www.ovdim.org.il

הכרה בבקע מפשעתי כתאונת עבודה, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.5 מתוך 5

בקע מפשעתי הוא מצב שבו לולאת המעי או השחלה יוצאת ממקומה בחלל הבטן ונכנסת לתוך התעלה המפשעתית. התופעה נפוצה הן אצל גברים והן אצל נשים בגילים השונים והיא עלולה להופיע בדרגות חומרה שונות.

 

הבקע יכול להיות מולד או נרכש ועלול להיגרם עקב פעולה גופנית מאומצת, כגון הרמת משא כבד, או כתוצאה ממאמץ פתאומי, עקב התרופפות דופן הבטן באזור המפשעה ועוד. בקע מפשעתי אשר נגרם במהלך יום עבודה ועקב תנאי העסקה עשוי להיות מוכר כתאונת עבודה על ידי ביטוח לאומי ולזכות את הנפגע בזכויות שונות כגון: דמי פגיעה, קצבת נכות, גמלת ניידות ותשלומים נוספים.

 

עם זאת, לא כל בקע מפשעתי שנגרם לעובד מוכר כפגיעה בעבודה. סעיף 84 לחוק הביטוח הלאומי קובע מספר תנאים מצטברים אשר רק בהתקיימם מוכר הבקע כפגיעה בעבודה, זאת במטרה לצמצם את מספר המקרים שבהם יוכר כפגיעה בעבודה ויקנה לעובד את זכויותיו המנויות בחוק.

 

תנאים מצטברים להכרה בבקע מפשעתי כפגיעה בעבודה

 

על פי סעיף 84 לחוק הביטוח הלאומי, בקע מפשעתי מוכר על ידי המוסד כתאונת עבודה כאשר הוא הופיע תוך כדי העבודה כתוצאה ממאמץ לא רגיל או עקב פגיעה במישרין באזור קיר הבטן, וכן, כתוצאה מהופעתו הפסיק הנפגע את עבודתו וקיבל טיפול רפואי תוך 72 שעות.

 

בנוסף נדרש העובד למסור הודעה על התקף כאבים עקב הבקע לביטוח לאומי או למעסיק בתוך 72 שעות מהופעתו, למעט בקע שהתרחש בזמן ימי מנוחה שבועית, חג או שבתון שעל פי חוק, נוהג, או לפי חוזה עבודה או הסכם קיבוצי אין המבוטח עובד בהם. ואולם ביטוח לאומי רשאי, על פי שיקול דעתו, לראות בבקע תוצאה מפגיעה בעבודה גם אם לא נמסרה הודעה בפרק זמן הקבוע.

 

ארבעת תנאים אלה, הכוללים: מאמץ לא רגיל, הפסקת עבודה עקב הופעת הבקע, קבלת טיפול רפואי בתוך 72 שעות והודעה על האירוע בתוך 72 שעות. נחשבים לתנאים מצטברים ואי קיומו של אחד מהם שולל את זכאותו של העובד להכרה בבקע מפשעתי על פי החוק, אלא אם המוסד לביטוח לאומי אינו עומד על הצורך בקיומו של תנאי זה או אחר.

 

אחוזי נכות כתוצאה מבקע מפשעתי

 

במקרה שהמוסד מכיר בבקע מפשעתי כתאונת עבודה, הנפגע מקבל זימון לוועדה רפואית אשר בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית שייקבעו, יהיה זכאי להטבות וזכויות שונות כגון מענק חד פעמי או קצבת נכות חודשית. סעיף 19 לתקנות הביטוח הלאומי קובע כי אחוזי נכות כתוצאה מבקע מפשעתי יכולים לנוע בין 0 עד 30 אחוזים. דרגת הנכות נקבעת בין היתר על פי האפשרות להחזרת הבקע למקומו, מצבו אחרי ניתוח, הפרעות בלתי ניכרות, דרישה להחזקה על ידי חגורה ועוד.

 

בנוסף לתביעה להכרה על ידי ביטוח לאומי באירוע כתאונת עבודה, בנסיבות מסוימות, יכול עובד שנגרם לו בקע מפשעתי בעקבות תנאי עבודה לתבוע את המעסיק בתביעה נפרדת בגין רשלנותו. לשם כך נדרש התובע להוכיח כי המעסיק הפר את חובתו לדאוג לבטיחותו של העובד, כגון: אי מתן אמצעי מגן או הוראות בטיחות וכתוצאה מהפרת חובה זו התובע נפגע ונגרם לו נזק.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.