www.ovdim.org.il

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

השבת עובד פיטורים בחוסר תום לב בגין אי חתימה על כתב ויתור לתביעת ביטוח


בית הדין האזורי לעבודה קבע כי פיטוריו של העובד, הראשונים והשניים, היו שלא כדין ונעשו בחוסר תום לב מצד המעסיקה. אי לכך, בית הדין קבע כי יש להורות על ביטולם של הפיטורים ועל השבתו של העובד לעבודתו. בפסק הדין נפסקו עבור התובע פיצויים בסך 100,000 שקלים, הן בשל עצם מעשה הפיטורים, והן עבור הפגיעה בהשתכרותו של העובד בתקופה המדוברת.

 

החברה הנתבעת הגישה ערעור על פסק דין זה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. החברה טענה כי פיטוריו של המשיב היו מוצדקים. לחילופין, החברה טענה כי הסכום אשר נפסק עבור המשיב בגין "פיטורים שלא כדין" היה גבוה מהסביר.

 

העובד הגיש מצידו ערעור שכנגד ובו טען לזכאותו להפסדי שכר בפועל אשר נגרמו לו בגין פיטוריו. כמו כן, התובע טען כי הוא זכאי להפרשי שכר גם בעקבות סירובה של החברה למלא את פסק הדין, והשבתו לעבודה רק לאחר תביעה בגין ביזוי בית הדין.

 

בית הדין הארצי לעבודה כי אין להתערב בהחלטתו של בית הדין קמא, וזאת בכל הקשור להחלטה כי פיטוריו של התובע היו שלא כדין. "קביעותיו של בית הדין האזורי מעוגנות היטב בראיות", נכתב בפסק הדין. אי לכך, בית הדין הארצי נתן תוקף להחלטות הערכאה האזורית באופן הבא.

 

פוטר לאחר סירוב לחתום על ויתור על תביעה עתידית בגין תאונת עבודה

 

ראשית, נקבע כי העובד פוטר מעבודתו לראשונה לאחר שסירב לחתום על כתב ויתור המסיר אחריותה של החברה מתאונת עבודה שאירעה לו במפעל. שנית, לאחר שהעובד פוטר הוא הגיש תביעה לבית הדין לעבודה שהתקבלה, אך החברה נמנעה מלבצע את פסק הדין, וזאת תוך ביזוי בית הדין.

 

למעשה, התובע החזיק בידיו פסק דין ממאי 2008 אשר במסגרתו הוא היה אמור לחזור לעבודה. בפועל, התובע הוחזר לעבודתו רק לאחר שהוגשה על ידו בקשה לביזוי בית הדין בדצמבר אותה השני. אי לכך, נפסק כי התובע זכאי לפיצויי בגין הפסד השכר בעבור החודשים שבין מאי לדצמבר. חישוב שכר זה כולל גם פרמיות ועמלות, וזאת משום שלא מדובר בפיצויי פיטורים אלא שכר שאבד בגין התנהלות הנתבעת.

 

החברה הנתבעת ניסתה לטעון כי בתקופה המדוברת המצב הכלכלי בעסק היה קשה ושכרו של התובע היה מופחת באופן משמעותי. עם זאת, לא עלה בידה להוכיח את טענותיה ואלו נדחו בבית הדין לעבודה. השופטים קבעו כי כתוצאה מהתנהלותה של החברה כלפי התובע, נגרמו לאחרון הפסדי שכר אשר כוללים את פרנסתו לולא פוטר (דהיינו, כולל שעות נוספות ועמלות). במידה והחברה טוענת לשכר מופחת בתקופה נשוא הרלבנטית, עליה הראיה. משלא עמדה החברה בנטל זה, נפסק לתובע שכרו בחודשים אלו על פי שכרו הממוצע.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.