www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צעירה כבת 18 שנים אשר הועסקה בעבודה זמנית טרם גיוסה לצה"ל, נפגעה בתאונת עבודה בעת שעבדה בשירותי קייטרינג. התאונה אירעה ביום הראשון שלה באירוע, כ- 20 דקות בלבד לאחר תחילת עבודתה. על פי עובדות התביעה, העובדת נתבקשה לעמוד בעמדה מסוימת, לשרת את האורחים ולחתוך פיתות. לפתע התמוטט לעברה סיר מים רותחים שעמד מאחוריה, שבו לא הבחינה קודם לכן וגרם לנזקי גוף ולכוויות קשות ברגליה.


בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק בבית משפט השלום קריית גת, כאשר המחלוקת בין הצדדים נגעה לשלוש סוגיות מרכזיות: אשם תורם של העובדת לקרות התאונה, שכר הבסיס לחישוב הפסדי השתכרות ותשלום פיצויים ומידת הפגיעה התפקודית כתוצאה מהאירוע.


הפרת חובת הזהירות של המעסיק


חובות הזהירות של מעסיק כלפי עובדיו הן חובות זהירות מוגברות. בפסיקה נקבע כי על המעסיק מוטלת חובה לנקוט בכל האמצעים הסבירים, כדי לוודא שעובדיו יוכלו לבצע את עבודתם בתנאי בטיחות אופטימאליים. על המעסיק לספק סביבת עבודה בטוחה, להגן על עובדיו מפני סיכונים המצויים במקום ובתהליך העבודה ולהנהיג שיטות בטוחות.


במקרה זה, אין מחלוקת כי התובעת עבדה לתומה בשירות הנתבע, כפי שהורו לה, וסיר מים רותחים שעמד מאחוריה נשפך על רגליה ללא כל סיבה מצידה. אין מחלוקת לגבי עובדות קרות התאונה, שכן המעסיק לא הביא אף עד מטעמו, להפריך את גרסתה של התובעת באשר לאופן קרות התאונה.


בית המשפט ציין כי כאשר קיים סיר מים רותחים בסמוך לעובד, קמה חובת זהירות קונקרטית, שכן כל מעביד סביר יכול לצפות את הסכנה הכרוכה בכך. מאחר שהמעסיק לא הביא כל עדות ולא הרים את הנטל להוכיח כי לא התרשל בהצבת סיר המים הרותחים בסמוך לתובעת, נקבע כי הנתבע אחראי לנזק שנגרם לתובעת כתוצאה משפיכת סיר המים הרותחים על רגלה, בעת עבודתה.


אשם תורם של התובעת בתאונה


המעסיק טען כי יש להטיל אשם תורם משמעותי על התובעת, מאחר שהיא לא שמה לב לפני שהחלה בעבודתה לסיר המים הרותחים שהונח בסמוך אליה ולא נזהרה מספיק כדי למנוע את הפגיעה.


התובעת ציינה כי מדובר ביום עבודתה הראשון בשירותי קייטרינג וב- 20 הדקות הראשונות של העבודה, כאשר הגיעה לעבודה בשעה 08:00 והתאונה התרחשה כבר בשעה 08:20. כאמור, היא התבקשה לחתוך פיתות ולשרת את האורחים, ותוך כדי עבודתה, סיר גדול עם מים רותחים קרס עליה והמים נשפכו על רגליה.


התובעת טענה כי אין לייחס לה כל אשם תורם לקרות התאונה, מאחר שאיש לא הזהיר אותה מפני הסיר הרותח שהוצב מאחורי העמדה, והיא הבחינה בכך רק לאחר שהסיר קרס, ואף גם אם הייתה שמה לב לסיר הניצב קודם לכן, לא הייתה חושבת שהוא יישפך עליה.


בית המשפט קיבל את טענות התובעת וקבע כי מדובר ברשלנות חמורה של מי שהציב אותה במקום, כאשר בסמוך אליה נמצא סיר מים רותחים, ללא כל אזהרה וללא בדיקה כיצד מונח סיר המים הרותחים, לבל יישפך עליה. לפיכך קבע כי אין לייחס לתובעת כל אשם תורם וכי האחריות במלואה לתאונה נגרמה באשמת המעסיק.


הפגיעה התפקודית של התובעת


כתוצאה מהתאונה נפגעה התובעת ברגליה, ונותרו לה צלקות המהוות פגם אסתטי לצמיתות וירידה קלה בתחושה. בית המשפט הגיע למסקנה, על פי חוות דעת המומחים, כי נכותה הרפואית של התובעת בעקבות האירוע, עומדת על 10% בתחום הנוירולוגי ועוד 10% בתחום הפלסטיקה, ובסך הכל נכות צמיתה משוקללת אשר עומדת על 19%.


התובעת טענה כי מדובר בפגיעה משמעותית, מכיוון שהיא נדרשת לחבוש תחבושות אלסטיות כל חייה, להסתיר את הצלקות, והצלקות מגרדות ומפריעות לה בחיי היום יום, ויפריעו לה באופן משמעותי גם במסגרת תעסוקתית.


מנגד טען הנתבע כי לא מדובר בפגיעה ביכולת ההשתכרות, שכן התובעת עובדת כיום כתזונאית, בעבודה שאינה מצריכה שימוש ברגליים. כמו כן, מדובר בצלקות בלבד, שבדרך כלל אינן בעלות השלכה תפקודית. על כן נטען כי יש לפסוק פגיעה בפוטנציאל ההשתכרות בעתיד רק באופן גלובלי, שכן אין מדובר בפגיעה של ממש.


בסופו של דבר השתכנע בית המשפט כי התובעת זכאית לפיצויים בסך של 190,000 שקלים בגין נזק שאיננו נזק ממון. ובנוסף זכאית להפסדי שכר לעבר, עזרה והוצאות שונות כאשר סך הנזק עומד על 631,000 שקלים. מסכום זה יש לנכות את תקבולי המוסד לביטוח לאומי בגין התאונה, אשר עמדו על סך של 50,000 שקלים.


בנסיבות אלו חויב המעסיק לפצות את התובעת בסכום כולל של 581,000 שקלים, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור כולל של 150,000 שקלים וכן השבת האגרה ששולמה והשבת שכר טרחת המומחים.


ת"א 20732-10-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.