www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לעובדים מהבית, כיצד לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

עובדים מהבית, גם כאלה שרוב עבודתם מתרכזת בעיקר סביב המחשב, יכולים להיפצע במסגרת עבודתם, בדיוק כפי שעובד יכול ליפול במשרד ולהיחבל בזמן העבודה. פגיעה בעבודה יכולה להיגרם עקב אירוע חד פעמי או כתוצאה ממחלת מקצוע שהתפתחה לאורך זמן.

 

לדוגמה: עובד עלול לחטוף במהלך עבודתו בבית התקף לב והאירוע ייחשב בנסיבות מסוימות כתאונת עבודה, או יכול לסבול מכאבי פרקים כרוניים עקב פעילות מאומצת על המחשב, והדבר עשוי להיחשב כמחלת מקצוע.

 

הנטייה אצל המוסד לביטוח לאומי היא לדחות תביעה בגין תאונת עבודה לעובדים מהבית, והוא לא ממהר להכיר בה כתאונת עבודה, אבל פעמים רבות הוא טועה, מכיוון שמעמד העובדים מביתם שווה למעמד העובדים במקום עבודה רגיל, וכל מצב שבו עובד נפגע בבית, בשעה שהיה עסוק בפעולה של עבודה נחשב לתאונת עבודה לכל דבר ועניין, בתנאי שהעובד שילם דמי ביטוח לאומי כחוק.

 

תשלום דמי פגיעה לעובדים מהבית

 

עובד מהבית זכאי לכל אותן זכויות עובדים הקבועות בדיני עבודה, כמו: חופשה שנתית, דמי הבראה, דמי מחלה, שכר מינימום והפרשה לפנסיה. כאשר עובד נפגע בתאונת עבודה ונגרם לו נזק הוא זכאי לתשלום דמי פגיעה המוסד לביטוח לאומי, ואם נותרה לו נכות קבועה, ייתכן ויהיה זכאי לתשלום קצבת נכות חודשית ולסיוע נוסף.

 

כדי שהתאונה תוכר על ידי ביטוח לאומי כתאונת עבודה היא צריכה לקרות תוך כדי עבודה. במקרה של אדם העובד מביתו, יבדוק המוסד האם התאונה אירעה בעת עבודתו והאם קיים קשר ישיר בין הנזק לעבודה עצמה. כך למשל, אם בזמן שהעובד קם מהמחשב להכין לעצמו קפה, הוא מעד ושבר את הרגל, הוא יהיה זכאי לקבל תגמולים עבור פציעתו. אולם אם הוא ביצע הפסקה כדי לעבוד בגינה לצרכיו הפרטיים ובמהלכה נפגע, האירוע לא יוכר כתאונת עבודה, והעובד לא יהיה זכאי לפיצויים.

 

דיווח ותיעוד האירוע סמוך לפגיעה

 

עובד מהבית שנפגע נדרש לדווח על הפגיעה לביטוח לאומי תוך זמן סביר, ולכל היותר תוך 12 חודשים ממועד פגיעתו, אחרת זכותו לקבל חלק מההטבות או כולן עלולה להישלל. לאחר הכרת המוסד לביטוח לאומי במקרה כפגיעה בעבודה, ישלם המוסד לנפגע דמי פגיעה בגובה 75% מהכנסתו של הנפגע עד מקסימום 90 ימים.

 

כדי לממש את הזכויות מול ביטוח לאומי, יש לתעד את נסיבות האירוע בכתב ובסמוך לפגיעה ולשמור את התיעוד של כל אישור רפואי, הפנייה, אבחון ומרשם. יש לגשת לרופא גם אם אין צורך בטיפול רפואי, ומאחר שלא תמיד ניתן לדעת כי מדובר בפגיעה חמורה מיד לאחר התרחשותה. אסור או להמתין ויש לגשת מיד לבדיקה, ואף תיעוד רפואי זמן קצר לאחר הפגיעה מהווה ראייה לטובת הנפגע מול הוועדה הרפואית.

 

חתימה על טופס פגיעה בעבודה

 

חשוב לציין בפני הרופא כי הפציעה אירעה בזמן העבודה, ולבקש ממנו לפתוח תיק "תאונה בעבודה" ולקבל טופס "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה". לאחר מכן יש להחתים את המעסיק על טופס פגיעה בעבודה 250 או טופס 283 לעצמאים. רצוי לשמור את כל הקבלות המעידות על הוצאות שנגרמו עקב הפגיעה, כמו נסיעות, רכישת תרופות או עזרים מיוחדים, תשלום לרופא ועוד, כדי לקבל החזר עבור חלק מן ההוצאות לאחר קבלת האישור מביטוח לאומי.

 

במקרה שהפגיעה בעבודה גרמה לאובדן כושר עבודה והנפגע הוכר כנפגע עבודה על ידי ביטוח לאומי, העובד יהיה זכאי לסל הטבות. אם הפגיעה גרמה לנכות, יהיה זכאי הנפגע לקצבת נכות זמנית או קבועה, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.