www.ovdim.org.il

פגיעה בברכיים תאונת עבודה, איך לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה או פגיעה שנגרמה לעובד במהלך העבודה ובעקבותיה. התאונה עלולה להתרחש עקב אירוע נקודתי מסוים, כמו במקרה של נפילה מסולם, או עקב פגיעות זעירות המתגבשות כדי פגיעה גדולה ומרוכזת, ובמקרה זה הפגיעה עשויה להיות מוכרת כמחלת מקצוע או פגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.


עובד אשר נפגע כתוצאה מתאונה בעבודה ואיבד את שכרו או את מקור הכנסתו, זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי ולטיפול רפואי בחינם, במהלך התקופה שבה הוא אינו כשיר לעבוד ועד 90 ימים מיום הפגיעה. כל אדם שנפגע בתאונת עבודה ומבוטח בביטוח נפגעי עבודה זכאי להגיש תביעה לדמי פגיעה מביטוח לאומי.


אם כתוצאה מהפגיעה נקבעה לנפגע דרגת נכות על ידי הוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי והוא מוכר כנכה עבודה, הוא יהיה זכאי גם לקצבה או מענק ולזכויות והטבות נוספות, כדי שיוכל להשתקם ולהמשיך להתקיים בכבוד. אם נקבעה דרגת נכות יציבה הגבוהה מ- 5%, הנפגע עשוי להיות זכאי לקצבת נכות, עם זאת, תביעה לקביעת דרגת נכות תטופל רק אם הוגשה קודם לכן תביעה לדמי פגיעה, שבעקבותיה הוכרה הפגיעה כפגיעה בעבודה.


פגיעה בברכיים כתוצאה נפילה או מכה


פגיעה בברכיים יכולה להיות תוצאה של תאונת עבודה, הן בשל אירוע תאונתי כתוצאה מנפילה, מכה וכדומה, והן עקב פגיעות קטנות מתמשכות, כאשר העובד נדרש לבצע תנועות חוזרות וזהות של כיפוף ברכיים כחלק מתפקידו, וכתוצאה מכך הוא סובל מנזקים שונים ברגליו. במקרים מסוימים, פגיעה בברכיים יכולה להיות מוכרת כמחלת מקצוע על ידי המוסד לביטוח לאומי, על פי רשימת מחלות המקצוע המנויה בחוק.


במקרה שאירוע תאונתי גרם לפגיעה בברכיים בעבודה, מוטל על העובד להוכיח הן את האירוע התאונתי והן את הנזק אשר נגרם לו בעקבותיו, באמצעות מסמכים רפואיים, דיווחים למעסיק בזמן אמת, עדי ראיה, חוות דעת רפואית, עדות הנפגע ועוד.


פגיעה בברכיים עקב תנאי עבודה


פגיעה בברכיים בעבודה יכולה להיות מוכרת על ידי ביטוח לאומי על בסיס תורת המיקרוטראומה, עקב פגיעות קטנות באיבר מסוים בגוף, שהיו חוזרות ונשנות ונבעו מתנאי עבודה מסוימים, וגם בתור מחלת מקצוע, שהיא פגיעה המוכרת על ידי חוק הביטוח הלאומי. מדובר ברשימה סגורה בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי, עם זאת, ישנן מחלות מקצוע ברשימה הקשורות לברכיים כגון ברוסיטיס של הברך.


בהתאם להגדרה הקבועה למחלת מקצוע, העובד נדרש להוכיח שלושה תנאים מצטברים: האחד, שהמחלה הוגדרה כמחלת מקצוע בתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי. והשני, שהעובד חלה במחלה בזמן שהייתה קבועה בתקנות כמחלת מקצוע. והשלישי, שהעובד חלה במחלה עקב עבודתו אצל המעסיק או מטעמו, וקיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודתו.


האם יש להכיר בפגיעה בברכיו של התובע כפגיעה בעבודה?


עובד שפגיעתו בברכיים הוכרה כפגיעה בעבודה, זכאי לתגמולים מהביטוח הלאומי, כולל: דמי פגיעה, קצבת נכות או מענק חד פעמי, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית וקביעת אחוזי נכות.


גנן אשר נפגע בברכיו, פנה אל בית דין אזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי, בבקשה להכיר בפגיעה בברכיו כפגיעה בעבודה.


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד 1965, עובד בעבודות גינון ופיתוח מרחבים ציבוריים וחצרות החל משנת 1987. הוא עובד שישה ימים בשבוע, משש בבוקר ועד 17:00. במסגרת עבודתו מבצע ריצוף אבנים משתלבות, הנחת רצפת עץ, הנחת מערכות השקיה, תאורות גן, חיפויים וחלוקי נחל, וביתר הזמן מניח שתילים. במרבית שעות העבודה, נדרש התובע לכרוע על ברכיו ולכופף וליישר אותן.


מומחה רפואי מטעם בית הדין קבע כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה בברכיו של התובע לבין עבודתו, וציין כי לעבודתו בכריעה הייתה השפעה משמעותית על התפתחות של שחיקה במפרקי פיקה בשתי הברכיים. כאשר האבחנה נעשתה על בסיס התלונות ברשומה הרפואית וממצאי הבדיקה הגופנית כפי שפורטו על ידי הרופאים ובהיעדר ממצא בצילום רנטגן.


בית הדין קבע כי קיומו של קשר סיבתי בין אירוע בעבודתו של תובע ללקות שממנה הוא סובל היא קביעה משפטית המושתתת על חומר הראיות. עם זאת, בקביעה זו מייחס בית הדין משקל מיוחד לחוות דעתו של המומחה האובייקטיבי שמונה מטעמו, בין היתר, מהטעם שהאובייקטיביות של המומחה מטעם בית הדין מובטחת מעצם העובדה, שאין הוא מעיד לפי בקשת צד ואין הוא מקבל שכרו מידי בעלי הדין.


בית הדין קבע כי אין הצדקה עובדתית או משפטית יוצאת דופן לסטות מחוות דעת המומחה ומסקנותיו, ואף לא נטען כי קיימת בדיקה שבכוחה לשלול את מסקנת המומחה. לאור חוות דעתו של המומחה קבע בית הדין כי עקב תנאי עבודתו נגרמה לתובע שחיקה במפרקי פיקה, על כן יש להכיר בפגיעה בברכיו של התובע כפגיעה בעבודה, לפיכך ביטוח לאומי נדרש לשלם לתובע הוצאות משפט ושכר טרחה בסך 3,000 שקלים.


ב"ל 61467-11-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.