור של 10% בגין פגיעה בברך שמאל, מצב לאחר קרע במניסקוס. התובע צירף חוות דעת רפואית ערוכה על ידי אורתופד, שלפיה נותרו לו 10% נכות בגין הפגיעה בברך. המומחה ציין כי דרגת הנכות אשר נקבעה נותרה לאחר שלתובע נגרם קרע ענק במניסקוס הפנימי וקיימת השפעה קלה עד בינונית על תפקודו.


האם המעסיק הפר את חובת הזהירות כלפי התובע?


בית המשפט ציין כי קיומה של חובת זהירות מושגית בין מעביד לעובד ידועה וכך גם קיומה של חובת זהירות קונקרטית כאשר נדרש העובד שלאת משאות כבדים ולהלך בסביבה לא נקיה. חובת זהירות מושגית בין מי שמנהל עבודה לבין העובדים באותו מקום.


בעת התרחשות התאונה התנהלה עבודת שיפוץ בחנות הסמוכה אשר היו מעורבים בה מספר קבלנים. עבודת התיאום וניהול העבודה וסביבת העבודה מונחת על כתפי המעסיקה, כאשר שאלת נשיאת המשא אינה באחריות הנהלת החנות, אולם באחריותה העובדה כי סביבת העבודה הייתה מלוכלכת בלכלוך של קבלנים שונים ובידיעתה כי מבוצעת במקום עבודה הכרוכה בין היתר בנשיאת משאות.


אחריות העובד להתרחשות התאונה


עוד קבע בית המשפט כי המעביד הוא הנשוא הראשי באחריות לסביבת העבודה של העובד בשירותיו. עם זאת, לא בכל עבודה ניתן לצפות מהמעביד להגיע לכל מקום עבודה ולבחון את השטח. לפיכך קבע כי אין לפטור את התובע מאחריות להתרחשות התאונה.


התובע העיד כי ראה כי השטח מלוכלך, וכי המכונה שנשא הייתה כבדה. התובע שהיה בשטח היה יכול לראות מה המצב והאם יש מניעה או שיש לנקוט בזהירות יתרה. לצד עובדה זו, הפסיקה כבר הרחיבה וקבעה כי כאשר מדובר בפועל, הלחץ לבצע את העבודה משמעותי והוא עלול בשל כך ליטול על עצמו סיכונים מיותרים. לפיכך מצא לנכון להשית על התובע רשלנות תורמת לקרות התאונה בשיעור של 10%.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי סך הפיצוי בגין נזקו של התובע הוא בשיעור של 231,230 שקלים. לאחר הפחתת את רשלנותו התורמת של התובע בשיעור של 10%, נדרש המעסיק לשלם לתובע סך של 208,100 שקלים.


ת"א 2379-09-11
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.