www.ovdim.org.il

חזרה לעבודה לאחר תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד שכיר או עצמאי תוך כדי ועקב עבודתו, כולל תאונה במהלך הפסקת צהריים, בעת נסיעה ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית בדרך לעבודה ובחזרה ממנה, וכל זמן שהעובד נמצא בתפקידו.


חוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה שאירעה תוך כדי ועקב בעבודה או מחלת מקצוע שהתפרצה כתוצאה מתנאי עבודה או נסיבות הקשורות אליה. עובד אשר נפגע במהלך העבודה, כתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע או על דרך של מיקרוטראומה, זכאי לתשלום דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות והוצאות טיפולים רפואיים.


במקרה של נכות זמנית או קבועה כתוצאה מהפגיעה, ייתכן שהעובד יהיה זכאי לתשלום קצבת נכות, זאת על פי החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי ואחוזי הנכות שנקבעו לו. כאשר עובד נמצא בחופשת מחלה אסור למעסיק לפטר אותו, כל עוד עומדים לרשותו ימי מחלה צבורים. ואולם, בתקופת שהעובד מקבל דמי פגיעה או קצבת נכות מביטוח לאומי, מותר למעסיק לפטר את העובד בכפוף לדיני העבודה, קיום שימוע כדין ותשלום פיצויי פיטורין.


שינוי תנאי עבודה לאחר תאונת עבודה


לאחר שהעובד החלים מתאונת עבודה וקיבל אישור מרופא תעסוקתי כי הוא כשיר לשוב לעבודתו הקודמת, הוא רשאי לחזור ולשוב לעבוד תחת אותם התנאים ובהיקף משרה זהה. אך במקרה שהעובד מסוגל לשוב לעבודה, בהיקף שעות נמוך יותר או בתנאים אחרים, כאשר מדובר בפגיעה שבעקבותיה נקבעה נכות זמנית או בפגיעה בלתי הפיכה, הוא נדרש לפנות לרופא תעסוקתי ולקבל את הנחיותיו.


רופא תעסוקתי רשאי לקבוע כי העובד יכול להמשיך לעבוד באותו מקום עבודה אך בתנאים אחרים או בהיקף משרה נמוך יותר. בנסיבות שבהן המעסיק לא יכול לדרוש מעובד להמשיך בעבודתו עקב מצבו הבריאותי, וכאשר המעסיק לא יכול לבוא לקראת העובד ולשנות את אופי המשרה והתאמתה למצבו החדש, רשאי העובד להתפטר בדין מפוטר ולקבל את מלוא הזכויות כחוק.


כמו כן, במצב זה, המעסיק רשאי לפטר את העובד ולשלם לו את מלוא זכויותיו, כאשר לא נמצאה עבודה המתאימה לפי הנחיות הרופא התעסוקתי ובעקבות מצבו הבריאותי, בכפוף לקיומו של שימוע כדין ותשלום פיצויי פיטורין.


שינוי היקף משרה


כאשר העובד מסוגל לחזור לעבודה, אך על פי הנחיות רופא תעסוקתי, רק בהיקף משרה נמוך יותר, הוא עלול לאבד את הזכויות הסוציאליות שהיו לו קודם. לפיכך, אם טרם הפגיעה בתאונת עבודה או מחלת מקצוע, הועסק העובד במשרה מלאה ובשכר מסוים, לאחר מכן הוא מועסק בהיקף שעות נמוך יותר או בחצי משרה, הוא מרוויח בהתאם לכך שכר נמוך ממה שהרוויח קודם לכן, כולל גובה הסכומים שיופרשו לפיצויים, לקרן פנסיה, חישוב דמי הבראה, ימי חופשה שנתית וכדומה.


ימי מחלה בזמן תשלום דמי פגיעה


מרגע שמוגשת לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי פגיעה, העובד אינו יכול להגיע לעבודה, ואינו יכול לעבוד כל עוד הפגיעה נמשכת. דמי פגיעה משולמים לנפגע עבודה עד 91 ימים מיום התאונה, ובמקרים שבהם נשמרו יחסי עובד מעביד, כלומר שהעובד לא התפטר מחמת מצבו הבריאותי או פוטר, ולזכותו צבורים ימי מחלה, הוא רשאי להמשיך את תקופת המחלה, על חשבון ימי המחלה שטרם נוצלו.


במקרה שהעובד זקוק לימי מחלה נוספים, הוא רשאי בכפוף לאישור והסכמת המעסיק לצאת לחופשה ללא תשלום. עם זאת, עובד אשר זכאי לתשלום על פי החוק במהלך תקופת אי כושר לעבודה מחמת מצבו הבריאותי לא יהיה זכאי לדמי מחלה. הן לגבי התקופה שעבורה זכאי העובד לתשלום והן לגבי תקופה שנקבע במפורש, שאין העובד זכאי לתשלום עבורה עקב המחלה.


ניכוי ימי מחלה בתאונת עבודה


כאמור, כאשר העובד נעדר מחמת פגיעה בתאונת עבודה, הוא זכאי לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי, מכוח חוק הביטוח הלאומי, ולא יהיה זכאי לקבל דמי מחלה, מאחר שמדובר בתשלום שלו זכאי העובד, על פי חוק.


בזמן שהעובד מקבל מביטוח לאומי דמי פגיעה, המעסיק לא רשאי לנכות ימי מחלה מימי המחלה הצבורים של עובד, גם לא את הסכום עבור תקופת הזכאות הראשונה, שאותם המעסיק משלם לביטוח לאומי. ההתחשבנות עבור התקופה הראשונה נערכת בין המעסיק לביטוח לאומי, והעובד לא קשור או מעורב בתהליך ולכן בכל מקרה הוא זכאי למלוא דמי הפגיעה מביטוח לאומי.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.