www.ovdim.org.il

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בית הדין הארצי לעבודה קיבל ערעור על פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה, שבו נדחתה תביעת התובע להכיר על ידי המוסד לביטוח לאומי במחלת סרטן מסוג CML שממנה הוא סובל, כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו כמכונאי רכב במוסך.

 

על פי עובדות התביעה, המערער, יליד 1962, עבד מאז גיל 15 ובמשך שנים רבות כמכונאי רכב. בשנת 2009 הוא אובחן כמי שסובל ממחלת סרטן מסוג CML, אשר לטענתו, נגרמה בשל חשיפתו לחומרים מזיקים ומסוכנים במהלך עבודתו, כגון: אדי דלק, בנזין, בנזן, סולר, גזי פליטה ממנועי דיזל, נפט ועוד.

 

התובע לא הציג תשתית עובדתית בנוגע להיקף החשיפה

 

בית הדין האזורי דחה את התביעה מאחר שלא שוכנע כי הונחה תשתית עובדתית מספקת להכרה במחלתו של התובע כמחלה הנובעת מתנאי עבודתו במוסך בהתבסס על עילת המיקרוטראומה, מכיוון שהתובע עצמו אישר כי השימוש בנפט וחומצה לצורך ניקוי הופסק לפני כעשרים שנה.

 

לגבי החומצה, העיד התובע כי אינו יודע מהו סוג החומר ומה הייתה הריכוזיות שלו ולגבי שאר החומרים שציין, לא ניתנה עדות מספקת למהות החומרים, למשך ולתדירות חשיפתו אל אותם חומרים. כמו כן, החל משנת 2000 התובע עוסק כעצמאי ומעסיק עובדים מטעמו. ואף מדובר במוסך גדול בעל סככה פתוחה ומאווררת ועל פי עדות התובע, חלק מהטיפולים נעשו מחוץ למוסך כדי להימנע מפליטת גזים רעילים.

 

העד מטעם התביעה העיד כי התובע, כמנהל עבודה, לא בא במגע עם אותם חומרים וכי מדובר בטיפולים שונים ומגוונים וכאמור, אין עדויות מספיקות לגבי משך החשיפה לאותם חומרים שטען התובע כי נחשף אליהם במסגרת עבודתו. בסופו של דבר התקשה בית הדין לקבוע ממצא עובדתי שניתן יהיה להעביר למומחה, על סמך עדויות התובע והעד מטעמו בעניין מהות החומרים שאליהם נחשף התובע ומידת החשיפה.

 

בהעדר מידע מספיק בעניין החומרים שאליהם נחשף התובע וריכוזם, קבע בית הדין האזורי כי אין כל אפשרות להעביר את הנתונים למומחה לצורך מתן חוות דעת רפואית, לפיכך התביעה להכיר במחלה כפגיעה בעבודה נדחתה.

 

בחינת הקשר הסיבתי בין תנאי העבודה והמחלה

 

בנסיבות אלה פנה התובע אל בית הדין הארצי לעבודה וטען כי הניח תשתית מספקת לצורך מינוי מומחה רפואי לצורך בחינת שאלת הקשר הסיבתי שבין תנאי העבודה לבין מחלתו. לטענתו, לפי הפסיקה הקיימת, אין חובה כי יוכיח במדויק את זהות החומרים שאליהם נחשף, ריכוזם, תדירות ומשך החשיפה. בפרט כאשר מדובר בחשיפה ארוכת שנים שלא מאפשרת תיעוד מדויק מסוג זה. עוד נטען כי במקרים דומים מונה מומחה רפואי אשר בחן את שאלת הקשר הסיבתי.

 

המוסד לביטוח לאומי טען כי עילת המיקרוטראומה מחייבת תשתית עובדתית שלפיה נחשף העובד באופן רציף לחומרים הרעילים, ועליו להוכיח מהם בדיוק אותם חומרים, ומה היה מינונם. על התובע לתאר במדויק את מהות והיקף עבודתו, תוך שימוש באותם חומרים, תדירות השימוש בהם והיקף חשיפה משמעותי.

 

המוסד לביטוח לאומי הוסיף וטען כי בחלק מהתקופה היה התובע מנהל מוסך ולכן לא בא במגע עם החומרים הנטענים, וכי המוסך מצוי בסככה מאווררת וחלק מהטיפולים בוצעו מחוץ לסככה וגם התובע לא ידע מהו החומר ששימש לניקוי מנועים לפני 20 שנה. לפיכך נטען כי התובע לא הציג תשתית עובדתית בנוגע להיקף החשיפה, תדירות החשיפה וריכוז החומרים.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית הדין הארצי לעבודה כי דין הערעור להתקבל. בית הדין ציין כי חדירה של חומרים מסוכנים דרך הנשימה מהווה שרשרת של אירועים המהווים פגיעות חוזרות ונשנות בדרך של מיקרוטראומה. וכי כאשר קיימת תשתית עובדתית לחשיפה לחומרים מזיקים ורק היקף החשיפה אינו ברור לחלוטין, ניתן לבחון את קיומו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה לליקוי גם באמצעות חוות דעתו של מומחה רפואי.

 

לפיכך נקבע כי עניינו של התובע יוחזר לבית הדין האזורי, כדי שיקבע את התשתית העובדתית על יסוד כלל החומר שבתיק. גרסת התובע התקבלה ונקבע כי בית הדין ימנה מומחה רפואי לצורך בחינת שאלת הקשר הסיבתי. ככל שיקבע כי גרסת התובע לא התקבלה בעיקרה יבחן בית הדין האזורי, לאחר שמיעת הצדדים, את ההצדקה במינוי המומחה לאור הנפסק בפסק דין זה. לאור תוצאת המשפט נקבע כי ביטוח לאומי ישלם למערער הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום של 5,000 שקלים.

 

עב"ל 10490-10-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.