www.ovdim.org.il

רישום משטרתי שגוי גרם לעיכוב משרה במשרד הביטחון

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

ס"ע 29283-07-10

 

האם אדם אשר רישום משטרתי שגוי מנע ממנו להתחיל ולעבוד במשרד הביטחון יוכל להגיש תביעה בעניין כנגד המדינה? האם המדינה תפצה בגין העיכוב בהעסקתו של התובע? סוגיה אשר זהו עניינה הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה במקרה שלהלן.

 

מדובר בתושב כרמי צור אשר הגיש תביעה כנגד המדינה בגין נזקים אשר נגרמו לו בעבודה בעקבות רישום משטרתי שגוי. במסגרת התביעה, התובע טען כי הוא זכאי למשכורות בסיס, הפרשי דמי הבראה, הפסד פיצויי פיטורים, הפסד הפרשות לפנסיה והפסד חופשה. המדינה טענה מנגד כי התובע לא הוכיח כל נזק אשר נגרם לו והחקירה המשטרתית בעניינו התנהלה כדין וכנדרש.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים

 

עובדות המקרה היו כדלקמן. התובע, יליד 1959, היה נוכח בעיר העתיקה בירושלים בסוף שנת 2005 כאשר התפתחה במקום קטטה בין ערבים ויהודים. לאחר הקטטה, התובע עוכב ביחד עם אחרים לחקירה במשטרה והתבקש למסור עדות בתחנה. חקירתו לא נעשתה תחת אזהרה, ופרטיה לא נכתבו על "טופס חשוד". לאחר החקירה, התובע שוחרר ללא ערבות (וזאת בניגוד לשאר האנשים אשר היו מעורבים בתקרית).

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

חודשיים לאחר הקטטה בעיר העתיקה, התובע הגיש בקשה לעבוד במשרד הביטחון במסגרת פרויקט אבטחה ביישובו. בעוד תושבים אחרים החלו לעבוד בפרויקט, התובע שם לב שהעסקתו ואישור חוזה העבודה שלו הושהו מסיבה לא ברורה. לאחר זמן מה, התובע גילה כי סיבת העיכוב הייתה "רישום משטרתי בדבר משפטים וחקירות תלויים ועומדים בגין תגרה במקום ציבורי".

 

אי לכך, הוא פנה מספר פעמים לגורמים שונים במשרד הביטחון ובמשטרה אך פניותיו לא נענו. בשלב מסוים, הרישום המשטרתי נמחק והתובע החל לעבוד במשרד הביטחון עם אישור חוזה העסקתו. למעשה, התובע טען כי רשלנותה של המדינה במקרה זה גרמה לו להתחיל לעבוד באיחור של כשנה וחצי. לדבריו, הרישום המשטרתי המוטעה גרם לו לנזקים ועל כן הוא היה זכאי לפיצוי. מנגד, המדינה טענה כי "הרישום במרשם המשטרתי היה נכון, והתובע היה חשוד בעניין". התובע הדגיש כי גם אם הוא היה בגדר של "חשוד בעניין", עדיין משרד הביטחון לא היה רשאי לעכב את העסקתו. אי לכך, התובע טען כי מקל וחומר לא הייתה סיבה לעכב אותו כאשר הוא היה חף מפשע לאורך כל ההליך.

 

בית הדין לעבודה: "פיצויים בגין עוגמת נפש והפסד משכורות"

 

בית הדין לעבודה קיבל את התביעה. לאחר בחינת ההליך במשטרה הודגש כי התובע, בשום שלב, לא עוכב ולא נחקר כחשוד בתיק. המדינה ניסתה לטעון כי הטעות הייתה בכך שהתובע שוחרר מהחקירה מבלי שנחקר כחשוד, ולא בכך שנרשם שהוא חשוד במרשם המשטרתי. עם זאת, טענותיה של המדינה נטענו בעלמא ועדים רלבנטיים אשר היו יכולים לחזק אותן לא הובאו למתן עדות. במילים אחרות, גרסתה של המדינה בעניין זה לא התקבלה כלל וכלל.

 

משרד הביטחון טען כי הוא פעל כדין בסוגיית התובע וזאת משום שהיה עליו "לנקוט במשנה זהירות כלפי מועמד לעבודה אשר היה קיים בעניינו תיק חקירה פתוח שעניינו תגרה במקום ציבורי". העדים מטעם משרד הביטחון הדגישו כי התובע ביקש להתקבל לעבודה בתפקיד ביטחוני הדורש נשיאת נשק, ועל כן היה בתיק הפתוח עילה מוצדקת לעיכוב העסקתו. כמו כן, משרד הביטחון הדגיש כי התובע לא "נדחה על הסף", אלא בסך הכול "עוכב זמנית".

 

בית הדין לעבודה לא קיבל את גרסתו של משרד הביטחון. הודגש כי התובע במקרה דנן לא היה חשוד כלל, המשטרה חדלה למעשה מלעסוק בתיק החקירה שלו, והוא נסגר לאחר חצי שנה מטעמים מנהלתיים. כמו כן, בשום שלב בתיק לא יוחסה לתובע עבירה כלשהי (וזאת בניגוד למעורבים האחרים בקטטה). באשר להיות הפסילה "זמנית", בית הדין לעבודה קבע כי "פסילה לשנה היא משמעותית, גם אם מדובר רק בעיכוב".

 

בית הדין לעבודה לא קיבל גם את "טענות הנשק" של משרד הביטחון. הודגש כי התובע הינו קצין צה"ל המשרת במילואים ובעל רישיון לנשק אזרחי. דהיינו, מצד אחד משרד הביטחון לא הסכים להעסיקו לאלתר בשל "טעמים של חקירה פלילית פתוחה", ומצד שני המדינה נהנתה משירותיו במסגרת מילואים קרביים ולא שללה ממנו את רישיון הנשק שלו.

 

לסיכום, בפסק הדין נקבע כי "לא כל תיק פתוח מצדיק עיכוב העסקה, בפרט כאשר המועמד פונה פעמים רבות למעסיק בעל פה ובכתב". כמו כן, השופטים הדגישו כי "זכותו של התובע לחופש העיסוק הופרה כלפיו כאשר לא נעשתה בעניינו בדיקה נאותה, חרף זכות יסוד החוקתית אשר עמדה על הפרק". בסופו של היום, התובע קיבל את הסכומים הבאים - משכורות בעבור ארבעה חודשים וחצי בסך של כ-35,000 שקלים, ופיצויים בגין עוגמת הנפש בסך של 10,000 שקלים. כמו כן, נפסקו לטובתו של התובע הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך של 5,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

האם הגשת מועמדות לעבודה בגוף ציבורי במסגרת מכרז מחייבת חשיפת חקירה פלילית?

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

צומצם באופן משמעותי המידע אשר יימסר למועמדים לעבודה ממכוני מיון

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

עורכי דין בוגרי מכללות - 75% מכלל עורכי הדין החדשים

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

מבקר המדינה: נפוטיזם באוניברסיטת בר אילן

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

שילוב מבוגרים בעבודה - היתרונות גדולים מהחסרונות באופן משמעותי

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

הקמת מרכז תעסוקה עבור לוחמי צבא דרום לבנון לשעבר

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

כניסתם של 5,000 עובדים פלשתינאים לחקלאות ולבנייה אושרה על ידי האוצר

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... 

האם מינויים פוליטיים במפעל הפיס? האם המנכ"ל המיועד הוא מינוי פוליטי?

האם מנכ"ל מפעל הפיס המיועד הינו למעשה מינוי פוליטי של יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין? 

האם חוזרי מנכ"ל ממשרדי הבריאות והחינוך גרמו לפגיעה בחופש העיסוק?

המדינה החליטה להעסיק עובדים בשורותיה לפי חוזר מנכ"ל זמני. האם מדובר בפגיעה בחופש העיסוק של מי שאיננו עומד בתנאים הקבועים בחוזר? 

בקשה לצו מניעה כנגד מכרז פנימי ברשות השידור, האם תתקבל?

האם רשות השידור לא תוכל להוציא מכרז פנימי לאיוש משרה וזאת עד לבירור תובענה שהוגשה בעניין על ידי איתי נבו-לנדסברג? 

רישום משטרתי שגוי גרם לעיכוב משרה במשרד הביטחון

עבודתו של אדם במשרד הביטחון התעכבה בעקבות רישום משטרתי שגוי. האם מדובר בעילה לתביעה בגין הפסדי שכר? 

בנו של מנכ"ל עירייה לא ישמש בתור תובע עירוני בשל חשש לניגוד עניינים

בית הדין לעבודה קבע כי החלטה שלא לאשר מינוי קרובי משפחה ברשות מקומית התקבלה על ידי ועדת השירות כדין... 

נתונים לגבי השכר במשק בחודשים אוקטובר-אוגוסט 2011

על פי נתונים אשר מתפרסמים הבוקר מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, השכר הממוצע במשך ירד בחודש אוקטובר 2011 לעומת החודש אשר קדם לו... 

דוקטרינת הבטלות היחסית בבית הדין לעבודה

מדובר בערעור של אימאם מוסלמי מיפו אשר הוגש לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה. המערער הגיש ערעורו לאחר שתביעתו כנגד אי זכייתו במכרז מטעם המדינה, לכהן כאימאם במסגד ביפו, נדחתה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב... 

בייניש מתחה ביקורת על המתמחים - אינכם נקיי כפיים

לפני כחודש הגישו הרופאים הצעירים עתירה לבג"צ וזאת לאחר שבית הדין הארצי לעבודה קבע כי התפטרותם (אשר נעשתה, לכאורה, באופן אישי), איננה חוקית ומהווה הפרה של ההסכם אשר נחתם בין הרופאים לבין האוצר... 

ג'קי סרוב יוחזר לעבודתו באיכילוב למרות הרשעתו בלקיחת שוחד

בית המשפט המחוזי מרכז הורה לבית החולים איכילוב להחזיר את ד"ר ג'קי סרוב, המכונה "רופא המפורסמים", לעבודתו בחדר המיון... 

מכתב מתמחים בגין מבחני הלשכה במועד נובמבר 2011

לפני מספר ימים נערכו בחינות הלשכה של לשכת עורכי הדין. הבחינות, אשר בשנים האחרונות רמתן עולה, הביאו לכישלונם של כ-50% מהמתמחים... 

עתירה לבג"צ של פקיד שומה המבקש להתמנות למנהל רשות המיסים

פקיד שומה אשר מעוניין להתמנות למנהל רשות המיסים עומד להגיש ככל הנראה עתירה לבג"צ בגין אי מינויו... 

פיצוי למעסיק בעקבות פתיחת עסק מתחרה

עובדים התפטרו מעסק ופתחו עסק מתחרה. האם המעסיק יקבל פיצויים? האם מדובר ב"גניבת לקוחות" ו\או גניבת סוד מסחרי? 

האם בחירת אדם לתפקיד על בסיס מכרז הייתה נגועה במשוא פנים?

האם בית הדין לעבודה יקבל את טענותיו של אדם לכך שיש לבטל קבלתו של אחר לתפקיד במשרד החינוך על פי מכרז בשל משוא פנים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.