www.ovdim.org.il

תאונת עבודה התיישנות, מהו מועד הגשת תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי כתאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה. היא יכולה להתרחש בדרך לעבודה, במהלכה או בדרך חזרה, בעת ביצוע התפקיד או במקום העבודה או עקב סיכונים שונים, כמו עבודה בגובה, תחת תנאי לחץ, חשיפה לחומרים מסוכנים ועוד.

 

עובד שנפגע במהלך עבודתו עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפול רפואי. דמי פגיעה משולמים עבור פרק הזמן שבו העובד נזקק לטיפול רפואי ולא היה מסוגל לעבוד כתוצאה מפציעתו בתאונת עבודה, עד 91 ימים ממועד הפגיעה.

 

במקרה שנותרה נכות כתוצאה מהפגיעה במהלך העבודה, זכאי העובד לתשלום מענק חד פעמי או קצבת נכות, בהתאם לקביעת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. את התביעה לקצבת נכות רצוי להגיש בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה ועד שנה מיום התאונה.

 

הגשת תביעה במועד מאוחר יותר יכולה לפגוע בזכאות לתשלום, מאחר שניתן לקבל תשלום באופן רטרואקטיבי עבור לא יותר משנה אחת אחורה. נפגע שקיבל דמי פגיעה ונותרה לו נכות עקב הפגיעה, רשאי להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה בתוך שנה ממועד הפגיעה. גם במקרה זה, הגשת תביעה במועד מאוחר יותר עלולה לפגוע בזכאות לקצבה, כולה או חלקה.

 

12 ימי היעדרות ראשונים

 

עובד שכיר זכאי לדמי פגיעה החל מהיום השלישי שלמחרת יום התאונה. המעסיק ישלם לנפגע עבור יום הפגיעה עצמו, ועבור היומיים הבאים ישלם הביטוח הלאומי דמי פגיעה במשך 12 ימים לפחות, למעט יום הפגיעה, כולל שבתות וחגים, עד 91 ימים ממועד התאונה.

 

לצורך הגשת תביעה לדמי פגיעה מביטוח לאומי, נדרש הנפגע למלא טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה. יש לצרף תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה, ולמסור את הטופס למעסיק, כדי שיאשר את נסיבות הפגיעה ויפרט את השכר ששולם בכל אחד משלושת החודשים שקדמו לאירוע.

 

עבור 12 הימים הראשונים לאחר פגיעה בתאונת עבודה, זכאי עובד שכיר לדמי הפגיעה בשיעור של 75% מהכנסתו הקבועה. כאשר סכום זה יגבה על ידי ביטוח לאומי מהמעסיק. עובד עצמאי שנפגע בתאונת עבודה זכאי לדמי פגיעה בהתאם לתקופת אי הכושר לעבודה ובניכוי 12 ימי ההיעדרות הראשונים. דמי פגיעה לעצמאי מחושבים על פי הכנסתו בשנת המס השוטפת. החישוב מבוסס על ההכנסות בשלושת החודשים שקדמו לתחילת החודש שבו הפסיק את עבודתו עקב התאונה.

 

הגשת תביעה לקצבת נכות

 

עובד שקיבל דמי פגיעה מביטוח לאומי עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע ונותרה לו נכות זמנית או קבועה, רשאי להגיש תביעה לקצבת נכות מעבודה. אם הוא יוכר כנכה עבודה ותקבע לו דרגת נכות מעל 5%, הוא יוכל לקבל קצבת נכות חודשית מעבודה.

 

את התביעה לקצבת נכות יש להגיש בסמוך לתום תקופת תשלום דמי פגיעה. לשם כך הנפגע נדרש לפנות לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריו, ולמלא טופס תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ולתשלום קצבת נכות מעבודה. לאחר הגשת הטופס, בצירוף מסמכים רפואיים ואישורים על מגבלות רפואיות בגין הפגיעה, הנפגע יזומן לבדיקה של הוועדה רפואית כדי לקבוע את אחוזי הנכות, ובהתאם לכך את זכאותו לגמלה.

 

הוועדה הרפואית לנכות מעבודה בוחנת את המקרה, באמצעות תלונות הנפגע ופירוט הליקויים והקשיים שמהם הוא סובל, התיק והמסמכים הרפואיים ואף ניתן לצרף חוות דעת רפואית לביטוח לאומי. הוועדה בודקת האם הנכות משפיעה על יכולתו לחזור לעבודה והאם היא גרמה לירידה קבועה של יותר מ-20% מההכנסות.

 

בתום הבדיקה יכולה הוועדה להחליט שמצבו של התובע לא קבוע, ובמצב זה היא תקבע דרגת נכות זמנית, לתקופה של שנה. בתום התקופה התובע יקבל זימון לוועדה רפואית נוספת. נפגע שנקבעה לו דרגת נכות זמנית נמוכה מ- 100%, אולם עקב התאונה הוא לא מסוגל לחזור לעבודתו או לעסוק בעבודה אחרת ואין לו כל הכנסה, יכול להיות זכאי לדרגת נכות זמנית בשיעור של 100%.

 

הקצבה משולמת בהתאם לאחוזי הנכות על ידי ביטוח לאומי. שיעור הקצבה מתעדכן בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן. נפגע שנקבעה לו דרגת נכות של 100% זכאי לקבל קצבה חודשית בסכום דמי הפגיעה ששולמו לו ליום כפול 30. ואף אם חלה החמרה במצב הבריאותי, או ירידה ניכרת בהכנסה עקב הפגיעה ניתן לבקש קביעה מחודשת של דרגת הנכות.

 

הוועדה הרפואית תישלח הודעה בדואר על החלטתה בנוגע לקבלת או דחיית התביעה ודרגת הנכות. על החלטתה ניתן להגיש ערר בתוך 30 יום לוועדת העררים. אם הוועדה דחתה את הערר או שהחלטתה לא ענתה על דרישות התובע, ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בשאלות משפטיות בלבד בתוך 60 ימים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.