www.ovdim.org.il

תאונת עבודה דיכאון נפשי, מהן הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

בית הדין לעבודה הכיר לא פעם בפגיעות נפשיות שנגרמו לעובדים כתאונת עבודה, כמו במקרים של לחץ ומתח נפשי קיצוני עקב סערת רגשות קשה, עקב אירוע חריג שגרם להתמוטטות נפשית, מחמת התעמרות עם המעסיק ועוד. עובד שהוכר כנפגע עבודה עקב דיכאון נפשי, זכאי לקבל דמי פגיעה וקצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי.

 

חוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע. תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד שכיר תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ולעובד עצמאי תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.

 

מחלת מקצוע היא מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות הביטוח הלאומי והוא חלה בה, כאשר הייתה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו ולעובד עצמאי עקב עיסוקו במשלח ידו. תורת המיקרוטראומה נועדה למלא חלל ריק שהותיר המחוקק, כאשר לא כלל ברשימת מחלות המקצוע מחלות שונות שהתפתחו לאורך זמן עקב תנאי העבודה, לרבות דיכאון ומחלות נפש.

 

אירוע תאונתי חריג וקיצוני שגרם לדיכאון

 

מתח נפשי מתמשך ולחצים במקום העבודה אינם יכולים להוות עילה להכרה במצב נפשי כפגיעה בעבודה ואף לא ניתן להכיר בהם כבסיס להכרה בפגיעה נפשית כתאונה בעבודה, אולם המוסד לביטוח לאומי עשוי להכיר במחלת נפש שהתפרצה אצל עובד שמצוי במתחים ולחצים מתמשכים במקום העבודה, בתנאי שהעובד יוכיח כי קיים אירוע מיוחד מוגדר ומבודד בזמן ובמקום, אשר הופיע על רקע המתחים והלחצים המתמשכים.

 

בנוסף להכרה בפגיעה נפשית כתוצאה מאירוע חריג או מיוחד שהתרחש במהלך העבודה, קיים סוג נוסף של פגיעות נפשיות שניתן להכיר בהן כפגיעה בעבודה והן פגיעות נפשיות הנלוות לתאונת עבודה שגרמה לנזק פיזי, כמו במקרה של דיכאון לאחר תאונת דרכים, חרדות לאחר נפילה מגובה וכדומה. במקרים מסוימים, כאשר העובד סבל לפני האירוע התאונתי ממחלה נפשית כלשהי, ניתן להכיר בפגיעה הנפשית כתאונת עבודה על דרך ההחמרה. במצב זה, ועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי תקבע את מידת ההחמרה ואחוזי הנכות שיש להעניק לעובד בגין פגיעה בעבודה.

 

פגיעה נפשית בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה

 

מתח לאורך תקופה ממושכת בעקבות דרישות קיצוניות או התעללות חוזרת ונשנית במקום העבודה לא ייחשב בפני עצמו לתאונת עבודה, אולם הוא עשוי להיות מוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. כדי להכיר בפגיעה בעבודה על דרך של מיקרוטראומה יש להוכיח קיומן של פגיעות זעירות שכל אחת מהן הסבה נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים זה על גבי זה הביאה בסיכומם הכולל לנזק הממשי הפוגע בכושר עבודתו של הנפגע, אם לדוגמה תנאי העבודה היוו טראומות או שרשרת של טראומות קטנות.

 

אותן פגיעות זעירות שהן תוצאה של תנועות חוזרות ונשנות, אינן חייבות להיות זהות אלא זהות במהותן כהגדרת הפסיקה, כלומר דומות האחת לשנייה ובלבד שיפעלו על מקום מוגדר. תדירותן אינה חייבת להיות קבועה וסדירה, אלא על התנועות לחזור ולהישנות בתכיפות הנמשכת על פני פרק זמן מספיק לגרימת הנזק המצטבר הפוגע בכושר עבודת הנפגע.

 

עובד שהוכר כנפגע עבודה עקב פגיעה נפשית זכאי לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור התקופה שבה שהה באי כושר כתוצאה מהפגיעה עד 91 ימים מיום התאונה, ולאחר מכן הוא רשאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה, כדי לקבל קצבת נכות.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.