www.ovdim.org.il

כיצד לקבל פיצויים על פגיעה בגב כתוצאה מעבודה מאומצת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

תורת המיקרוטראומה נועדה לאפשר לעובד שנפגע במהלך עבודתו לאורך זמן עקב תנאי העסקתו, או סובל ממחלות שונות שהתפתחו במסגרת עבודתו, אשר לא כלולות ברשימת מחלות מקצוע הסגורה של המוסד לביטוח לאומי, לממש את זכויותיו במוסד לביטוח לאומי בעילת מיקרוטראומה, כמו במקרים של פגיעה בגב, פריצת דיסק, בלט דיסק ושבר בחוליות, כתוצאה מעבודה פיזית קשה ומאומצת לאורך זמן.

 

כדי שהפגיעה בגב של העובד תוכר על ידי ביטוח לאומי כפגיעה בעבודה בעילת מיקרוטראומה נדרשת הוכחה לקיומן של תנועות חוזרות, זהות או דומות במהותן, הפועלות על מקום מסוים בגוף, ועל קיומו של רצף בביצוע התנועות המשתרע על פני פרקי זמן משמעותיים במהלך שגרת העבודה, כגון: הרמת משאות כבדים, פעולות חוזרות של סחיבה מאומצת וכיפוף ויישור חוזר של הגב.

 

הכרה בפגיעה בגב כתאונת עבודה

 

תורת המיקרוטראומה נועדה לפצות את העובדים המבוטחים בביטוח לאומי בגין פגיעה בעבודה, שמצד אחד אינה נכללת ברשימת מחלות מקצוע, ומצד שני אינה עונה על הגדרות תאונת עבודה במובנה הרגיל. כדי שפגיעה בגב תוכר כתאונת עבודה היא צריכה להתרחש תוך כדי ועקב העבודה, עקב אירוע פתאומי שבו גורם חיצוני גרם לחבלה פיזית וכתוצאה ממנה לאבדן כושר התפקוד ולא כתוצאה מעבודה ממושכת.

 

לפיכך, תורת המיקרוטראומה הפכה להיות המפלט האחרון של נפגע שאינו יכול להצביע על אירוע תאונתי מסוים בעבודה ומצבו הבריאותי אינו עונה על ההגדרות של מחלת המקצוע. עם זאת, אין בכוחה של תורה זו להביא לכך שכל פגיעה שנגרמה כתוצאה מהעבודה אך אינה מנויה ברשימת מחלות המקצוע, תוכל לזכות את העובד בהכרה על ידי ביטוח לאומי כנפגע תאונת עבודה, ועקב כך הוא יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה, קצבת נכות ותגמולים נוספים בהתאם לחומרת הפגיעה.

 

כיצד ניתן להוכיח עילת מיקרוטראומה?

 

כדי לבסס את עילת המיקרוטראומה יש להוכיח שלושה יסודות: תשתית עובדתית של ביצוע תנועות חוזרות ונשנות, קיומו של קשר סיבתי בין התנועות לבין הליקוי הגופני, קביעה שלפיה כל אחת מאותן תנועות גרמה לפגיעה זעירה המצטברת יחד לכדי ליקוי גופני. ורק לאחר שהוכחה התשתית העובדתית יועבר עניינו של העובד למומחה רפואי מטעם ביטוח לאומי לבחינת הקשר הסיבתי ומנגנון הפגיעה.

 

במסגרת התביעה על הנפגע להוכיח קיומם של אירועים חוזרים ונשנים, משך זמן ממושך ובתדירות גבוהה. עם זאת, תנועות חוזרות ונשנות אינן חייבות להיות זהות, אלא זהות במהותן, כלומר דומות האחת לשנייה ובתנאי שיפעלו על מקום מוגדר.

 

כמו כן, תדירות התנועות אינה חייבת להיות קבועה וסדירה, כלומר ברציפות וללא הפסקות ביניהן, אלא ניתן לבודד את הפעולות המסוימות שגרמו לפגיעה ממכלול הפעולות שהעובד מבצע במהלך יום עבודתו, אך עדיין יש להוכיח כי התנועות חוזרות ונשנות בתכיפות המתפרשת על פני פרק זמן משמעותי המספיק לגרימת הנזק המצטבר הפוגע בכושר העבודה. אולם אין בכוחה של כל עבודה פיזית וקשה להפוך למיקרוטראומה ולסדרת פגיעות זעירות מוגדרות החוזרות ונשנות אין ספור פעמים, ויש לאבחן בין פעילות חוזרת על עצמה הכוללת מספר רב של תנועות לבין התנועות אשר מרכיבות אותה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  

תאונת דרכים בעת עבודה בחו"ל

האם אדם נפצע בתאונת דרכים בחו"ל במסגרת לימודים אותם מימן מקום העבודה שהינו עסק משפחתי? 

התנאי הקבוע להכרה בליקוי שמיעה כפגיעה בעבודה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבע כי ליקויי השמיעה לא יוכרו כתאונות עבודה... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.