www.ovdim.org.il

פיטורים בגיל מבוגר - איך מתמודדים עם זה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

בתקופה האחרונה אנו שומעים יותר ויותר על "גלי פיטורים" בענפים שונים במשק. בין אם מדובר בחברות הסלולר, אשר התמורות הכלכליות בשוק התקשורת גרמו להם לירידה ברווחים והביאו להפסקת עבודתם של עובדים רבים, ובין אם עסקינן בעובדים במקצועות אחרים, אין ספק כי ככל שהעובד מבוגר יותר, הפיטורים עלולים להיות "קשים יותר". פיטורים בגיל מבוגר הינם אפוא "צרה" אשר עובדים רבים חוששים מפניה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במידה וחרב הפיטורים הכתה בכם, ואתם כבר בשנות ה-50 לחייכם, חשוב לדעת כי לא מדובר בסוף העולם ותמיד אפשר לקום ולהתאושש. אכן, אין ספק שמציאת עבודה בגיל מבוגר, כאשר על תפקידכם מתחרים צעירים נמרצים המוכנים לעבוד בעבור שכר נמוך יותר, עלולה להיות עניין מסובך.


עם זאת, תופתעו לגלות כי יותר ויותר מעסיקים בישראל דווקא מעדיפים עובדים מבוגרים וזאת מחמת מספר סיבות. ראשית, עובד מבוגר הינו לרוב עובד עתיר ניסיון וידוע כי "אין חכם כבעל הניסיון". ניסיון זה מתורגם בדרך כלל לתפוקה וברור אפוא כי מעסיקים מעדיפים בראש ובראשונה תפוקה טובה מהעובד. כמו כן, עובד מבוגר נחשב לעובד אחראי אשר מעניק למעביד לויאליות ומקצועיות ואיננו מחפש בכל שלב ושלב את "ההזדמנות העסקית הבאה". להלן מספר טיפים אשר יכולים לסייע לעובדים אשר איבדו את עבודתם בגיל מבוגר.


מציאת עבודה


חשוב לדעת כי מציאת עבודה במשק הישראלי כיום איננה דבר פשוט גם עבור צעירים. יתרה מכך, פעמים רבות העובד המבוגר נהנה מיתרונות רבים על פני מועמד מקביל "רך בשנים". לא אחת, מועמדים צעירים נאלצים "לשפץ" את קורות החיים תוך ניסיון להציג את ניסיונם בדרכים "מתוחכמות ומתחכמות", וזאת בעיקר משום ש"אין להם מה לכתוב". לעומתם, עובדים מבוגרים יכולים להתגאות בקורות חיים מרשימים המעידים על ניסיון רב בתחומים ספציפיים ומקבילים.

 

לצערנו, מעסיקים רבים בישראל נרתעים מהעסקת עובדים מבוגרים. אי לכך, על העובד המבוגר להדגיש בפני המעסיק, כבר בראיון העבודה, את היתרונות והרווח שיצמחו לו מהעסקתו. חשוב לציין כי לעיתים המעסיק מוכן לקבל את העובד המבוגר לעבודה, אך זה "מפיל את עצמו" כאשר הוא מגיע לראיון בעמדת נחיתות ומתוך הרגשה "למודת סבל".


טעויות של מבוגרים המועמדים לעבודה


ישנן מספר טעויות נפוצות אשר נעשות על ידי עובדים מבוגרים המבקשים להתקבל למשרה מסוימת. חשוב להשתדל ולהימנע מטעויות אלה, וזאת משום שהן עלולות "לחרוץ את גורל" הראיון. ראשית, עובדים מבוגרים רבים מגיעים לראיון עבודה לאחר תפקידים ניהוליים ובכירים. אי לכך, כאשר הם מתוודעים לעובדה שיהיה עליהם להנמיך ציפיות ו/או לקבל מעמד נמוך כדי להשתלב בארגון מסוים, הם נוטים להביע תרעומת המכשילה אותם.

 

כמו כן, מועמדים מבוגרים רבים מתקשים לעבור ל"מוד" של הצגת נתוניהם מול מגייס (פעמים רבות, צעיר מהם), וזאת כאשר בעברם שנים רבות של מעמד והערכה במקומות עבודתם הקודמים. עניין נוסף. מבקשי עבודה מבוגרים אינם מבינים את כוחו של האינטרנט בעת חיפוש עבודה ואת היקף עוצמתם של לוחות הדרושים המקוונים. דהיינו, הם "מפספסים" משרות רבות אשר היו יכולות להתאים להם.


כיצד מתמודדים עם זה?


מומחים העוסקים בתחום ממליצים למועמדים מבוגרים לקרוא בעיון על טעויות נפוצות ולהימנע מהן בעת ראיון העבודה. כמו כן, חשוב לא לאבד תקווה ולשמור על ראש זקוף וכתפיים ישרות. יודגש כי - כפי שצוין לעיל - חיפוש עבודה איננו קל גם עבור צעירים. במידה ואתם מבקשים עבודה בגיל מבוגר, יש לשמור על גישה חיובית ולא להתעלם מהנסיבות שהשתנו. דהיינו, ייתכן בהחלט שתאלצו להתחיל פעם נוספת מתפקיד מעט נמוך יותר ולהוכיח את עצמכם לשם קידום. ראו בכך כ"ירידה לצורך עלייה". אין כל ספק כי תפקיד בו אתם טובים, אפילו אם מדובר בירידה בסולם המעמדות, עדיף מישיבה בבית והתכנסות בתוך מרה שחורה.


במילים אחרות, התעלמו באופן מסוים מה"טייטל" של התפקיד והתרכזו ביכולותיכם להתקדם במקום העבודה לאחר תקופת זמן. עובדים וותיקים רבים, אשר איבדו את מקום עבודתם ומחפשים עבודה במקום חדש, נוטים לא אחת ללקות ב"חטא ההיבריס" (חטא הגאווה). פעמים רבות, מועמדים אלה מגיעים לראיון עבודה בגישה של "אני יודע הכל" ומקרינים (בעל כורחם) זלזול במראיין. אין כל ספק כי גישה זו בדרך כלל תעמוד כמכשול בדרך ליעד המבוקש.


מקדו את קורות החיים וחפשו עבודה באינטרנט


מבחינת קורות החיים, חשוב להתאים את קורות החיים למשרה המבוקשת. כיום, שוק העבודה דורש ניסיון ספציפי וכישורים מדויקים עבור כל משרה ומשרה. בעניין זה, חשוב להדגיש כי אמנם קורות חיים ארוכים ומפורטים יכולים להיות מרשימים, אך פעמים רבות הם גם מרתיעים את המעסיק. מקדו אפוא את קורות החיים לעניינים הרלבנטיים ואל "תשפכו" עליהם את קורות חייכם מאז התיכון.


המעסיק המעיין בקורות החיים רוצה לדעת שאתם בעלי ניסיון בתחום המבוקש וגיליונות חיים ארוכים מדי עלולים להיות כחרב פיפיות. כמו כן, מומלץ לצרף בתחילת קורות החיים פסקה בנימה אישית המסבירה את יכולותיכם ומעידה על רצונכם להשתלב בארגון ולתרום לו. כפי שצוין לעיל, מועמדים מבוגרים רבים אינם מפנימים לחלוטין את כוחו של האינטרנט בעניין זה.

 

באותו האופן שבו חיפוש דירה נעשה היום בדרך כלל על גבי מסך המחשב (או האייפון), הדבר יפה גם לגבי חיפוש עבודה. יתרה מזאת, לוחות דרושים מאפשרים בדרך כלל סינון משרות על פי המועמד וממקדות את החיפוש לעבודות אופציונאליות רלבנטיות. כמו כן, תוכלו להתייעץ עם המומחים באתרים האלה על מנת לשפר ולשפץ את קורות החיים באופן כזה שהם יתאימו לדרישות העכשוויות של השוק.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

האם הגשת מועמדות לעבודה בגוף ציבורי במסגרת מכרז מחייבת חשיפת חקירה פלילית?

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

צומצם באופן משמעותי המידע אשר יימסר למועמדים לעבודה ממכוני מיון

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

עורכי דין בוגרי מכללות - 75% מכלל עורכי הדין החדשים

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

מבקר המדינה: נפוטיזם באוניברסיטת בר אילן

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

שילוב מבוגרים בעבודה - היתרונות גדולים מהחסרונות באופן משמעותי

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

הקמת מרכז תעסוקה עבור לוחמי צבא דרום לבנון לשעבר

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

כניסתם של 5,000 עובדים פלשתינאים לחקלאות ולבנייה אושרה על ידי האוצר

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... 

האם מינויים פוליטיים במפעל הפיס? האם המנכ"ל המיועד הוא מינוי פוליטי?

האם מנכ"ל מפעל הפיס המיועד הינו למעשה מינוי פוליטי של יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין? 

האם חוזרי מנכ"ל ממשרדי הבריאות והחינוך גרמו לפגיעה בחופש העיסוק?

המדינה החליטה להעסיק עובדים בשורותיה לפי חוזר מנכ"ל זמני. האם מדובר בפגיעה בחופש העיסוק של מי שאיננו עומד בתנאים הקבועים בחוזר? 

בקשה לצו מניעה כנגד מכרז פנימי ברשות השידור, האם תתקבל?

האם רשות השידור לא תוכל להוציא מכרז פנימי לאיוש משרה וזאת עד לבירור תובענה שהוגשה בעניין על ידי איתי נבו-לנדסברג? 

רישום משטרתי שגוי גרם לעיכוב משרה במשרד הביטחון

עבודתו של אדם במשרד הביטחון התעכבה בעקבות רישום משטרתי שגוי. האם מדובר בעילה לתביעה בגין הפסדי שכר? 

בנו של מנכ"ל עירייה לא ישמש בתור תובע עירוני בשל חשש לניגוד עניינים

בית הדין לעבודה קבע כי החלטה שלא לאשר מינוי קרובי משפחה ברשות מקומית התקבלה על ידי ועדת השירות כדין... 

נתונים לגבי השכר במשק בחודשים אוקטובר-אוגוסט 2011

על פי נתונים אשר מתפרסמים הבוקר מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, השכר הממוצע במשך ירד בחודש אוקטובר 2011 לעומת החודש אשר קדם לו... 

דוקטרינת הבטלות היחסית בבית הדין לעבודה

מדובר בערעור של אימאם מוסלמי מיפו אשר הוגש לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה. המערער הגיש ערעורו לאחר שתביעתו כנגד אי זכייתו במכרז מטעם המדינה, לכהן כאימאם במסגד ביפו, נדחתה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב... 

בייניש מתחה ביקורת על המתמחים - אינכם נקיי כפיים

לפני כחודש הגישו הרופאים הצעירים עתירה לבג"צ וזאת לאחר שבית הדין הארצי לעבודה קבע כי התפטרותם (אשר נעשתה, לכאורה, באופן אישי), איננה חוקית ומהווה הפרה של ההסכם אשר נחתם בין הרופאים לבין האוצר... 

ג'קי סרוב יוחזר לעבודתו באיכילוב למרות הרשעתו בלקיחת שוחד

בית המשפט המחוזי מרכז הורה לבית החולים איכילוב להחזיר את ד"ר ג'קי סרוב, המכונה "רופא המפורסמים", לעבודתו בחדר המיון... 

מכתב מתמחים בגין מבחני הלשכה במועד נובמבר 2011

לפני מספר ימים נערכו בחינות הלשכה של לשכת עורכי הדין. הבחינות, אשר בשנים האחרונות רמתן עולה, הביאו לכישלונם של כ-50% מהמתמחים... 

עתירה לבג"צ של פקיד שומה המבקש להתמנות למנהל רשות המיסים

פקיד שומה אשר מעוניין להתמנות למנהל רשות המיסים עומד להגיש ככל הנראה עתירה לבג"צ בגין אי מינויו... 

פיצוי למעסיק בעקבות פתיחת עסק מתחרה

עובדים התפטרו מעסק ופתחו עסק מתחרה. האם המעסיק יקבל פיצויים? האם מדובר ב"גניבת לקוחות" ו\או גניבת סוד מסחרי? 

האם בחירת אדם לתפקיד על בסיס מכרז הייתה נגועה במשוא פנים?

האם בית הדין לעבודה יקבל את טענותיו של אדם לכך שיש לבטל קבלתו של אחר לתפקיד במשרד החינוך על פי מכרז בשל משוא פנים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.