שעת הנקה - זכויות אם טרייה בעבודה


שעת הנקה – הזכות לשעת הנקה

חוק עבודת נשים קובע כי עובדת אשר חוזרת לעבודה לאחר חופשת לידה, רשאית להיעדר למשך שעה אחת בארבעת החודשים אחרי חופשת הלידה, לצורך הנקה כביכול. היעדרות זו יכולה להיות היעדרות "מתודית" בלבד, כאשר העובדת פשוט זוכה לשעה נוספת של מנוחה ביום.


עובדת שהינה אם טרייה זכאית להיעדרות זו רק בהתאם להעסקתה במשרה מלאה, מתוך הרצון של המחוקק להביא לחזרתה של האישה לעבודתה לאחר הלידה. זכות ההנקה איננה קשורה כיום להנקה, ומדובר בניכוי שעת עבודה אחת ממשרתה של אם טרייה, במשך ארבעת חודשי העבודה הראשונים לאחר חופשת הלידה.

 

      קראו עוד בתחום:


היעדרות זו נעשית על בסיס ההפסקות במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה ולא מנכים אותה משכרה של העובדת. עובדת אשר איננה עובדת במשרה מלאה איננה זכאית לשעת ההנקה על פי החוק.

מהו דינה של עובדת שלא חזרה אחרי חופשת הלידה?

פעמים רבות עובדות לוקחות חופשה ללא תשלום לאחר חופשת הלידה, במסגרת החוק או בהתאם להסכמה מצד המעסיק. במידה והחל"ת נמשכת מעבר לארבעת החודשים שלאחר תום חופשת הלידה המקורית, לא תהיה העובדת זכאית לשעת הנקה. עובדת אשר שבה לעבודתה לאחר חופשת הלידה, בטרם חלפו ארבעת החודשים, תהיה זכאית לשעת הנקה עד תום ארבעה חודשים ממועד סיום חופשת הלידה.


לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

מאמרים נוספים בתחום
זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה אפליה בעבודה

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

חוק עבודת נשים

עובדת שקרובה ללדת יתן לה מעבידה חופשת לידה ולא יעבידנה בתוך חופשת הלידה. חופשת הלידה שהיא ארבעה עשר שבועות, מהם שבעה שבועות או פחות מזה כרצון העובדת, לפני יום הלידה המשוער והשאר אחרי יום הלידה.  

האם פיטורי עובדת לאחר תום חופשת הלידה הינם פיטורים שלא כדין?

המבוססת בעיקרה על הפרת הוראות חוק שוויון ההזדמנויות, בטענה כי פיטוריה בוצעו שלא כדין ובחוסר תום לב על רקע הריון, יציאה לחופשת לידה והיותה אם לילדים רכים. כן טענה אורלי להפרת הוראות חוק עבודת נשים... 

מהי חופשת לידה?

חופשת הלידה היא פרק זמן בן 12 שבועות לפחות סמוך ללידה (עד ששה שבועות ממנו יכולים להילקח לפני הלידה), שבו אסור למעביד להעביד את העובדת... 

זכויות עובדים: חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

חוק שכר שווה - מהי קבוצת שיוויון?

כיצד נקבעת קבוצת שיוויון במסגרת חוק שכר שווה ומהי עבודה שוות ערך? קראו עוד באתר על זכויות נשים בעבודה... 

פיצויי פיטורים בעקבות התפטרות לאחר לידה

זכויות נשים - האם אם צעירה, אשר נאלצה להתפטר לאחר לידה בשביל לטפל ברך הנולד, מוותרת עקב כך על פיצויי הפיטורים?  

האם קיימת חובה לגלות על הריון בראיון עבודה?

נשים רבות נתקלות בבעיה כאשר הן מנסות להתקבל לעבודה לאחר שנכנסו להיריון. בעיה זו הוכרה גם בחקיקה וגם בפסיקה, ומטריית הגנה חוסה על הנשים ההרות, הן במסגרת חוק עבודת נשים, והן במסגרת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: דמי לידה, עובדת, זכויות יולדת, זכויות לאחר לידה, הריון עבודה, זכויות היולדת, זכויות האישה, עובדות,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.
היצטרפו אלינו בפייסבוק