www.ovdim.org.il

כיצד לקבל פיצויים על פגיעה בגב כתוצאה מעבודה מאומצת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

תורת המיקרוטראומה נועדה לאפשר לעובד שנפגע במהלך עבודתו לאורך זמן עקב תנאי העסקתו, או סובל ממחלות שונות שהתפתחו במסגרת עבודתו, אשר לא כלולות ברשימת מחלות מקצוע הסגורה של המוסד לביטוח לאומי, לממש את זכויותיו במוסד לביטוח לאומי בעילת מיקרוטראומה, כמו במקרים של פגיעה בגב, פריצת דיסק, בלט דיסק ושבר בחוליות, כתוצאה מעבודה פיזית קשה ומאומצת לאורך זמן.

 

כדי שהפגיעה בגב של העובד תוכר על ידי ביטוח לאומי כפגיעה בעבודה בעילת מיקרוטראומה נדרשת הוכחה לקיומן של תנועות חוזרות, זהות או דומות במהותן, הפועלות על מקום מסוים בגוף, ועל קיומו של רצף בביצוע התנועות המשתרע על פני פרקי זמן משמעותיים במהלך שגרת העבודה, כגון: הרמת משאות כבדים, פעולות חוזרות של סחיבה מאומצת וכיפוף ויישור חוזר של הגב.

 

הכרה בפגיעה בגב כתאונת עבודה

 

תורת המיקרוטראומה נועדה לפצות את העובדים המבוטחים בביטוח לאומי בגין פגיעה בעבודה, שמצד אחד אינה נכללת ברשימת מחלות מקצוע, ומצד שני אינה עונה על הגדרות תאונת עבודה במובנה הרגיל. כדי שפגיעה בגב תוכר כתאונת עבודה היא צריכה להתרחש תוך כדי ועקב העבודה, עקב אירוע פתאומי שבו גורם חיצוני גרם לחבלה פיזית וכתוצאה ממנה לאבדן כושר התפקוד ולא כתוצאה מעבודה ממושכת.

 

לפיכך, תורת המיקרוטראומה הפכה להיות המפלט האחרון של נפגע שאינו יכול להצביע על אירוע תאונתי מסוים בעבודה ומצבו הבריאותי אינו עונה על ההגדרות של מחלת המקצוע. עם זאת, אין בכוחה של תורה זו להביא לכך שכל פגיעה שנגרמה כתוצאה מהעבודה אך אינה מנויה ברשימת מחלות המקצוע, תוכל לזכות את העובד בהכרה על ידי ביטוח לאומי כנפגע תאונת עבודה, ועקב כך הוא יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה, קצבת נכות ותגמולים נוספים בהתאם לחומרת הפגיעה.

 

כיצד ניתן להוכיח עילת מיקרוטראומה?

 

כדי לבסס את עילת המיקרוטראומה יש להוכיח שלושה יסודות: תשתית עובדתית של ביצוע תנועות חוזרות ונשנות, קיומו של קשר סיבתי בין התנועות לבין הליקוי הגופני, קביעה שלפיה כל אחת מאותן תנועות גרמה לפגיעה זעירה המצטברת יחד לכדי ליקוי גופני. ורק לאחר שהוכחה התשתית העובדתית יועבר עניינו של העובד למומחה רפואי מטעם ביטוח לאומי לבחינת הקשר הסיבתי ומנגנון הפגיעה.

 

במסגרת התביעה על הנפגע להוכיח קיומם של אירועים חוזרים ונשנים, משך זמן ממושך ובתדירות גבוהה. עם זאת, תנועות חוזרות ונשנות אינן חייבות להיות זהות, אלא זהות במהותן, כלומר דומות האחת לשנייה ובתנאי שיפעלו על מקום מוגדר.

 

כמו כן, תדירות התנועות אינה חייבת להיות קבועה וסדירה, כלומר ברציפות וללא הפסקות ביניהן, אלא ניתן לבודד את הפעולות המסוימות שגרמו לפגיעה ממכלול הפעולות שהעובד מבצע במהלך יום עבודתו, אך עדיין יש להוכיח כי התנועות חוזרות ונשנות בתכיפות המתפרשת על פני פרק זמן משמעותי המספיק לגרימת הנזק המצטבר הפוגע בכושר העבודה. אולם אין בכוחה של כל עבודה פיזית וקשה להפוך למיקרוטראומה ולסדרת פגיעות זעירות מוגדרות החוזרות ונשנות אין ספור פעמים, ויש לאבחן בין פעילות חוזרת על עצמה הכוללת מספר רב של תנועות לבין התנועות אשר מרכיבות אותה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.