www.ovdim.org.il

חוות דעת רפואית תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

בתביעה לפיצויים בגין נזקי גוף, כגון: תאונות עבודה, רשלנות רפואית, נפילה ברחוב וכדומה, נדרש התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית שתתמוך בטענותיו ותוכל להוכיח את זכאותו לתשלום פיצויים.

 

המומחה הרפואי קובע את דרגת הנכות של התובע על סעיפי הנכות המפורטים בתקנות המוסד לביטוח לאומי ומתייחס לפרמטרים נוספים, כמו גילו של הנפגע, מצבו הרפואי לפני התאונה, שיעור השתכרותו ועוד. במקרים מסוימים נדרש המומחה הרפואי להתייחס גם לקיומו של קשר סיבתי בין קרות התאונה לבין נזק הנטען ועליו להוכיח את הקשר בין הנזק שנגרם לתובע לבין מקום ותנאי העבודה, ואף עליו להתחשב בגורמים אחרים אשר יכולים היו לגרום לנזק או מצב רפואי בעייתי הקודם לאירוע שבגינו הוגשה תביעה לפי פקודת הנזיקין.

 

מנגד נדרש גם הנתבע, שיכול להיות המעסיק או כל גורם אחר שאחראי לקרות הנזק, להגיש חוות דעת רפואית מטעמו, אשר תתמוך בטענות ההגנה שלו. במקרה שיש מחלוקות בין חוות דעת של הצדדים וקיים פער ממשי, רשאי בית המשפט למנות מומחה רפואי נוסף מטעמו, כדי שחוות דעתו תסייע לו לגבש עמדה בין הטענות הסותרות ולהגיע להחלטה לגבי אחריות הנתבע לתשלום פיצויים, דרגת הנכות והיקף הנזק.

 

באילו מקרים תוגש תביעה בגין פגיעה בעבודה?

 

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי כתאונה שנגרמה תוך כדי ועקב העבודה, במקום העבודה, בדרך מביתו של העובד לעבודה או בחזרה לביתו. וכן, תאונת דרכים שבה היה מעורב העובד בדרכו לעבודה או בחזרה, או במהלך עבודתו כאשר נשלח לבצע מטלה כלשהי במסגרת תחום עיסוקו או אחריותו בעבודה.

 

פגיעה בעבודה עשויה להיות מוכרת גם כמחלת מקצוע, אשר נגרמה כתוצאה מעבודה במקצוע מסוים או בתנאי עבודה מסוימים. ברוב המקרים מחלת מקצוע נגרמת עקב חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים במפעל או במקום תעסוקה אחר, שבעקבותיה נגרמו נזקים בריאותיים כגון: מחלות נשימה, בעיות ראייה, פגיעה בשמיעה ועוד.

 

בניגוד לתאונת עבודה מחלת מקצוע לא נגרמת כתוצאה מאירוע חד פעמי, כמו נפילה במדרגות או תאונת דרכים, אלא כתוצאה מעבודה לאורך זמן תחת תנאים מסוימים שהובילו לפגיעה, כגון: דלקת בגיד, תסמונת התעלה הקרפלית, מחלת עצמות, דלקות שרירים וגידים, אובדן שמיעה ועוד.

 

עובד שנפגע במהלך עבודתו זכאי לקבל תשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפולים רפואיים. במקרה של נכות כתוצאה מהפגיעה במהלך העבודה, זכאי העובד לתשלום קצבת נכות. במקביל למימוש הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי, ניתן להגיש תביעה לפיצויים נגד הגורם האחראי לקרות הנזק, שברוב המקרים הוא המעסיק.

 

מהי המשמעות של חוות דעת רפואית?

 

חוות דעת רפואית היא מסמך רפואי שנערך על ידי רופא מומחה בתחום רפואי מסוים, כגון: אורתופדיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה וכדומה. המסמך הכרחי לצורך ניהול הליך משפטי שמהותו תביעת פיצויים בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונות עבודה, תאונות כלליות ורשלנות רפואית.

 

סעיף 127 לתקנות סדר הדין האזרחי עוסק בנושא של חוות דעת רפואית בתביעת נזיקין, וקובע כי אדם הרוצה להוכיח עניין ברפואי לביסוס טענה מטענותיו, נדרש לצרף לכתב התביעה תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, שנערכה לפי סעיף 24 לפקודת הראיות, ואולם בהתקיים תנאים מסוימים, הקשורים בעיקר למצבו הכלכלי של התובע, רשאי בית המשפט או הרשם לפטור את בעל הדין מצירוף חוות דעת לתביעה.

 

לפיכך, כדי להגיש תביעה לתשלום פיצויים בגין תאונת עבודה מביטוח לאומי או מהמעסיק בגין רשלנותו, נדרש הנפגע לבסס את טענתו באמצעות חוות דעת רפואית לביטוח לאומי של מומחה רפואי בתחום הפגיעה. חוות הדעת ואחוזי הנכות שייקבעו בהתאם לה מהווים את הבסיס לתביעה.

 

כיצד להגיש תביעה לגמלת נכות מהעבודה?

 

תביעה לגמלת נכות מעבודה ניתן להגיש רק לאחר שהמוסד לביטוח לאומי שילם לנפגע דמי פגיעה עקב פגיעה בעבודה, ונותרה לו נכות עקב אותה פגיעה. גם עובד שחזר לעבודה בתום התקופה שבה שולמו לו דמי הפגיעה רשאי להגיש תביעה לגמלת נכות. יש להגיש את התביעה בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה ובתוך שנה ממועד הפגיעה, מאחר שהגשת התביעה במועד מאוחר יותר עלולה לפגוע בסיכויים לקבלת קצבה.

 

התובע נדרש למלא את טופס התביעה לקביעת אחוזי נכות ולתשלום קצבת נכות מעבודה. עליו לציין את פרטיו האישיים, פרטי הפגיעה הרלוונטית והטיפול הרפואי, פרטי מקום העבודה, המגבלות עקב הפגיעה ועוד. ובנוסף יש לרשום את שם הבנק, כתובתו ומספר החשבון של התובע.

 

לטופס התביעה יש לצרף חוות דעת רפואית, צילומים ותוצאות בדיקות, מסמכים ואישורים לגבי המגבלות הרפואיות, וכל מסמך רפואי אחר שקשור לתביעה. את הטופס והנספחים הרלוונטיים יש להגיש בסניף ביטוח לאומי הסמוך למקום המגורים, או לשלוח בדואר, בפקס או בתיבת השירות של הסניף. לאחר הגשת התביעה, ביטוח לאומי ישלח לתובע זימון לוועדה רפואית לצורך בדיקה האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה וכדי לקבוע את דרגת הנכות.

 

חוות דעת של מומחה לבטיחות

 

במקביל למימוש ההליכים מול המוסד לביטוח לאומי, ניתן להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. לשם כך, התובע נדרש להוכיח כי המעסיק התרשל או הפר חובות חוקיות החלות עליו ועקב רשלנותו נגרם נזק, כגון: סביבת עבודה מסוכנת, אי מתן הוראות בטיחות, אי מתן ציוד מגן ועוד.

 

לצורך הוכחת אחריות המעסיק, כדאי לתמוך את התביעה בחוות דעת של מומחה לבטיחות שהוא בדרך כלל מהנדס. אולם כאשר מדובר בתאונת עבודה הנחשבת לפשוטה יחסית, כאשר הפרת חובת הזהירות של המעסיק ברורה מאליה, כמו במקרים של נפילה מגובה ללא ציוד מגן או אי מתן הנחיות לעבודה בגובה, ניתן להוכיח את אחריותו של המעסיק גם ללא חוות דעת מומחה, תוך הסתייעות בחקיקה ובפסיקה המקלות על עובדים אשר נפגעו במהלך עבודתם.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.