www.ovdim.org.il

דמי מחלה עבור תאונת דרכים, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

על פי דיני העבודה, המעסיק אינו מחויב לשלם דמי מחלה לעובד אשר נפגע בתאונת דרכים, גם כאשר התאונה אירעה בדרך לעבודה, במהלכה או בחזרה ממנה. פיצוי בגין הפסד ימי עבודה משולם לעובד שנפגע מביטוח החובה של הרכב. אם העובד נפגע כהולך רגל, עליו להגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

 

כמו כן, עובד שנעדר עקב פגיעה בתאונת עבודה אינו זכאי לדמי מחלה. בהתקיים תנאים מסוימים, זכאי העובד לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, וכאשר נותרה לעובד נכות כתוצאה מהתאונה, ייתכן והוא יהיה זכאי לקצבת נכות ולמענקים נוספים מביטוח לאומי.

 

תביעה לקבלת פיצויים לעובד שנפגע בתאונת דרכים

 

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים יכול לתבוע את חברת הביטוח של הרכב שבו הוא נסע, ובמקרה של הולך רגל, הוא רשאי לתבוע את חברת הביטוח של הרכב שפגע בו. אם הרכב אינו מבוטח, ניתן להגיש תביעה נגד איגוד ביטוח נפגעי רכב.

 

הזכאות לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף אינה קשורה לשאלה מי אשם בתאונת דרכים. כך שגם נהג שאשם בתאונה זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח. את התביעה רצוי להגיש באמצעות עורך דין המומחה בדיני נזיקין, אשר יכול לסייע בהגשת תביעה אזרחית נגד חברת הביטוח, ולמצות את מלוא הזכויות של הנפגעים.

 

באילו מקרים זכאי עובד שנפגע לדמי מחלה?

 

על פי חוק דמי מחלה עובד שנעדר מהעבודה כתוצאה ממחלה זכאי לקבל תשלום מהמעסיק עבור היום השני והשלישי של תקופת היעדרותו בסך של 50% משכר הרגיל שהיה זכאי אילו המשיך לעבוד. עבור היום הרביעי והלאה, העובד זכאי לתשלום בסך 100% מהשכר שהיה מקבל במהלך תקופה זו, בהתאם לזכויות העובדים הקבועות בחוק.

 

עבור היום הראשון להיעדרות העובד לא זכאי לתשלום, אולם ניכוי ימים ממכסת ימי המחלה מתחיל מהיום הראשון. אם נקבע על ידי רופא תעסוקתי כי העובד מוגבל באופן חלקי או מתאים לעבודה בתנאים מסוימים מחמת מצבו הבריאותי, המעסיק רשאי להציע לו עבודה מתאימה אחרת.

 

עבודה חלופית בתקופת מחלה

 

העבודה החלופית צריכה להיות בכפוף לתנאים מסוימים, כך שהשכר עבור העבודה המוצעת אינו שונה מהשכר הרגיל בתפקיד הקודם. העבודה צריכה להיות מאותו סוג שבה עבד העובד בשלוש השנים האחרונות, או עבודה אחרת המתאימה להכשרתו המקצועית, השכלתו וכושרו הגופני.

 

הצעת עבודה חלופית מבטלת את זכאות העובד לדמי מחלה. סעיף 8 לחוק מתיר למעסיק לבטח את עובדיו בביטוח דמי מחלה כתחליף לתשלום דמי מחלה, וסעיף 10 קובע כי במקרה שהעובד עסק בעבודה אחרת עבור שכר בעת תקופת מחלתו זכאותו לדמי מחלה מתבטלת. אם המעסיק כבר שילם לעובד דמי מחלה, הוא רשאי לתבוע אותם בחזרה.

 

סעיף 11 לחוק קובע שהזכאות לדמי מחלה אינה מתקיימת כאשר העובד זכאי לתשלום אחר לפי חוק, כמו גמלה מביטוח לאומי. לפי סעיף 12 אין החוק גורע מזכויות קיימות של עובדים. במקרה שעובד זכאי לדמי מחלה לפי חוזה עבודה אישי או הסכם קיבוצי, הוא יכול לבחור בזכאות לדמי מחלה לפי החוק או לפי ההסכם.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.