www.ovdim.org.il

הפסקת אוכל: תשלום עבור הפסקה בעבודה, על חשבון מי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע: 4.9 מתוך 5

עובדים רבים אינם מודעים לזכויותיהם בכל הנוגע להפסקות אוכל בזמן העבודה. שאלות רבות נותרות לא אחת ללא מענה. לדוגמא, האם המעביד חייב לאפשר הפסקת אוכל? האם העובד זכאי לתשלום בגין הפסקה זו? האם ניתן לנכות משכרו של העובד את עלות הארוחה? להלן מאמר קצר אשר יסקור את זכויות העובדים בישראל בזמן הפסקות אוכל.

 

יודגש כי המאמר הנ"ל יעסוק בזכויות עובדים מבחינת הפסקה בעבודה מכוח החוקים הרלבנטיים. עם זאת, ישנם מקרים בהם העובד זכאי לזכויות נוספות, מכוח חוזה עבודה אישי, הסכם קיבוצי, צווי הרחבה או נוהג במקום העבודה. הזכויות המגיעות לעובד מכוח החוק הינן אפוא רף מינימאלי בסוגיה זו. לעניין הפסקות בעבודה, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כלדקמן.

 

לכמה זמן הפסקה אני זכאי?

עובד אשר מועסק במקום העבודה במשך שש שעות עבודה ומעלה, זכאי להפסקה בת 45 דקות לפחות. בכלל זה, מגיעה לעובד הפסקה אחת רצופה של חצי שעה לפחות. במידה ומדובר ביום עבודה קצר, לפני מנוחה שבועית או לפני חג, העובד זכאי להפסקה של חצי שעה לכל הפחות. הפסקה בעבודה מוגבלת גם מבחינה מקסימאלית והיא אינה יכולה להתארך עד כדי למעלה משלוש שעות.

 

האם אני רשאי לצאת ממקום העבודה במהלך הפסקה?

עובד רשאי לצאת ממקום העבודה במידה ומדובר בהפסקה של חצי שעה לפחות. עם זאת, ישנם תפקידים אשר דורשים את נוכחותו של העובד במקום העבודה גם בזמן העבודה. במקרים אלה, המעביד רשאי לדרוש מהעובד להישאר במקום העבודה גם בזמן ההפסקה. יצוין כי עובדים אשר נדרשים להישאר במקום העבודה, בגין הכרח להפעלת ציוד, השימוש בו, או לתהליך העבודה, זכאים לשכר בגין הפסקתם. סעיף 20(ג) לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי הפסקה בעבודה של חצי שעה, במקום העבודה עצמו, מהווה חלק משעות העבודה.


הפסקה לצורך תפילה במהלך יום העובדה

אזרחים רבים בישראל הינם מסורתיים ואי לכך הם מעוניינים להתפלל מספר פעמים ביום. החוק בישראל קובע כי עובד רשאי לבקש ולקבל הפסקה בעבודה לשם תפילה בהתאם לדרישות דתו. זמן התפילה ייקבע במקום העבודה בהתאם לנסיבות המקרה, תנאי העבודה, דתו של העובד וכדומה.

 

הפסקת אוכל, על חשבון מי?

על פי רוב, הפסקת אוכל בעבודה הינה על חשבון העובד. ישנם מקרים בהם המעביד משלם על הפסקת האוכל אך חשוב לציין כי לא מדובר בחובה לפי חוק.

 

סייגים המאפשרים סטייה מהוראות סעיף 20 לחוק שעות עבודה ומנוחה

 

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע מספר סייגים להוראותיו המפורשות של סעיף 20. ראשית, במידה ועובד מועסק בעבודה אשר איננה "עבודת כפיים", מותר למעסיק שלא להוציא את העובד להפסקה במשך 8 שעות (או 9 שעות כאשר העובד מועסק במשרה מלאה בהיקף של חמישה ימים בשבוע). כאשר העבודה הינה ביום שלפני המנוחה השבועית או לפני חג, ניתן להעסיק עובדים ללא הפסקה במשך שבע שעות. במפעלים בהם העבודה נעשית בשלוש משמרות, ההפסקה בעבודה לסעודה ומנוחה לא תהיה יותר מ-30 דקות ובלבד שההפסקה תהיה רצופה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: מילואים זכויות, זכויות העובד, זכויות מטפלת, זכויות בעבודה, זכויות עבודה, ביטוח לאומי עובדים,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.