www.ovdim.org.il

באילו מקרים מיקרוטראומה תוכר כפגיעה בעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הלכת מיקרוטראומה היא הלכה משפטית שפותחה על ידי בית דין לעבודה, לאור העובדה כי ההכרה של המוסד לביטוח לאומי בתאונת עבודה אפשרית רק במקרה של אירוע תאונתי או מחלת מקצוע. הפסיקה יצרה את מושג הלכת מיקרוטראומה ובכך אפשרה לעובד שנפגע למצות את זכויותיו בביטוח לאומי, גם אם פגיעתו לא עונה על ההגדרה של תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

 

מיקרוטראומה מוגדרת כסדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות, שמתרחשות במסגרת ביצוע פעולות פיזיות בעבודה, אשר גורמות בסופו של דבר לחבלה משמעותית, כאשר כל אחת מהפגיעות תורמת נזק קטן משלה, עד שהצטברותן במשך תקופה ממושכת שבה עוסק עובד באותו מקצוע, גורמת לנזק ממשי הפוגע בכושר העבודה שלו.

 

יסודותיה של הפגיעה הזעירה המרכיבה את המיקרוטראומה, הם אירוע חיצוני של תנועה חוזרת ונשנית המתבצעת עקב העבודה ונזק בלתי חוזר הנגרם בעטיה של כל תנועה כזו. יש לאבחן בין פעילות חוזרת על עצמה הכוללת מספר רב של תנועות לבין התנועות המרכיבות אותה, כאשר התנועות צריכות להיות זהות במהותן, ומבוצעות באופן רציף במשך פרקי זמן ארוכים.

 

באילו מקרים תוגש תביעה לפי הלכת מיקרוטראומה?

 

פגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה, עשויה להיות מוכרת אצל נהגים מקצועיים, אשר נוהגים במשך שנים רבות בכביש משובש. אצל עובדים בפריקת מיכלי גז או בלוני חמצן, כאשר העמסתם ונשיאתם מתבצעת תוך כדי הליכה רגלית. גם פגיעה של דוור העוסק בחלוקת דברי דואר, יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה, כאשר ניתן לבודד את פעולת הרמת התיק הכבד והורדתו פעמים רבות ביום במשך שנים.

 

מיקרוטראומה הוכרה בפסיקה כתאונת עבודה במקרים של פגיעה בדרכי הנשימה, פגיעה בשמיעה, פגיעה בגב, פגיעה בפרקי היד, תסמונת התעלה הקרפלית, דליות ברגליים, קרע ברצועות ועוד. אולם כל מקרה ומקרה נבחן לגופו ובהתאם לנסיבותיו ואין הכרה אוטומטית באותה פגימה אצל עובד אחר.

 

איך להגיש תביעה על פי הלכת מיקרוטראומה?

 

לא כל מחלה שנגרמה בשל תנאי העבודה ואינה מנויה ברשימת מחלת המקצוע תוכר כפגיעה בעבודה. כדי להגיש תביעה על פי הלכת מיקרוטראומה יש להוכיח תשתית עובדתית המבוססת על עובדות ברורות, מפורטות ומדויקות, ולהוכיח כי התקיימו שלושה תנאים:

 

האחד, הפגיעות הזעירות והנשנות אירעו בזמן העבודה, כאשר גורם כמות הפגיעות הוא מכריע, וככל שמספרם של האירועים רב יותר יש סיכוי סביר שמדובר במיקרוטראומה. הנפגע נדרש להוכיח כי המחלה שממנה הוא סובל היא תולדה של תאונות זעירות, שנגרמה בשל תנועות או פעולות חוזרות ונשנות בעבודתו, ושכל אחת מהן תרמה את תרומתה להתהוות הנזק.

 

השני, על הנפגע להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעות הזעירות לבין הפגיעה הפיזית, והשלישי, קביעה שלפיה כל אחת מאותן תנועות גרמה לפגיעה זעירה המצטברת יחדיו לכדי ליקוי גופני, באמצעות הצגת חוות דעת רפואית, המעידה על כך שמצבו של הנפגע נגרם בשל אותן פגיעות זעירות שהצטברו במשך תקופה ממושכת במהלך העבודה.

 

תהליך הטיפול בתביעה למיקרוטראמה מתבצע באמצעות בחינה עובדתית שנעשית על ידי פקיד התביעות בביטוח לאומי, אשר בודק האם קיימת תשתית עובדתית להכיר בליקוי כפגיעה בעבודה לפי תורת המיקרוטראומה. במקרה שהתשובה חיובית, תיק התביעה עובר לרופא מטעם ביטוח לאומי לבחינת הקשר הסיבתי. בהעדר קשר סיבתי בין הליקוי בין תנאי העבודה התביעה תידחה, אולם קיימת אפשרות להגיש ערעור לבית הדין לעבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.