www.ovdim.org.il

תאונת עבודה במהלך השתלמות, מתי ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה באמצעות שני תנאים מצטברים: האחד, התרחשות התאונה תוך כדי עבודתו של העובד השכיר והשני עקב עבודתו. נקודת המוצא היא שיש לפרש את סעיף 79 באופן המעניק כיסוי ביטוחי לא רק לעובדים שנפגעו תוך כדי ביצוע מלאכתם בפועל אלא גם לעובדים שנפגעו תוך כדי ביצוע פעילויות נלוות לעבודה, כמו בעת השתלמויות, ימי כיף ואירועי ספורט מטעם מקום העבודה.


גישה זו התפתחה מתוך הכרה כי בשוק התעסוקה המודרני יחסי עובד מעביד משתרעים אל מעבר לשעות ולמסגרות העבודה הרשמיות וחלים גם על פעילויות שאינן קשורות באופן ישיר לעבודה. ואף פעמים רבות למעסיק יש אינטרס בעריכת פעילויות מחוץ לשעות העבודה לאור החשיבות שבפיתוח ההון האנושי והעמקת היחסים והקשר בין העובדים לבין עצמם ובינם למקום העבודה. על כן נפסק כי כאשר קיים קשר בין פעילויות נלוות ובין העבודה, יש הצדקה להכיר בתאונות המתרחשות במהלכם כתאונות עבודה.


האם תאונה במהלך השתלמות נחשבת תאונת עבודה?


הכרה בתאונה שהתרחשה במהלך השתלמות כתאונת עבודה, מזכה את העובד שנפגע בתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, ובמקרה שנותרה לעובד נכות זמנית או קבועה, הוא זכאי לקבל קצבת נכות וסיוע בהליכי שיקום וחזרה למעגל העבודה, על פי החלטת הוועדה הרפואית.


כמו כן, במקרה של רשלנות המעסיק, ניתן להגיש במקביל לתביעה למימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, גם תביעה לפיצויים נגד המעסיק בגין הפרת חובת הזהירות כלפי עובדיו, כמו במקרים שבהם המעסיק לא דאג לסביבה בטוחה ותנאים הולמים, הן במקום העבודה והן בעת פעילויות נלוות.


כדי לקבוע האם מדובר בתאונת עבודה, בשלב הראשון יש לבחון האם האירוע שבו נטל העובד חלק בעת שנפגע מהווה בכללותו פעילות הנלווית לעבודה. שאלה זו מוכרעת לפי הקשר של האירוע לעבודה, שהוא העניין שיש למעביד בקיומו של האירוע ובתרומתו לחיי העבודה במפעל.


עוד נפסק כי לשם הוכחת הטענה שלפיה למעסיק היה עניין באירוע נדרשת הוכחת מעורבותו של המעסיק בייזומו של האירוע ובאחריות לו, אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרך מימון האירוע, בארגון ועוד סממנים המעידים על החשיבות שהמעביד מייחס לאירוע ועל הקשר שלו לחיי העבודה במפעל.


בשלב הבא נבחנת השאלה האם הפעילות המסוימת שבה עסק העובד בעת שנפגע הייתה חלק אינטגרלי מהאירוע המוכר. מבחן זה נדרש מאחר שהעובדה שהמעסיק אירגן אירוע כלשהו לעובדיו אין משמעותה כי כל פגיעה אשר תיגרם לעובד במהלך אותו אירוע תוגדר כתאונת עבודה ותזכה לכיסוי ביטוחי.


לפיכך, המבחן הדו שלבי מהווה כלי עזר המסייע לבית הדין לעבודה בהכרעה אם הפעילות בכללותה משרתת את אינטרס המעסיק ואם קיימת זיקה סבירה בין הפעולה שבמהלכה התרחשה התאונה לבין צרכי העבודה.


החלקה באמבטיה בעת השתלמות במלון


עובדת עירייה פנתה אל בית הדין הארצי לעבודה והגישה ערעור על תביעה להכרה בפציעתה עקב החלקתה באמבטיה בעת שהייתה בהשתלמות במלון. התביעה נדחתה על ידי המוסד לביטוח לאומי בטענה שפעולת הרחצה שבמסגרתה נפגעה התובעת לא הייתה קשורה לעבודה ולא הייתה עקב העבודה. בית הדין נדרש להכריע בסוגיה האם יש להכיר בנפילת התובעת בעת השתלמות כתאונת עבודה.


על פי עובדות התביעה, התובעת עבדה בתפקיד מזכירה ומנהלת חשבונות בעירייה עד ליציאתה לגמלאות. במהלך חודש נובמבר 2013 שהתה במלון בים המלח, במסגרת שתי השתלמויות שבהן השתתפה, בנושא דיני ויחסי עבודה והמשפחה כארגון כלכלי. ההשתלמויות אורגנו על ידי העמותה לקידום מקצועי שאליה השתייכה התובעת, שהיא עמותה המסובסדת על ידי העירייה, ואף התובעת קיבלה שכר ממעסיקתה בגין ימי ההשתלמות.


ביום הראשון, בטרם החלה ההשתלמות בפועל, נכנסה התובעת לאמבטיה בחדר במלון, החליקה ונחבלה ברגל ובכתף שמאל. למחרת פנתה לרופא המלון, אשר בדק אותה והמליץ על טיפול תרופתי. התובעת נשארה במלון עד לסיום ההשתלמויות, וכאשר חזרה לביתה פנתה לטיפול במרכז רפואי.


האם למעסיק היה עניין ממשי בקיום ההשתלמות?


התובעת הגישה תביעה למוסד לביטוח לאומי לתשלום דמי פגיעה, אולם תביעתה נדחתה בטענה שפגיעתה אירעה במהלך השתלמות שאורגנה על ידי העמותה, ומאחר שמדובר בהשתלמות בנושאים כלליים, מחוץ למקום העבודה, ובחלקה אף מחוץ לשעות העבודה, ולא הוכח כי למעסיקה עניין ממשי בקיומה, ונקבע כי אין לראות בפגיעתה כפגיעה תוך כדי ועקב עבודתך אצל המעביד או מטעמו, ואף לא כפעילות נלווית הקשורה לעבודה.


כנגד החלטת המוסד לביטוח לאומי הגישה התובעת את תביעתה לבית הדין האזורי. התובעת טענה כי ההשתלמות אורגנה על ידי המעסיק, ימי ההשתלמות שולמו בתלוש שכרה, רוב ההשתלמות הייתה מסובסדת על ידי המעסיק באמצעות העמותה, ושני גורמים מטעם המעסיק חתמו כי ההשתלמות חיונית לעבודתה.


התובעת הוסיפה וטענה כי הלכה להתקלח כדי לרענן עצמה לפני ההרצאה הראשונה בהשתלמות. וכי פעולת הרחצה היא חלק אינטגרלי מתוכנית ההשתלמות, וכי ביישום מבחן הסבירות פעולת הרחצה לא יצרה ניתוק ממסגרת הפעילות הנלווית ולא ניתקה את הקשר הסיבתי בין הפעולה הנלווית לבין ההשתלמות.


הוכחת קשר בין ההשתלמות לבין העבודה


מנגד טען ביטוח לאומי כי לא הוכח קשר בין ההשתלמות לבין עבודתה של התובעת, מאחר שההשתלמות לא אורגנה על ידי המעסיק, למעסיק לא היה כל עניין בהשתלמות והיציאה להשתלמות הייתה לאור הסכם קיבוצי בשירות הציבורי, העירייה לא מימנה את ההשתלמות מעבר להפרשת הסכום השנתי לעמותה, ומדובר בהשתלמות בנושאים כלליים אשר לא היו מכוונים לקידומה המקצועי של התובעת. כמו כן, התובעת לא הוכיחה את הקשר שבין כניסתה לאמבטיה לבין ההשתלמות.


לאחר שמיעת טענות הצדדים קבע בית הדין כי תאונה במקלחת, שארעה במרחב פרטי מובהק ובפרטיות מוחלטת, ובמסגרת הזמן הפנוי בלי שהוגדר בתכנית ההשתלמות, אינה מהווה תאונת עבודה על פי הגדרת החוק, לפיכך הערעור נדחה ונקבע כי אין קשר בין החלקת התובעת באמבטיה בעת ההשתלמות למקום העבודה, על כן היא אינה זכאית להכרה כנפגעת עבודה. 


עב"ל 5104-09-16

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.