www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לאחר גיל פרישה 67-70, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד הזכאי לקצבת נכות וקצבה אחרת מהמוסד לביטוח לאומי, יכול לקבל רק קצבה אחת שאותה הוא רשאי לבחור. עם זאת, עובד שנפגע בתאונת עבודה לאחר גיל פרישה, והוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה, וזכאי בנוסף לקצבת נכות מעבודה, לקבל גם קצבת זקנה יכול לקבל מענק חד פעמי במקום קצבת נכות ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה.

 

גיל פרישה הוא הגיל שבו עובד רשאי לפרוש מעבודתו ולהתחיל לקבל קצבת פנסיה חודשית מביטוח לאומי. כיום עומד גיל הפרישה על 67 לגברים ו-62 לנשים. נשים יכולות לפרוש בגיל 62 ולהתחיל לקבל פנסיה, או להמשיך לעבוד עד גיל פרישת חובה שהוא 67 הן לגברים והן לנשים. מעסיק שמחייב עובדת לפרוש לפני שהגיעה לגיל 67, למעשה מפטר אותה, וחייב בתשלום פיצויי פיטורין.

 

זכאות לקצבת זקנה בגיל פרישת חובה

 

כאשר עובד מגיע לגיל 67, שהוא גיל פרישה חובה, הוא זכאי לקבל מביטוח לאומי קצבת אזרח ותיק המכונה גם קצבת זקנה, אשר נועדה לאפשר לו קיום בכבוד לאחר שפרש לגמלאות, זאת בתנאי שהוא עומד במבחן ההכנסות.

 

בגיל פרישת חובה, המעסיק רשאי להפסיק להעסיק את העובד, אולם כאשר העובד מבקש להמשיך לעבוד, המעסיק חייב לתת לו להשמיע את דברו, ורק לאחר הפעלת שיקול דעת ראוי, עליו לקבל החלטה פרטנית לגביו. המעסיק נדרש בין היתר להתחשב בנסיבותיו האישיות של העובד, כגון: מספר שנות הוותק, היקף זכאותו לגמלה ומצבו הכלכלי והמשפחתי. וכן, בתרומתו למקום העבודה, כגון אופי התפקיד, מידת הצלחתו, חשש אובייקטיבי שכישוריו פחתו עם הגיל, אפשרות להעבירו לתפקיד אחר ועוד.

 

כפל גמלאות שנועדו לאותה תכלית

 

במקרה שהעובד המשיך לעבוד לאחר גיל פרישת חובה, והוא נפגע בתאונת עבודה, הוא אינו מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, על כן אינו זכאי לקבל דמי פגיעה, קצבת נכות ותשלומים נוספים מביטוח לאומי. עם זאת העובד זכאי לתשלום קצבת זקנה כאשר תשלום גמלת ביטוח תאונות במקביל לתשלום גמלת זקנה משמעה תשלום כפל גמלאות שנועדו לאותה תכלית שהיא קיום בכבוד.

 

סעיף 150 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מבוטח לעניין ביטוח נפגעי עבודה כתושב ישראל מעל גיל 18 שטרם הגיע לגיל הפרישה. על כן, עובד שממשיך לעבוד לאחר גיל פרישה אינו מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, מאחר שהוא זכאי לתשלום דמי זקנה בהגיעו לגיל פרישה. לפיכך, עובד שנפגע בתאונת עבודה, וזכאי לקבל קצבת נכות מעבודה וגם לקצבת זקנה או קצבת שאירים, נדרש לבחור באחת מהקצבאות. עובד שבחר בקצבת נכות מעבודה, יקבל קצבת נכות שלא תהיה נמוכה מקצבת הזקנה או השאירים המגיעה לו.

 

מענק חד פעמי במקום קצבת נכות

 

ואולם בתנאים מיוחדים, ביטוח לאומי רשאי להוון את הקצבה של זכאי לקצבת נכות לצמיתות, כלומר לשלם לעובד מענק חד פעמי במקום קצבת נכות בגין הפגיעה בעבודה, ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה. עובד שזכאי לקצבת נכות מעבודה בגיל הפרישה אשר הגיש תביעה לקצבת זקנה ובחר להמשיך ולקבל קצבת נכות במקום קצבת זקנה, פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, כאילו הוא מקבל קצבת זקנה, והוא יחויב בתשלום דמי ביטוח בריאות מקצבת הנכות בלבד. כדי לממש את הזכות, נדרש העובד להמציא למעסיק אישור מביטוח לאומי על כך שתביעתו לקצבת זקנה אושרה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.