www.ovdim.org.il

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מדביר אשר נחשף במהלך עבודתו לקרני שמש ולחומרי הדברה מסוכנים, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב – יפו, והגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני מסוג מלנומה בזרועו הימנית כפגיעה בעבודה, כמשמעותה בחוק הביטוח הלאומי.


התובע, יליד 1965, נשוי ואב לארבעה ילדים, הועסק בין השנים 1994 עד 1999, כשכיר בחברת שירותי הדברה כמדביר. במסגרת עבודתו נהג לבצע ריסוסים בבתים פרטיים, בבתים משותפים ובבניינים של גופים ציבוריים, כמו חברת חשמל. הריסוס באמצעות חומרי הדברה שונים נעשה בתוך המבנים ובשטחים הפתוחים, נגד פרעושים, נמלים, ג'וקים, עכבישים, לכידת חתולים, לכידת נחשים ולכידת ציפורים ויונים.


התובע הצהיר כי במסגרת עבודתו נהג ללבוש ביגוד עבודה רגיל, חולצה בהתאם לעונות השנה, נעלי עבודה ואף לעתים השתמש במסכה וכפפות ניילון. בנוסף לחשיפה לחומרי ההדברה, התובע היה חשוף לקרני שמש כאשר הריסוס בוצע מחוץ למבנים. החל משנת 2010 עבד התובע בחברה עירונית לפיתוח תיירות בתור איש אחזקה, משעה 08:00 ועד לשעה 17:00 ועד למועד המחלה לבש מכנסי עבודה וחולצה קצרה בקיץ.


בבדיקה רפואית שנערכה בחודש ינואר 2014, נמצא בביופסיה גידול סרטני מסוג מלנומה ממאירה. התובע נאלץ לעבור כריתה של הגידול וכן הוצאה של שתי בלוטות זקיף, אשר אחת מהן הייתה נגועה בתאי סרטן. בהמשך עבר הוצאה נוספת של 22 בלוטות ומאז הוא נמצא בטיפול ומעקב רפואי בבית החולים, עובר בדיקות הדמיה כל שנה ועושה פיזיותרפיה.


התובע הגיש תביעה להכרה במצבו הרפואי כפגיעה בעבודה, בטענה כי הגידול הסרטני מסוג מלנומה בזרועו הימנית, הוא תוצאה של חשיפה לקרני שמש במהלך עבודתו, הן כמדביר והן כאיש תחזוקה, ובהתאם לכך ביקש לממש את זכויותיו הרפואיות מול המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, כולל קבלת דמי פגיעה, קצבת נכות, סיוע בשיקום וכדומה.


קשר סיבתי בין מחלת התובע לבין תנאי עבודתו


בינואר 2015, הודיע ביטוח לאומי לתובע כי תביעתו לתשלום דמי פגיעה בגין מלנומה נדחתה, זאת על פי הוראות סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, מכיוון שפגיעה בעבודה היא תאונת עבודה שאירעה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו או עיסוקו במשלח ידו, או מחלת מקצוע שהיא מחלה אשר נקבעה כמחלת מקצוע בתקנות והעובד חלה בה עקב עבודתו או עיסוקו במשלח ידו.


ביטוח לאומי טען כי מבחינה רפואית לא הוכח קיום קשר סיבתי בין מחלת התובע לבין תנאי עבודתו, על כן הוא אינו זכאי להכרה כנפגע עבודה ולזכויות הנלוות לכך. בדיון מקדמי בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב – יפו, הוסכם בין הצדדים שהתובע יעביר תצהיר מפורט שבמסגרתו יפרט את התקופה שבה עבד כמדביר ואת החומרים שאליהם נחשף בעבודה והנתבע יודיע האם הוא מסכים למינוי מומחה רפואי מטעם בית הדין.


הנתבע הסכים למינוי מומחה עבור בחינת הקשר הסיבתי שבין תנאי עבודתו של התובע לבין מחלתו ובהמשך הודיעו הצדדים על הסכמתם למינוי מומחה רפואי בתחום הרפואה התעסוקתית. התובע הגיש תצהיר שבו פירט את תנאי עבודתו בשטח ואת מצבו הרפואי, והצהיר כי היה חשוף לשמש ללא מיגון ובצורה אינטנסיבית מרבית שעות העבודה.


מחוות הדעת של הרופא התעסוקתי עלה כי לפי הסתכלות כללית ובדיקת עור של התובע באזורים המועדים לפגיעת שמש לא נמצאו נזקי שמש שמעידים על חשיפת יתר בשעות הפנאי. המומחה הסביר כי בשעות הפנאי אנשים משתזפים בגב עליון, בכתפיים ובבית חזה, והיעדר נזקי שמש באזורים אלו תמך בכך שהתובע לא נחשף לשמש בשעות הפנאי.


המומחה סבר באופן חד משמעי כי קיים קשר סיבתי בין מצבו הרפואי ומחלתו של התובע לבין חשיפתו לשמש במסגרת תעסוקתית. ואף המומחה לא הסתפק בתיעוד הרפואי אלא ביקש לבדוק, באופן חריג, את התובע בדיקה קלינית כדי לעמוד במדויק על מיקומו של הגידול בגוף, באיזה גובה של הזרוע וכן לבדוק את מספר השומות.


בית הדין השתכנע כי קביעותיו הרפואיות של המומחה הרפואי עומדות במבחן הסבירות וההיגיון ולא נמצא כל נימוק או טעם המצדיק שלא לאמץ את חוות דעתו. לפיכך התביעה התקבלה ונקבע כי הגידול הסרטני מסוג מלנומה ממאירה מהווה פגיעה בעבודה כמשמעותה בחוק. בנסיבות אלה חויב המוסד לביטוח לאומי בהוצאות התובע ושכר טרחת עורך דינו בסך 5,000 שקלים.


ב"ל 11207-01-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.