www.ovdim.org.il

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מדביר אשר נחשף במהלך עבודתו לקרני שמש ולחומרי הדברה מסוכנים, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני מסוג מלנומה בזרועו הימנית כפגיעה בעבודה, כמשמעותה בחוק הביטוח הלאומי.


התובע, יליד 1965, נשוי ואב לארבעה ילדים, הועסק בין השנים 1994 עד 1999, כשכיר בחברת שירותי הדברה כמדביר. במסגרת עבודתו נהג לבצע ריסוסים בבתים פרטיים, בבתים משותפים ובבניינים של גופים ציבוריים, כמו חברת חשמל. הריסוס באמצעות חומרי הדברה שונים נעשה בתוך המבנים ובשטחים הפתוחים, נגד פרעושים, נמלים, ג'וקים, עכבישים, לכידת חתולים, לכידת נחשים ולכידת ציפורים ויונים.


התובע הצהיר כי במסגרת עבודתו נהג ללבוש ביגוד עבודה רגיל, חולצה בהתאם לעונות השנה, נעלי עבודה ואף לעתים השתמש במסכה וכפפות ניילון. בנוסף לחשיפה לחומרי ההדברה, התובע היה חשוף לקרני שמש כאשר הריסוס בוצע מחוץ למבנים. החל משנת 2010 עבד התובע בחברה עירונית לפיתוח תיירות בתור איש אחזקה, משעה 08:00 ועד לשעה 17:00 ועד למועד המחלה לבש מכנסי עבודה וחולצה קצרה בקיץ.


בבדיקה רפואית שנערכה בחודש ינואר 2014, נמצא בביופסיה גידול סרטני מסוג מלנומה ממאירה. התובע נאלץ לעבור כריתה של הגידול וכן הוצאה של שתי בלוטות זקיף, אשר אחת מהן הייתה נגועה בתאי סרטן. בהמשך עבר הוצאה נוספת של 22 בלוטות ומאז הוא נמצא בטיפול ומעקב רפואי בבית החולים, עובר בדיקות הדמיה כל שנה ועושה פיזיותרפיה.


התובע הגיש תביעה להכרה במצבו הרפואי כפגיעה בעבודה, בטענה כי הגידול הסרטני מסוג מלנומה בזרועו הימנית, הוא תוצאה של חשיפה לקרני שמש במהלך עבודתו, הן כמדביר והן כאיש תחזוקה, ובהתאם לכך ביקש לממש את זכויותיו הרפואיות מול המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, כולל קבלת דמי פגיעה, קצבת נכות, סיוע בשיקום וכדומה.


קשר סיבתי בין מחלת התובע לבין תנאי עבודתו


בינואר 2015, הודיע ביטוח לאומי לתובע כי תביעתו לתשלום דמי פגיעה בגין מלנומה נדחתה, זאת על פי הוראות סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, מכיוון שפגיעה בעבודה היא תאונת עבודה שאירעה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו או עיסוקו במשלח ידו, או מחלת מקצוע שהיא מחלה אשר נקבעה כמחלת מקצוע בתקנות והעובד חלה בה עקב עבודתו או עיסוקו במשלח ידו.


ביטוח לאומי טען כי מבחינה רפואית לא הוכח קיום קשר סיבתי בין מחלת התובע לבין תנאי עבודתו, על כן הוא אינו זכאי להכרה כנפגע עבודה ולזכויות הנלוות לכך. בדיון מקדמי בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב – יפו, הוסכם בין הצדדים שהתובע יעביר תצהיר מפורט שבמסגרתו יפרט את התקופה שבה עבד כמדביר ואת החומרים שאליהם נחשף בעבודה והנתבע יודיע האם הוא מסכים למינוי מומחה רפואי מטעם בית הדין.


הנתבע הסכים למינוי מומחה עבור בחינת הקשר הסיבתי שבין תנאי עבודתו של התובע לבין מחלתו ובהמשך הודיעו הצדדים על הסכמתם למינוי מומחה רפואי בתחום הרפואה התעסוקתית. התובע הגיש תצהיר שבו פירט את תנאי עבודתו בשטח ואת מצבו הרפואי, והצהיר כי היה חשוף לשמש ללא מיגון ובצורה אינטנסיבית מרבית שעות העבודה.


מחוות הדעת של הרופא התעסוקתי עלה כי לפי הסתכלות כללית ובדיקת עור של התובע באזורים המועדים לפגיעת שמש לא נמצאו נזקי שמש שמעידים על חשיפת יתר בשעות הפנאי. המומחה הסביר כי בשעות הפנאי אנשים משתזפים בגב עליון, בכתפיים ובבית חזה, והיעדר נזקי שמש באזורים אלו תמך בכך שהתובע לא נחשף לשמש בשעות הפנאי.


המומחה סבר באופן חד משמעי כי קיים קשר סיבתי בין מצבו הרפואי ומחלתו של התובע לבין חשיפתו לשמש במסגרת תעסוקתית. ואף המומחה לא הסתפק בתיעוד הרפואי אלא ביקש לבדוק, באופן חריג, את התובע בדיקה קלינית כדי לעמוד במדויק על מיקומו של הגידול בגוף, באיזה גובה של הזרוע וכן לבדוק את מספר השומות.


בית הדין השתכנע כי קביעותיו הרפואיות של המומחה הרפואי עומדות במבחן הסבירות וההיגיון ולא נמצא כל נימוק או טעם המצדיק שלא לאמץ את חוות דעתו. לפיכך התביעה התקבלה ונקבע כי הגידול הסרטני מסוג מלנומה ממאירה מהווה פגיעה בעבודה כמשמעותה בחוק. בנסיבות אלה חויב המוסד לביטוח לאומי בהוצאות התובע ושכר טרחת עורך דינו בסך 5,000 שקלים.


ב"ל 11207-01-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.