www.ovdim.org.il

בקשה למתן צו עשה - ביטול תוצאות מכרז ברשות בגין משוא פנים

דרגו את המאמר

התנגדות למכרז במסגרת מינוי בתוך רשות מקומית

בית הדין לעבודה נדרש לדון בתביעה אשר עסקה בכשרותו וקבילותו של מכרז ברשות המקומית רעננה למינוי מנהלת מדור בתוך העירייה. המכרז הפנימי עסק במשרת מנהל מחלקה ברשות בעקבות פטירתו המצערת עקב מחלה של מנהל המדור הקודם. המבקשת, מזכירה במחלקה, טענה כי המכרז נעשה תוך משוא פנים, משיקולים לא עניינים, ואגב אפלייתה לעומת העובדת השנייה אשר הגישה את מועמדותה וקיבלה את התפקיד בסופו של היום.

בבקשתה טענה העובדת "המופלית" כי עם יציאתו של ראש המדור לחופשת המחלה, מונתה היא באופן זמני למזכירה\מנהלת במשרה מלאה. אי לכך, היה זה רק טבעי ונכון, לטענתה, למנותה לראש המדור עם פטירתו המצערת של המנהל הקודם.

 

עם זאת, וועדת המכרזים בעיריית רעננה קיבלה החלטה, פה אחד, למנות עובדת אחרת במקומה של המבקשת. בגין מינוי זה הגישה המבקשת תביעה נגד העירייה בבית הדין לעבודה וביקשה צו מניעה מאיוש המשרה עד הבירור בתובענה.

 

השלכות הגשת הבקשה בשיהוי רב ואי צירוף העובדת שזכתה

בית הדין לעבודה דחה את בקשתה של המבקשת ממספר סיבות. ראשית, הבקשה הוגשה בתור בקשה למתן צו עשה ולא בתור בקשה למתן צו מניעה. התנאים למתן סעד של צו עשה, המשנה מצב קיים, נוקשים יותר מהתנאים הדרושים למתן סעד של שימור המצב. ההלכה בעניין זה היא שלא די בסיכוי לכאורה בכדי לקבל צו עשה. הטוען לצו זה אמור להראות הוכחות חותכות על הזכות המוחלטת, מה שלא עלה מנספחי הבקשה.

 

      קראו גם:


במקרה דנן, המבקשת לא השכילה להוכיח את טענותיה בראיות מוצקות אשר היה בהם בכדי להביא לקבלת צו עשה. כמו כן, המבקשת לא צירפה הודעה לצד ג’ עבור העובדת שכן התקבלה למשרה במקומה. מיותר לציין כי קבלת בקשתה של המבקשת הייתה יכולה להשפיע על עובדת זה והיה מקום לצרפה להליך.

עניין נוסף היה סוגיית השיהוי. המבקשת הגישה את בקשתה רק כחודש לאחר פרסום תוצאות המכרז וכניסתו לתוקף, הלכה למעשה. בית המשפט ציין כי אכן היה שיהוי בהגשת הבקשה למרות שכבר חודש לפני קבלת ההחלטה ידעה המבקשת על הכוונה שלא למנותה לתפקיד.

 

השופטים ציינו כי לו רצתה המבקשת לבטל את המינוי, היה עליה להגיש בקשתה מיד עם היוודע לה תוצאות המכרז. צירוף כל הטענות הנ"ל הביאו את בית הדין לעבודה למסקנה כי אין לבטל את החלטת המכרז עד בירור התובענה העיקרית.

החשיבות של אי עמידה במכרז פסול

השופטים ציינו כי לו ידעה המבקשת על היות פורום המכרז פסול לדיון בעניין המשרה, היה עליה להימנע מהשתתפות במכרז. בפסק הדין נכתב כי ניכר שהמבקשת המתינה עד לתוצאות המכרז ורק כאשר לא זכתה היא בו, בחנה את האפשרות לתקוף את החלטת וועדת המכרזים. הלכה פסוקה היא כי מי שמשתתף במכרז ביודעו על פגם שנלווה אליו, אינו יכול לבוא ולבקש את פסילת המכרז בגלל אותו פגם, כאשר אין הוא זוכה בו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: זכויות בעבודה, זכויות עבודה, זכויות מטפלת, זכויות העובד, מילואים זכויות, ביטוח לאומי עובדים,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.