www.ovdim.org.il

תביעה לדמי פגיעה מביטוח לאומי, כיצד להגיש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה. הפגיעה יכולה להתרחש עקב תאונת דרכים בדרך לעבודה, במהלכה או בדרך חזרה ממנה, במהלך ביצוע משימות שונות בזמן עבודה שגרתית או כתוצאה מסיכונים שונים, כמו במקרים של עבודה בגובה וביצוע מטלות תחת תנאי לחץ, וכן מחלת מקצוע עקב חשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים וכדומה.


עובד שכיר או עובד עצמאי אשר נפגע במהלך עבודתו ואינו מסוגל לעבוד עקב הפגיעה, בכפוף לאישור רפואי, יכול להיות זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, כדי לפצות אותו על אובדן הכנסה. נפגע שזכאי לדמי פגיעה ונותר עם נכות מעל 5%, עשוי להיות זכאי גם לקצבת נכות מעבודה על פי החלטת הוועדה הרפואית.


מי זכאי לדמי פגיעה?


כדי לקבל תשלום מביטוח לאומי עבור דמי פגיעה יש לעמוד במספר תנאים: תנאי ראשון, העובד שנפגע בתאונת עבודה או לקה במחלת מקצוע נדרש להיות מבוטח בביטוח נפגעי עבודה. תנאי שני, כתוצאה מהפגיעה, נקבע על ידי רופא כי הוא אינו מסוגל לחזור לעבודתו הקודמת או להשתלב בעבודה מתאימה אחרת. תנאי שלישי, קבלת תעודה על אי כושר עבודה מרופא, אשר מפורטות בה הפגיעות והתקופה שבמהלכה הוא לא יכול לעבוד. תנאי רביעי, הנפגע לא עבד במהלך התקופה המצוינת בתעודה.


עובד אשר עבד בתקופה שנקבע לו אי כושר לעבודה, או השתתף בהכשרה מקצועית או בשיקום מקצועי, וכן עציר, אסיר או נער החוסה במעון על פי חוק הנוער ועובד זר השוהה בישראל באופן בלתי חוקי אינם זכאים לתשלום דמי פגיעה מביטוח לאומי. 


מהו שיעור דמי הפגיעה?


נפגע עבודה אשר עומד בתנאי הזכאות, זכאי לדמי פגיעה המחושבים לפי 75% מהכנסתו החייבת בדמי ביטוח בשלושה החודשים שקדמו לאחד בחודש שבו הופסקה העבודה עקב הפגיעה, לחלק ב-90. ואולם, דמי הפגיעה לא יעלו על 1,097 שקלים עבור יום והם משולמים עד 13 שבועות. במקרה של אי כושר עבודה חלקי ניתן לקבל דמי פגיעה מופחתים על פי שעות העבודה שנקבעו באישור רפואי.


דמי פגיעה משולמים עבור פרק הזמן שבו הנפגע לא עבד, ועד 13 שבועות, המחושבים גם כ- 91 ימים כולל שבתות וחגים, החל ממחרת יום הפגיעה. עבור יום הפגיעה העובד לא זכאי לתשלום מביטוח לאומי, אולם המעסיק נדרש לשלם שכר לעובד עבור יום זה.


12 הימים הראשונים בתאונת עבודה


עבור היומיים שלאחר היום שהו אירעה התאונה, זכאי הנפגע לתשלום מביטוח הלאומי, בתנאי שהוא לא היה מסוגל לעבוד במשך 12 ימים לפחות חוץ מיום הפגיעה, כולל שבתות וחגים. עובד שכיר זכאי לדמי פגיעה מביטוח לאומי, אשר יגבה מהמעסיק את התשלום עבור 12 הימים הראשונים.


כאשר עובד שכיר מועסק אצל מספר מעסיקים, ביטוח לאומי יגבה את התשלום מכל מעסיק, בהתאם לחלקו היחסי של סכום השכר לעומת הסכום הכולל של השכר הרגיל של העובד אצל כל מעסיקיו. עם זאת עצמאי אינו זכאי לתשלום עבור 12 הימים הראשונים מביטוח לאומי.


כיצד להגיש תביעה לדמי פגיעה?


כדי להגיש תביעה לדמי פגיעה יש להציג בפני ביטוח לאומי מסמכים רפואיים שניתנו לעובד בעת הפנייה לטיפול רפואי. העובד נדרש למלא ולחתום על טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה בעבודה והודעה על פגיעה בעבודה, ולתאר בטופס את הפגיעה ונסיבותיה, וכן לציין את תאריך הפסקת העבודה.


לטופס התביעה יש לצרף: תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה או מסמך אחר המעיד על הנזק שנגרם לו כתוצאה מהתאונה. במקרה של תאונת דרכים יש לצרף אישור מהמשטרה על התאונה, צילום של תעודת הביטוח והעתק מהתביעה לחברת הביטוח.


את טופס התביעה ניתן להגיש באופן מקוון או ידני לסניף ביטוח לאומי בתוך שנה מיום הפגיעה. הגשת תביעה במועד מאוחר יותר עלולה לפגוע בזכאות לתשלום, מאחר שניתן לקבל תשלום רטרואקטיבי עבור לא יותר משנה קלנדרית אחת אחורה. נוסף על כך, יש למסור את טופס התביעה למעסיק, כדי שיוכל לאשר את נסיבות הפגיעה, ולפרט מהו שכרו של העובד בשלושה החודשים שקדמו לתחילת החודש שבו הופסקה העבודה עקב הפגיעה ולחתום על כך.


לאחר שהמעסיק קיבל אישור מביטוח לאומי לתשלום דמי פגיעה לעובד שנפגע, עליו לשלם לו ישירות במועד הקבוע שבו משולם שכר לכלל העובדים. במקרה שהתביעה לדמי פגיעה נדחתה ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה על החלטת המוסד לביטוח לאומי, בתוך 12 חודשים מהיום שבו התקבלה ההודעה הכתובה.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.