www.ovdim.org.il

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בית הדין הארצי לעבודה קיבל ערעור על פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה, שבו נדחתה תביעת התובע להכיר על ידי המוסד לביטוח לאומי במחלת סרטן מסוג CML שממנה הוא סובל, כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו כמכונאי רכב במוסך.

 

על פי עובדות התביעה, המערער, יליד 1962, עבד מאז גיל 15 ובמשך שנים רבות כמכונאי רכב. בשנת 2009 הוא אובחן כמי שסובל ממחלת סרטן מסוג CML, אשר לטענתו, נגרמה בשל חשיפתו לחומרים מזיקים ומסוכנים במהלך עבודתו, כגון: אדי דלק, בנזין, בנזן, סולר, גזי פליטה ממנועי דיזל, נפט ועוד.

 

התובע לא הציג תשתית עובדתית בנוגע להיקף החשיפה

 

בית הדין האזורי דחה את התביעה מאחר שלא שוכנע כי הונחה תשתית עובדתית מספקת להכרה במחלתו של התובע כמחלה הנובעת מתנאי עבודתו במוסך בהתבסס על עילת המיקרוטראומה, מכיוון שהתובע עצמו אישר כי השימוש בנפט וחומצה לצורך ניקוי הופסק לפני כעשרים שנה.

 

לגבי החומצה, העיד התובע כי אינו יודע מהו סוג החומר ומה הייתה הריכוזיות שלו ולגבי שאר החומרים שציין, לא ניתנה עדות מספקת למהות החומרים, למשך ולתדירות חשיפתו אל אותם חומרים. כמו כן, החל משנת 2000 התובע עוסק כעצמאי ומעסיק עובדים מטעמו. ואף מדובר במוסך גדול בעל סככה פתוחה ומאווררת ועל פי עדות התובע, חלק מהטיפולים נעשו מחוץ למוסך כדי להימנע מפליטת גזים רעילים.

 

העד מטעם התביעה העיד כי התובע, כמנהל עבודה, לא בא במגע עם אותם חומרים וכי מדובר בטיפולים שונים ומגוונים וכאמור, אין עדויות מספיקות לגבי משך החשיפה לאותם חומרים שטען התובע כי נחשף אליהם במסגרת עבודתו. בסופו של דבר התקשה בית הדין לקבוע ממצא עובדתי שניתן יהיה להעביר למומחה, על סמך עדויות התובע והעד מטעמו בעניין מהות החומרים שאליהם נחשף התובע ומידת החשיפה.

 

בהעדר מידע מספיק בעניין החומרים שאליהם נחשף התובע וריכוזם, קבע בית הדין האזורי כי אין כל אפשרות להעביר את הנתונים למומחה לצורך מתן חוות דעת רפואית, לפיכך התביעה להכיר במחלה כפגיעה בעבודה נדחתה.

 

בחינת הקשר הסיבתי בין תנאי העבודה והמחלה

 

בנסיבות אלה פנה התובע אל בית הדין הארצי לעבודה וטען כי הניח תשתית מספקת לצורך מינוי מומחה רפואי לצורך בחינת שאלת הקשר הסיבתי שבין תנאי העבודה לבין מחלתו. לטענתו, לפי הפסיקה הקיימת, אין חובה כי יוכיח במדויק את זהות החומרים שאליהם נחשף, ריכוזם, תדירות ומשך החשיפה. בפרט כאשר מדובר בחשיפה ארוכת שנים שלא מאפשרת תיעוד מדויק מסוג זה. עוד נטען כי במקרים דומים מונה מומחה רפואי אשר בחן את שאלת הקשר הסיבתי.

 

המוסד לביטוח לאומי טען כי עילת המיקרוטראומה מחייבת תשתית עובדתית שלפיה נחשף העובד באופן רציף לחומרים הרעילים, ועליו להוכיח מהם בדיוק אותם חומרים, ומה היה מינונם. על התובע לתאר במדויק את מהות והיקף עבודתו, תוך שימוש באותם חומרים, תדירות השימוש בהם והיקף חשיפה משמעותי.

 

המוסד לביטוח לאומי הוסיף וטען כי בחלק מהתקופה היה התובע מנהל מוסך ולכן לא בא במגע עם החומרים הנטענים, וכי המוסך מצוי בסככה מאווררת וחלק מהטיפולים בוצעו מחוץ לסככה וגם התובע לא ידע מהו החומר ששימש לניקוי מנועים לפני 20 שנה. לפיכך נטען כי התובע לא הציג תשתית עובדתית בנוגע להיקף החשיפה, תדירות החשיפה וריכוז החומרים.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית הדין הארצי לעבודה כי דין הערעור להתקבל. בית הדין ציין כי חדירה של חומרים מסוכנים דרך הנשימה מהווה שרשרת של אירועים המהווים פגיעות חוזרות ונשנות בדרך של מיקרוטראומה. וכי כאשר קיימת תשתית עובדתית לחשיפה לחומרים מזיקים ורק היקף החשיפה אינו ברור לחלוטין, ניתן לבחון את קיומו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה לליקוי גם באמצעות חוות דעתו של מומחה רפואי.

 

לפיכך נקבע כי עניינו של התובע יוחזר לבית הדין האזורי, כדי שיקבע את התשתית העובדתית על יסוד כלל החומר שבתיק. גרסת התובע התקבלה ונקבע כי בית הדין ימנה מומחה רפואי לצורך בחינת שאלת הקשר הסיבתי. ככל שיקבע כי גרסת התובע לא התקבלה בעיקרה יבחן בית הדין האזורי, לאחר שמיעת הצדדים, את ההצדקה במינוי המומחה לאור הנפסק בפסק דין זה. לאור תוצאת המשפט נקבע כי ביטוח לאומי ישלם למערער הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום של 5,000 שקלים.

 

עב"ל 10490-10-16
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.