www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בהפסקה, מהן זכויות עובד שנפגע בזמן ההפסקה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.8 מתוך 5

פגיעה בעבודה נחשבת לתאונת עבודה או מחלת מקצוע לפי חוק ביטוח לאומי, והיא כוללת כל פגיעה של עובד בשל עבודתו, גם אם התרחשה בדרך לעבודה, תוך כדי עבודה, בזמן הפסקה, בחזרה ממנה, או בעת מעבר ממקום עבודה אחד אל מקום עבודה אחר. עובד שכיר, אשר נפגע בעת שסעד בהפסקה במקום שאושר על ידי המעסיק, או בדרכו ממקום עבודתו או בחזרה אליו, יוכר כנפגע עבודה בתנאי שלא שהה במקום מעל לשלוש שעות.

 

תאונת עבודה תיחשב גם תאונה שאירעה בדרכו של העובד לעבודה ובחזרה ממנה. אולם אם בדרך הייתה הפסקה של ממש, או סטייה של ממש מדרכו הקבועה שלא לצורכי עבודה, התאונה לא תיחשב כתאונת עבודה. אם לדוגמה העובד נפגע בדרך מביתו לבנק, או מהבנק למקום העבודה, הפגיעה לא תיחשב כתאונת עבודה.

 

עובד מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, גם אם נפגע כתוצאה מעשיית פעולה לצורך הצלת גוף או רכוש או למניעת נזק גוף או רכוש או נפגע מאדם אחר, על ידי חפץ שהיה במקום העבודה או בסביבתו, גם אם הדבר נעשה שלא עקב העבודה וללא קשר ישיר או עקיף אליה.

 

תאונה בזמן ארוחת צהריים מחוץ למשרד

 

במהלך הפסקת עובד, חלה החבות הביטוחית כלפיו, ודוגמה לכך היא מקום הסעודה במהלך ההפסקה, שאותו קבע המעסיק. במקרה זה, החבות כלפיו חלה בדרך אל אותו המקום שנקבע, בזמן השהות במקום ובחזרה ממנו.

 

לפיכך, אם העובד נפגע במהלך ההפסקה, הוא יהיה זכאי לפיצויים בגין הנזק שנגרם לו. כמו כן, תאונה שאירעה לעובד כתוצאה מתקיפה, תוך כדי ועקב העבודה, לרבות, תקיפה מינית תיחשב כתאונת עבודה, גם אם אירעה במהלך הפסקה.

 

במקרה שהעובד אם סטה מדרכו לעבודה כדי להתפלל בבית כנסת שבו הוא נוהג להתפלל, או אם סטה לצורך ליווי ילדיו לגן ילדים, מעון ילדים, או מקום אחר שאושר בתקנות הביטוח הלאומי ובחזרה, הפגיעה עדיין תיחשב כתאונת עבודה. אולם אם בזמן התאונה העובד פעל ברשלנות, לא מילא אחר החוק, או סטה מהוראות מעסיקו, התאונה לא תיחשב כתאונת עבודה.

 

כיצד יש לפעול לאחר תאונה בהפסקה?

 

במקרה של פגיעה בזמן ההפסקה, על הנפגע לפעול בצורה מסודרת, לרשום את נסיבות האירוע בסמוך ככל האפשר למועד הפגיעה, ולתעד עדי ראיה אם נכחו במקום בעת המקרה. רצוי לצלם את מקום הפגיעה והגורם לה במידת האפשר. יש לגשת למרפאה בהקדם האפשרי, לדווח על התאונה לרופא ולבקש תיעוד רפואי שבו יצוין כי הפגיעה אירעה בעבודה. במקרה של תאונת דרכים, יש לפנות למשטרה ולתת עדות אודות המקרה.

 

נפגע עבודה זכאי לקבל דמי פגיעה המשולמים על ידי המוסד לביטוח לאומי בשל היעדרות מעבודה עקב אובדן כושר עבודה. אם הוועדה הרפואית קבעה דרגת נכות בין 10% ועד 19% נכות כתוצאה מפגיעת העבודה, הנפגע זכאי לקבל פיצוי חד פעמי. אם נקבע כי הוא בעל דרגת נכות של 20% ומעלה, תשולם לו קצבת נכות המשולמת בגין תאונות עבודה.

 

בנוסף עובד שנפגע והוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, זכאי לטיפול רפואי, כולל: כיסוי הוצאות רפואיות, אשפוז, החלמה, שיקום, וכל התרופות והמכשירים שניתנו על ידי קופות החולים. וכן, לשיקום מקצועי, לבעל נכות 10% ומעלה במטרה להקנות לו מקצוע ולסייע לו בהשתלבות בעבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.