www.ovdim.org.il

חזרה לעבודה לאחר תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד שכיר או עצמאי תוך כדי ועקב עבודתו, כולל תאונה במהלך הפסקת צהריים, בעת נסיעה ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית בדרך לעבודה ובחזרה ממנה, וכל זמן שהעובד נמצא בתפקידו.


חוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה שאירעה תוך כדי ועקב בעבודה או מחלת מקצוע שהתפרצה כתוצאה מתנאי עבודה או נסיבות הקשורות אליה. עובד אשר נפגע במהלך העבודה, כתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע או על דרך של מיקרוטראומה, זכאי לתשלום דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות והוצאות טיפולים רפואיים.


במקרה של נכות זמנית או קבועה כתוצאה מהפגיעה, ייתכן שהעובד יהיה זכאי לתשלום קצבת נכות, זאת על פי החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי ואחוזי הנכות שנקבעו לו. כאשר עובד נמצא בחופשת מחלה אסור למעסיק לפטר אותו, כל עוד עומדים לרשותו ימי מחלה צבורים. ואולם, בתקופת שהעובד מקבל דמי פגיעה או קצבת נכות מביטוח לאומי, מותר למעסיק לפטר את העובד בכפוף לדיני העבודה, קיום שימוע כדין ותשלום פיצויי פיטורין.


שינוי תנאי עבודה לאחר תאונת עבודה


לאחר שהעובד החלים מתאונת עבודה וקיבל אישור מרופא תעסוקתי כי הוא כשיר לשוב לעבודתו הקודמת, הוא רשאי לחזור ולשוב לעבוד תחת אותם התנאים ובהיקף משרה זהה. אך במקרה שהעובד מסוגל לשוב לעבודה, בהיקף שעות נמוך יותר או בתנאים אחרים, כאשר מדובר בפגיעה שבעקבותיה נקבעה נכות זמנית או בפגיעה בלתי הפיכה, הוא נדרש לפנות לרופא תעסוקתי ולקבל את הנחיותיו.


רופא תעסוקתי רשאי לקבוע כי העובד יכול להמשיך לעבוד באותו מקום עבודה אך בתנאים אחרים או בהיקף משרה נמוך יותר. בנסיבות שבהן המעסיק לא יכול לדרוש מעובד להמשיך בעבודתו עקב מצבו הבריאותי, וכאשר המעסיק לא יכול לבוא לקראת העובד ולשנות את אופי המשרה והתאמתה למצבו החדש, רשאי העובד להתפטר בדין מפוטר ולקבל את מלוא הזכויות כחוק.


כמו כן, במצב זה, המעסיק רשאי לפטר את העובד ולשלם לו את מלוא זכויותיו, כאשר לא נמצאה עבודה המתאימה לפי הנחיות הרופא התעסוקתי ובעקבות מצבו הבריאותי, בכפוף לקיומו של שימוע כדין ותשלום פיצויי פיטורין.


שינוי היקף משרה


כאשר העובד מסוגל לחזור לעבודה, אך על פי הנחיות רופא תעסוקתי, רק בהיקף משרה נמוך יותר, הוא עלול לאבד את הזכויות הסוציאליות שהיו לו קודם. לפיכך, אם טרם הפגיעה בתאונת עבודה או מחלת מקצוע, הועסק העובד במשרה מלאה ובשכר מסוים, לאחר מכן הוא מועסק בהיקף שעות נמוך יותר או בחצי משרה, הוא מרוויח בהתאם לכך שכר נמוך ממה שהרוויח קודם לכן, כולל גובה הסכומים שיופרשו לפיצויים, לקרן פנסיה, חישוב דמי הבראה, ימי חופשה שנתית וכדומה.


ימי מחלה בזמן תשלום דמי פגיעה


מרגע שמוגשת לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי פגיעה, העובד אינו יכול להגיע לעבודה, ואינו יכול לעבוד כל עוד הפגיעה נמשכת. דמי פגיעה משולמים לנפגע עבודה עד 91 ימים מיום התאונה, ובמקרים שבהם נשמרו יחסי עובד מעביד, כלומר שהעובד לא התפטר מחמת מצבו הבריאותי או פוטר, ולזכותו צבורים ימי מחלה, הוא רשאי להמשיך את תקופת המחלה, על חשבון ימי המחלה שטרם נוצלו.


במקרה שהעובד זקוק לימי מחלה נוספים, הוא רשאי בכפוף לאישור והסכמת המעסיק לצאת לחופשה ללא תשלום. עם זאת, עובד אשר זכאי לתשלום על פי החוק במהלך תקופת אי כושר לעבודה מחמת מצבו הבריאותי לא יהיה זכאי לדמי מחלה. הן לגבי התקופה שעבורה זכאי העובד לתשלום והן לגבי תקופה שנקבע במפורש, שאין העובד זכאי לתשלום עבורה עקב המחלה.


ניכוי ימי מחלה בתאונת עבודה


כאמור, כאשר העובד נעדר מחמת פגיעה בתאונת עבודה, הוא זכאי לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי, מכוח חוק הביטוח הלאומי, ולא יהיה זכאי לקבל דמי מחלה, מאחר שמדובר בתשלום שלו זכאי העובד, על פי חוק.


בזמן שהעובד מקבל מביטוח לאומי דמי פגיעה, המעסיק לא רשאי לנכות ימי מחלה מימי המחלה הצבורים של עובד, גם לא את הסכום עבור תקופת הזכאות הראשונה, שאותם המעסיק משלם לביטוח לאומי. ההתחשבנות עבור התקופה הראשונה נערכת בין המעסיק לביטוח לאומי, והעובד לא קשור או מעורב בתהליך ולכן בכל מקרה הוא זכאי למלוא דמי הפגיעה מביטוח לאומי.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.