www.ovdim.org.il

פגיעה בברכיים תאונת עבודה, איך לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה או פגיעה שנגרמה לעובד במהלך העבודה ובעקבותיה. התאונה עלולה להתרחש עקב אירוע נקודתי מסוים, כמו במקרה של נפילה מסולם, או עקב פגיעות זעירות המתגבשות כדי פגיעה גדולה ומרוכזת, ובמקרה זה הפגיעה עשויה להיות מוכרת כמחלת מקצוע או פגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.


עובד אשר נפגע כתוצאה מתאונה בעבודה ואיבד את שכרו או את מקור הכנסתו, זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי ולטיפול רפואי בחינם, במהלך התקופה שבה הוא אינו כשיר לעבוד ועד 90 ימים מיום הפגיעה. כל אדם שנפגע בתאונת עבודה ומבוטח בביטוח נפגעי עבודה זכאי להגיש תביעה לדמי פגיעה מביטוח לאומי.


אם כתוצאה מהפגיעה נקבעה לנפגע דרגת נכות על ידי הוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי והוא מוכר כנכה עבודה, הוא יהיה זכאי גם לקצבה או מענק ולזכויות והטבות נוספות, כדי שיוכל להשתקם ולהמשיך להתקיים בכבוד. אם נקבעה דרגת נכות יציבה הגבוהה מ- 5%, הנפגע עשוי להיות זכאי לקצבת נכות, עם זאת, תביעה לקביעת דרגת נכות תטופל רק אם הוגשה קודם לכן תביעה לדמי פגיעה, שבעקבותיה הוכרה הפגיעה כפגיעה בעבודה.


פגיעה בברכיים כתוצאה נפילה או מכה


פגיעה בברכיים יכולה להיות תוצאה של תאונת עבודה, הן בשל אירוע תאונתי כתוצאה מנפילה, מכה וכדומה, והן עקב פגיעות קטנות מתמשכות, כאשר העובד נדרש לבצע תנועות חוזרות וזהות של כיפוף ברכיים כחלק מתפקידו, וכתוצאה מכך הוא סובל מנזקים שונים ברגליו. במקרים מסוימים, פגיעה בברכיים יכולה להיות מוכרת כמחלת מקצוע על ידי המוסד לביטוח לאומי, על פי רשימת מחלות המקצוע המנויה בחוק.


במקרה שאירוע תאונתי גרם לפגיעה בברכיים בעבודה, מוטל על העובד להוכיח הן את האירוע התאונתי והן את הנזק אשר נגרם לו בעקבותיו, באמצעות מסמכים רפואיים, דיווחים למעסיק בזמן אמת, עדי ראיה, חוות דעת רפואית, עדות הנפגע ועוד.


פגיעה בברכיים עקב תנאי עבודה


פגיעה בברכיים בעבודה יכולה להיות מוכרת על ידי ביטוח לאומי על בסיס תורת המיקרוטראומה, עקב פגיעות קטנות באיבר מסוים בגוף, שהיו חוזרות ונשנות ונבעו מתנאי עבודה מסוימים, וגם בתור מחלת מקצוע, שהיא פגיעה המוכרת על ידי חוק הביטוח הלאומי. מדובר ברשימה סגורה בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי, עם זאת, ישנן מחלות מקצוע ברשימה הקשורות לברכיים כגון ברוסיטיס של הברך.


בהתאם להגדרה הקבועה למחלת מקצוע, העובד נדרש להוכיח שלושה תנאים מצטברים: האחד, שהמחלה הוגדרה כמחלת מקצוע בתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי. והשני, שהעובד חלה במחלה בזמן שהייתה קבועה בתקנות כמחלת מקצוע. והשלישי, שהעובד חלה במחלה עקב עבודתו אצל המעסיק או מטעמו, וקיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודתו.


האם יש להכיר בפגיעה בברכיו של התובע כפגיעה בעבודה?


עובד שפגיעתו בברכיים הוכרה כפגיעה בעבודה, זכאי לתגמולים מהביטוח הלאומי, כולל: דמי פגיעה, קצבת נכות או מענק חד פעמי, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית וקביעת אחוזי נכות.


גנן אשר נפגע בברכיו, פנה אל בית דין אזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי, בבקשה להכיר בפגיעה בברכיו כפגיעה בעבודה.


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד 1965, עובד בעבודות גינון ופיתוח מרחבים ציבוריים וחצרות החל משנת 1987. הוא עובד שישה ימים בשבוע, משש בבוקר ועד 17:00. במסגרת עבודתו מבצע ריצוף אבנים משתלבות, הנחת רצפת עץ, הנחת מערכות השקיה, תאורות גן, חיפויים וחלוקי נחל, וביתר הזמן מניח שתילים. במרבית שעות העבודה, נדרש התובע לכרוע על ברכיו ולכופף וליישר אותן.


מומחה רפואי מטעם בית הדין קבע כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה בברכיו של התובע לבין עבודתו, וציין כי לעבודתו בכריעה הייתה השפעה משמעותית על התפתחות של שחיקה במפרקי פיקה בשתי הברכיים. כאשר האבחנה נעשתה על בסיס התלונות ברשומה הרפואית וממצאי הבדיקה הגופנית כפי שפורטו על ידי הרופאים ובהיעדר ממצא בצילום רנטגן.


בית הדין קבע כי קיומו של קשר סיבתי בין אירוע בעבודתו של תובע ללקות שממנה הוא סובל היא קביעה משפטית המושתתת על חומר הראיות. עם זאת, בקביעה זו מייחס בית הדין משקל מיוחד לחוות דעתו של המומחה האובייקטיבי שמונה מטעמו, בין היתר, מהטעם שהאובייקטיביות של המומחה מטעם בית הדין מובטחת מעצם העובדה, שאין הוא מעיד לפי בקשת צד ואין הוא מקבל שכרו מידי בעלי הדין.


בית הדין קבע כי אין הצדקה עובדתית או משפטית יוצאת דופן לסטות מחוות דעת המומחה ומסקנותיו, ואף לא נטען כי קיימת בדיקה שבכוחה לשלול את מסקנת המומחה. לאור חוות דעתו של המומחה קבע בית הדין כי עקב תנאי עבודתו נגרמה לתובע שחיקה במפרקי פיקה, על כן יש להכיר בפגיעה בברכיו של התובע כפגיעה בעבודה, לפיכך ביטוח לאומי נדרש לשלם לתובע הוצאות משפט ושכר טרחה בסך 3,000 שקלים.


ב"ל 61467-11-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.