www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לאחר גיל פרישה 67-70, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד הזכאי לקצבת נכות וקצבה אחרת מהמוסד לביטוח לאומי, יכול לקבל רק קצבה אחת שאותה הוא רשאי לבחור. עם זאת, עובד שנפגע בתאונת עבודה לאחר גיל פרישה, והוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה, וזכאי בנוסף לקצבת נכות מעבודה, לקבל גם קצבת זקנה יכול לקבל מענק חד פעמי במקום קצבת נכות ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה.

 

גיל פרישה הוא הגיל שבו עובד רשאי לפרוש מעבודתו ולהתחיל לקבל קצבת פנסיה חודשית מביטוח לאומי. כיום עומד גיל הפרישה על 67 לגברים ו-62 לנשים. נשים יכולות לפרוש בגיל 62 ולהתחיל לקבל פנסיה, או להמשיך לעבוד עד גיל פרישת חובה שהוא 67 הן לגברים והן לנשים. מעסיק שמחייב עובדת לפרוש לפני שהגיעה לגיל 67, למעשה מפטר אותה, וחייב בתשלום פיצויי פיטורין.

 

זכאות לקצבת זקנה בגיל פרישת חובה

 

כאשר עובד מגיע לגיל 67, שהוא גיל פרישה חובה, הוא זכאי לקבל מביטוח לאומי קצבת אזרח ותיק המכונה גם קצבת זקנה, אשר נועדה לאפשר לו קיום בכבוד לאחר שפרש לגמלאות, זאת בתנאי שהוא עומד במבחן ההכנסות.

 

בגיל פרישת חובה, המעסיק רשאי להפסיק להעסיק את העובד, אולם כאשר העובד מבקש להמשיך לעבוד, המעסיק חייב לתת לו להשמיע את דברו, ורק לאחר הפעלת שיקול דעת ראוי, עליו לקבל החלטה פרטנית לגביו. המעסיק נדרש בין היתר להתחשב בנסיבותיו האישיות של העובד, כגון: מספר שנות הוותק, היקף זכאותו לגמלה ומצבו הכלכלי והמשפחתי. וכן, בתרומתו למקום העבודה, כגון אופי התפקיד, מידת הצלחתו, חשש אובייקטיבי שכישוריו פחתו עם הגיל, אפשרות להעבירו לתפקיד אחר ועוד.

 

כפל גמלאות שנועדו לאותה תכלית

 

במקרה שהעובד המשיך לעבוד לאחר גיל פרישת חובה, והוא נפגע בתאונת עבודה, הוא אינו מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, על כן אינו זכאי לקבל דמי פגיעה, קצבת נכות ותשלומים נוספים מביטוח לאומי. עם זאת העובד זכאי לתשלום קצבת זקנה כאשר תשלום גמלת ביטוח תאונות במקביל לתשלום גמלת זקנה משמעה תשלום כפל גמלאות שנועדו לאותה תכלית שהיא קיום בכבוד.

 

סעיף 150 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מבוטח לעניין ביטוח נפגעי עבודה כתושב ישראל מעל גיל 18 שטרם הגיע לגיל הפרישה. על כן, עובד שממשיך לעבוד לאחר גיל פרישה אינו מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, מאחר שהוא זכאי לתשלום דמי זקנה בהגיעו לגיל פרישה. לפיכך, עובד שנפגע בתאונת עבודה, וזכאי לקבל קצבת נכות מעבודה וגם לקצבת זקנה או קצבת שאירים, נדרש לבחור באחת מהקצבאות. עובד שבחר בקצבת נכות מעבודה, יקבל קצבת נכות שלא תהיה נמוכה מקצבת הזקנה או השאירים המגיעה לו.

 

מענק חד פעמי במקום קצבת נכות

 

ואולם בתנאים מיוחדים, ביטוח לאומי רשאי להוון את הקצבה של זכאי לקצבת נכות לצמיתות, כלומר לשלם לעובד מענק חד פעמי במקום קצבת נכות בגין הפגיעה בעבודה, ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה. עובד שזכאי לקצבת נכות מעבודה בגיל הפרישה אשר הגיש תביעה לקצבת זקנה ובחר להמשיך ולקבל קצבת נכות במקום קצבת זקנה, פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, כאילו הוא מקבל קצבת זקנה, והוא יחויב בתשלום דמי ביטוח בריאות מקצבת הנכות בלבד. כדי לממש את הזכות, נדרש העובד להמציא למעסיק אישור מביטוח לאומי על כך שתביעתו לקצבת זקנה אושרה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.