www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צעירה כבת 18 שנים אשר הועסקה בעבודה זמנית טרם גיוסה לצה"ל, נפגעה בתאונת עבודה בעת שעבדה בשירותי קייטרינג. התאונה אירעה ביום הראשון שלה באירוע, כ- 20 דקות בלבד לאחר תחילת עבודתה. על פי עובדות התביעה, העובדת נתבקשה לעמוד בעמדה מסוימת, לשרת את האורחים ולחתוך פיתות. לפתע התמוטט לעברה סיר מים רותחים שעמד מאחוריה, שבו לא הבחינה קודם לכן וגרם לנזקי גוף ולכוויות קשות ברגליה.


בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק בבית משפט השלום קריית גת, כאשר המחלוקת בין הצדדים נגעה לשלוש סוגיות מרכזיות: אשם תורם של העובדת לקרות התאונה, שכר הבסיס לחישוב הפסדי השתכרות ותשלום פיצויים ומידת הפגיעה התפקודית כתוצאה מהאירוע.


הפרת חובת הזהירות של המעסיק


חובות הזהירות של מעסיק כלפי עובדיו הן חובות זהירות מוגברות. בפסיקה נקבע כי על המעסיק מוטלת חובה לנקוט בכל האמצעים הסבירים, כדי לוודא שעובדיו יוכלו לבצע את עבודתם בתנאי בטיחות אופטימאליים. על המעסיק לספק סביבת עבודה בטוחה, להגן על עובדיו מפני סיכונים המצויים במקום ובתהליך העבודה ולהנהיג שיטות בטוחות.


במקרה זה, אין מחלוקת כי התובעת עבדה לתומה בשירות הנתבע, כפי שהורו לה, וסיר מים רותחים שעמד מאחוריה נשפך על רגליה ללא כל סיבה מצידה. אין מחלוקת לגבי עובדות קרות התאונה, שכן המעסיק לא הביא אף עד מטעמו, להפריך את גרסתה של התובעת באשר לאופן קרות התאונה.


בית המשפט ציין כי כאשר קיים סיר מים רותחים בסמוך לעובד, קמה חובת זהירות קונקרטית, שכן כל מעביד סביר יכול לצפות את הסכנה הכרוכה בכך. מאחר שהמעסיק לא הביא כל עדות ולא הרים את הנטל להוכיח כי לא התרשל בהצבת סיר המים הרותחים בסמוך לתובעת, נקבע כי הנתבע אחראי לנזק שנגרם לתובעת כתוצאה משפיכת סיר המים הרותחים על רגלה, בעת עבודתה.


אשם תורם של התובעת בתאונה


המעסיק טען כי יש להטיל אשם תורם משמעותי על התובעת, מאחר שהיא לא שמה לב לפני שהחלה בעבודתה לסיר המים הרותחים שהונח בסמוך אליה ולא נזהרה מספיק כדי למנוע את הפגיעה.


התובעת ציינה כי מדובר ביום עבודתה הראשון בשירותי קייטרינג וב- 20 הדקות הראשונות של העבודה, כאשר הגיעה לעבודה בשעה 08:00 והתאונה התרחשה כבר בשעה 08:20. כאמור, היא התבקשה לחתוך פיתות ולשרת את האורחים, ותוך כדי עבודתה, סיר גדול עם מים רותחים קרס עליה והמים נשפכו על רגליה.


התובעת טענה כי אין לייחס לה כל אשם תורם לקרות התאונה, מאחר שאיש לא הזהיר אותה מפני הסיר הרותח שהוצב מאחורי העמדה, והיא הבחינה בכך רק לאחר שהסיר קרס, ואף גם אם הייתה שמה לב לסיר הניצב קודם לכן, לא הייתה חושבת שהוא יישפך עליה.


בית המשפט קיבל את טענות התובעת וקבע כי מדובר ברשלנות חמורה של מי שהציב אותה במקום, כאשר בסמוך אליה נמצא סיר מים רותחים, ללא כל אזהרה וללא בדיקה כיצד מונח סיר המים הרותחים, לבל יישפך עליה. לפיכך קבע כי אין לייחס לתובעת כל אשם תורם וכי האחריות במלואה לתאונה נגרמה באשמת המעסיק.


הפגיעה התפקודית של התובעת


כתוצאה מהתאונה נפגעה התובעת ברגליה, ונותרו לה צלקות המהוות פגם אסתטי לצמיתות וירידה קלה בתחושה. בית המשפט הגיע למסקנה, על פי חוות דעת המומחים, כי נכותה הרפואית של התובעת בעקבות האירוע, עומדת על 10% בתחום הנוירולוגי ועוד 10% בתחום הפלסטיקה, ובסך הכל נכות צמיתה משוקללת אשר עומדת על 19%.


התובעת טענה כי מדובר בפגיעה משמעותית, מכיוון שהיא נדרשת לחבוש תחבושות אלסטיות כל חייה, להסתיר את הצלקות, והצלקות מגרדות ומפריעות לה בחיי היום יום, ויפריעו לה באופן משמעותי גם במסגרת תעסוקתית.


מנגד טען הנתבע כי לא מדובר בפגיעה ביכולת ההשתכרות, שכן התובעת עובדת כיום כתזונאית, בעבודה שאינה מצריכה שימוש ברגליים. כמו כן, מדובר בצלקות בלבד, שבדרך כלל אינן בעלות השלכה תפקודית. על כן נטען כי יש לפסוק פגיעה בפוטנציאל ההשתכרות בעתיד רק באופן גלובלי, שכן אין מדובר בפגיעה של ממש.


בסופו של דבר השתכנע בית המשפט כי התובעת זכאית לפיצויים בסך של 190,000 שקלים בגין נזק שאיננו נזק ממון. ובנוסף זכאית להפסדי שכר לעבר, עזרה והוצאות שונות כאשר סך הנזק עומד על 631,000 שקלים. מסכום זה יש לנכות את תקבולי המוסד לביטוח לאומי בגין התאונה, אשר עמדו על סך של 50,000 שקלים.


בנסיבות אלו חויב המעסיק לפצות את התובעת בסכום כולל של 581,000 שקלים, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור כולל של 150,000 שקלים וכן השבת האגרה ששולמה והשבת שכר טרחת המומחים.


ת"א 20732-10-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.