www.ovdim.org.il

כיצד ניתן לשנות את החלטת ועדה רפואית לנכות מעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד שנפגע במהלך עבודתו או בדרך לעבודה או בחזרה, זכאי לקבל תשלומים שונים מהמוסד לביטוח לאומי. עובד שקיבל דמי פגיעה עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפול רפואי עד 13 שבועות, שהם 91 ימים כולל שבתות וחגים, ונותר עם נכות, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות או מענק חד פעמי ולזכויות והטבות נוספות מביטוח לאומי, כאשר כתוצאה מתאונת עבודה הוא אינו כשיר לעבוד ושכרו או מקור הכנסתו נפגעו.

 

לאחר הגשת תביעה לגמלת נכות מעבודה, הנפגע מקבל זימון לוועדה רפואית לצורך בדיקה האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ולצורך קביעת אחוזי נכות. נפגע שעבר את כל התהליך של הגשת התביעה ולאחר שהופיע בפני הוועדה אינו מרוצה מדרגת הנכות שנקבע לו, יכול להגיש ערעור בפני ועדה רפואית לעררים של ביטוח לאומי בתוך 30 ימים ממועד קבלת ההודעה לגבי החלטת הוועדה.

 

באילו מקרים יוגש ערעור על החלטת הוועדה?

 

ניתן להגיש ערעור על אחוזי הנכות הרפואית, על מועד תחילת הנכות ועל ההחלטה שנקבעה לגבי נכות זמנית. גם ביטוח לאומי רשאי לערער על החלטת הוועדה הרפואית בתוך 30 ימים, כמו במקרים שבהם הוועדה קבעה דרגת נכות שלא על פי הסעיפים שברשימת המבחנים, אם הוועדה התייחסה לליקויים רפואיים שאינם קשורים לתאונה או כאשר ממצאי הוועדה מצדיקים דרגת נכות גבוהה או נמוכה מהדרגה שנקבעה.

 

את הערעור יש להגיש לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים של הנפגע, בכתב ובצירוף נימוקים רלוונטיים. הנפגע יכול לבקש שלא להופיע בפני הוועדה בעת הדיון בערר, ואת הבקשה לכך עליו לשלוח באמצעות מכתב לסניף או באמצעות פנייה טלפונית למוקד של ביטוח לאומי.

 

בתוך 60 עד 90 ימים מיום הגשת הערר, מתכנסת הוועדה הרפואית לעררים לצורך דיון בנושא ובוחנת את המקרה מחדש. הנפגע נדרש להציג בפני חברי הוועדה ולפרט את הטיעונים שעליהם מתבסס הערר ולחתום עליהם. בהתאם להחלטת רופא היושב בוועדה תתבצע בדיקה גופנית, ובמקרה שלא תתבצע בדיקה ההחלטה תתבסס על מסמכים רפואיים בתיק.


על החלטת ועדת העררים ניתן להגיש ערעור בפני בית הדין לעבודה

 

הוועדה הרפואית לעררים רשאית לשנות את דרגת הנכות הרפואית שנקבעה בוועדה הקודמת, ובסמכותה לקבוע אחוזי נכות גבוהים או נמוכים יותר. במקרה שהוועדה שוקלת להפחית את גובה אחוזי הנכות, ניתן לבטל את הערעור ולהשאיר את אחוזי הנכות כפי שנקבעו על ידי הוועדה הקודמת, כך שדרגת הנכות תישאר כפי שקבעה הוועדה הרפואית שבה נבדק לראשונה.

 

החלטת ועדה לעררים היא סופית, אולם ניתן לערער עליה בשאלות משפטיות הקשורות להחלטת הוועדה הרפואית בלבד, בפני בית הדין האזורי לעבודה. התובע רשאי לבקש סיוע משפטי חינם מלשכות הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, ועליו למסור את הערעור לבית הדין בכתב בתוך 60 ימים ממועד קבלת ההודעה על החלטת הוועדה. על החלטת בית הדין האזורי לעבודה ניתן לערער בפני בית הדין הארצי לעבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.