www.ovdim.org.il

הכרה בכאבי גב כמחלת מקצוע, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

מחלת מקצוע היא מחלה שהעובד לקה בה במסגרת עבודתו או עיסוקו והיא מופיעה ברשימה הסגורה של הביטוח הלאומי, המתעדכנת מדי פעם. בין מחלות המקצוע מוזכרות בעיות שלד ושרירים ובתוכן גם פריצת דיסק. כדי שמחלה תוכר כפגיעה בעבודה יש להוכיח כי קיים קשר ישיר בין התפתחות המחלה למשלח ידו ועיסוקו של העובד.

 

מחלת מקצוע, בניגוד להגדרה של תאונת עבודה על פי תקנות הביטוח הלאומי, אינה פגיעה חד פעמית שאירעה במקום מסוים ובזמן נתון, אלא התגבשה אצל העובד עקב תנאי עבודתו. היא יכולה להתרחש אצל עובד שכיר עקב עבודתו אצל המעביד או מטעמו, או אצל עובד עצמאי עקב הפעולות הנדרשות ממנו מתוקף תפקידו.

 

בעיות שלד, שרירים ופריצת דיסק

 

רשימה של סעיפי ליקוי ומחלות נפוצות מופיעה בחוק הביטוח הלאומי, והיא מונה מחלות מקצוע המוכרת על ידי ביטוח לאומי, ומקנה למי שלקה בהן את הזכויות המוענקות לנפגעי עבודה, כולל דמי פגיעה, קצבת נכות חודשית, שיקום מקצועי וגמלת ניידות, על פי הצורך ועל פי דרגת הנכות אשר נקבעה על ידי הוועדה הרפואית.

 

אחת הבעיות הנפוצות בקרב עובדים היא כאבי גב שנגרמו כתוצאה מישיבה ממושכת או מעבודה פיזית קשה אשר העמיסה באזור הגב והצוואר וגרמה לכאבים ואף לפריצת דיסק, בלט דיסק, שבר בחוליות וכדומה. בעיות שלד ושרירים ובתוכן גם פריצת דיסק. עם זאת, פגיעה בגב אינה מנויה במסגרת הרשימה הסגורה של מחלות מקצוע.

 

הגשת תביעה בדרך של מיקרוטראומה

 

עובד שנפגע בגבו עלול לסבול מכאבים כרוניים חזקים, מהגבלות בתנועה ומכאבים במצב תנוחתי קבוע כמו בזמן ישיבה או נהיגה. במקרים חמורים עלול להיגרם נזק עצבי שיכול לגרום לקשיי תפקוד עם הידיים, קשיי הליכה, הירדמות רגליים, פגיעה אורולוגית ועוד.

 

עובד הסובל מכאבי גב אינו יכול להגיש תביעה להכרה בפגיעה במחלת מקצוע, אולם הוא יכול להגיש תביעה בדרך של מיקרוטראומה, אם הפגיעה בגב נגרמה כתוצאה מפעולות של הרמת משאות כבדים ומפעולות חוזרות של מאמץ, או לטעון כי הפגיעה אירעה כתוצאה מאירוע חד פעמי, כמו מקרה פתאומי של תנועה לא נכונה, או הרמת משא כבד אשר גרמו לפגיעה בגב.


הכרה בפגיעה בגב כתאונת עבודה

 

פגיעה בגב יכולה להיות מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, כאשר התרחשה תוך כדי ועקב העבודה, ולא כתוצאה מעבודה ממושכת, מאחר שהיא לא מנויה במסגרת הרשימה הסגורה של מחלות מקצוע. אולם הפסיקה נוטה להכיר בכאבי גב כפגיעה בעבודה אצל נהגים מקצועיים, אשר במסגרת תפקידם נוהגים בכבישים משובשים ובדרכי עפר. כמו: נהגי טרקטור, משאיות ונהגי אוטובוס מקצועיים.

 

לצורך הכרה בכאבי גב כפגיעה בעבודה, נדרש העובד לפנות לביטוח לאומי ולהגיש תביעה לתשלום דמי פגיעה. הנפגע נדרש להוכיח כי אינו מסוגל לעבוד עקב הפגיעה באמצעות אישור רפואי וחוות דעת של רופא מומחה, ולהוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה בגב לבין תנאי העסקתו, כמו הפרת חובתו של המעסיק לפגיעה בשל אי עמידה בנהלי בטיחות, אי מתן ציוד מגן ועוד.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.