www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לחייל, מהן הזכויות שלך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חייל אשר נפגע כתוצאה מתאונת עבודה, תאונת דרכים, מחלה, או שחלה הרעה במצבו במהלך או כתוצאה משירותו הצבאי סדיר, מילואים או קבע, זכאי לקבל פיצויים ממשרד הביטחון לפי חוק הנכים.

 

הגוף האחראי על רווחת החיילים המשרתים בסדיר, מילואים ובקבע הוא משרד הביטחון ומוטלת עליו החובה לדאוג לזכויות החיילים שנפצעו במהלך השירות, בין אם מדובר בתאונת עבודה בצבא או במהלך חופשה, ובין אם מדובר בתאונת דרכים בדרך לבסיס ובחזרה.

 

משרד הביטחון מעניק לחיילים אשר נפגעו ונותרה להם נכות פיזית או נפשית קבועה של תשעה אחוזים ומעלה מעמד של נכי צה"ל. בין 10% אחוזים ל 19% זכאי החייל לפיצוי חד פעמי, ואילו חייל הסובל מנכות העולה על 20% זכאי לקצבת פיצויים חודשית ולתגמולים נוספים.

 

נטל ההוכחה מוטל על התובע וכדי לקבל אחוזי נכות יש להגיש תביעה לקצין התגמולים של אגף השיקום ולעמוד בפני ועדה רפואית של משרד הביטחון. בשלב ראשון יש להגיש את תיק התביעה לקצין התגמולים בצירוף מסמכים רפואיים וראיות עובדתיות על כך שהפגיעה נגרמה כתוצאה ובמהלך השירות הצבאי.

 

קשר סיבתי בין הפגיעה לשירות הצבאי

 

כדי לקבל זכאות לתגמולים ממשרד הביטחון יש להוכיח כי הפגיעה אירעה במהלך השירות או בעקבותיו, וכי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה לבין השירות הצבאי. כאשר הפציעה נגרמה עקב חבלה יש להגיש את התביעה עד שלוש שנים ממועד השחרור שבו קרתה התאונה.

 

אם הבקשה אושרה, הנפגע יקבל זימון לעמוד בפני הוועדה הרפואית, אולם אם קצין התמלוגים לא הכיר בפגיעה, ניתן לערער על כך בפני ועדת ערעור עד שלושים יום ממועד קבלת ההחלטה בבית משפט מחוזי ולאחר מכן ניתן לערער בבית משפט עליון.

 

בשלב הבא בוחנת הוועדה הרפואית את המקרה וקובעת אם הנפגע זכאי לאחוזי נכות ובאיזה דרגה. במקרה שהתביעה להכרה כנכה צה"ל נדחתה על ידי הוועדה או נקבעו אחוזי נכות שאינם משקפים לדעת התובע את דרגת הנכות, ניתן לערער בפני ערכאות גבוהות יותר.

 

סיוע כספי במגוון רחב של תחומים

 

חייל שהוכר כנכה צה"ל זכאי למימון טיפולים רפואיים, לזכויות שיקום ולסיוע כספי במגוון רחב של תחומים בהתאם לאחוזי הנכות, כולל: שיקום כלכלי, שיקום תעסוקתי לעובדים עצמאיים, שיקום נפשי וחברתי ושיקום לימודי והשכלתי. נכה צה"ל הנזקק לרכב במהלך השיקום זכאי לרכב שיקומי, ובעל נכות של 30% מעלה הסובל מפגיעה אורתופדית זכאי לרכב רפואי.

 

משרד הביטחון מסייע במימון לימודים אקדמיים, לימודי תעודה, לימודים להסבת מקצוע וכן קורסים והשתלמויות. במקרים שבהם המסגרת השיקומית אינה מאפשרת שילוב של עבודה במהלך הלימודים, מעניק משרד הביטחון לזכאי גם דמי מחייה.

 

כמו כן, נכה צה"ל זכאי למענקים והטבות שונות, כולל מענק לרכישת דירה או למעבר דירה המותאמת לצרכיו, הלוואת דיור, מימון שכר דירה, סיוע בשיפוץ ובתחזוקה של הבית וסיוע בהוצאות הקשורות למעבר דירה, הנחה בתשלום מיסים כמו ארנונה ומס הכנסה, החזרי מס על מוצרים אישיים ועוד.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.