www.ovdim.org.il

זכויות עוזרת בית ומטפלת

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

נשים רבות מתפרנסות באופן מלא או חלקי על ידי עבודה בתור מטפלות או עוזרת בית. מטפלות רבות, וכמוהן מעסיקותיהן, אינן מודעות בד"כ לזכויות המגיעות להן מתוקף חוקי עבודה, אפילו במידה והן עובדות חצי משרה ורבע משרה. במאמר זה אנסה להביא לידיעתכן מספר זכויות בולטות אשר מופרות חדשות לבקרים על ידי מעסיקות הנהנות משירותן המסור של עוזרות בית ומטפלות.

 

עוד נציין, לפני תחילת המאמר, כי עוזרות בית רבות מוצאות עצמן בהריון ולכן נאלצות להפסיק לעבוד, קראי גם על זכויות נשים בעבודה.


ימי חופשה, האם עובדת אשר מועסקת ארבע שעות בחודש זכאית לימי חופשה?


כל עובד במשק זכאי לימי חופשה מתוקף חוק חופשה שנתית שהינו חוק מגן בדיני עבודה. חוקי המגן הינם חוקים אשר העובדת אינה רשאית לוותר עליהם, גם במידה והיא חותמת על כך בכתב בחוזה עבודה מול המעסיקה. עוזרת בית במשרה מלאה זכאית ליום חופשה אחד בתשלום בכל חודש. תשלום יום החופשה נעשה על ידי חישוב ממוצע שכרה של העובדת בשלושת החודשים האחרונים (שכר של שלושה חודשים לחלק ל-90 ימים).


עוזרת בית העובדת במשרה חלקית או על פי שעות, זכאית אף היא לתשלום בעבור ימי חופשה. החוק קבע דרך לחישוב חופשתה של עובדת המועסקת מספר שעות מצומצם בחודש ומקבלת שכרה על פי שעה. ימי החופשה של עובדת מסוג זה יחושבו על ידי הוספה של 4% לשכרה.

 

האם יכולה להיות חפיפה בין ימי חופשה לימי הודעה מוקדמת?

פיצויים בגין הפרשי שכר וימי חופשה לעובדת סיעודית מסרי לנקה


האם עוזרת בית זכאית לתשלום במידה וחלתה ולא באה לעבודה?


גם ימי מחלה, כמו ימי חופשה וחוקים רבים אחרים הינם זכות מגן העולה מחוקי העבודה. המעסיק רשאי לדרוש מן העובדת להציג לו אישורים רפואיים על החסרת ימים בגין מחלה, אך במידה ויוצגו כאלה, תהה העובדת זכאית לתשלום החל מהיום השני ואילך. בעבור ימי המחלה השני והשלישי תקבל העובדת את שכרה בשיעור של 37% ואילו החל מהיום הרביעי יהיה שכרה בשיעור של 75% מהרגיל.

 

הצעת חוק - הפסקות שירותים יחשבו כשעות עבודה

בית הדין לעבודה - תביעת השכר נדחית, תביעת ההודעה המוקדמת מתקבלת בחלקה


דמי נסיעות, האם חובה?


עוזרות בית ומטפלות רבות נעזרות בתחבורה ציבורית על מנת להגיע למקום עבודתן מדי יום. סכום זה אשר הן משלמות באוטובוסים וברכבות יכול להגיע עד למעלה מ-20 שקלים ביום.

 

ככל עובד במשק, גם אם את מועסקת שלוש שעות בחודש אצל בעלת הבית, זכאית את להחזר בעבור נסיעותייך. שימי לב, המעסיקה יכולה לדרוש לראות קבלות בעבור הנסיעות. כמו כן, יש לציין כי דמי הנסיעות כוללים גם נסיעות במונית במידה ולא נותרה כל אפשרות אחרת (סיימת לעבוד מאוחר, נקראת לעבוד בשבת).


שעות נוספות, האומנם?


גם חוק שעות נוספות הינו חוק מגן מדיני העבודה אשר מעסיקים רבים נוטים להתעלם ממנו. כמו כל עובדת במשק, גם עוזרות בית ומטפלות זכאיות לתגמול בעבור ימי עבודה ארוכים אשר נמשכים מעל לתשע שעות.

 

עם זאת יש לשים לב, במידה וסוכם בינך לבין המעסיקה על ארבע שעות יומיות, אין את יכולה לדרוש תשלום שעה נוספת בעבור שעה חמישית או שישית. זאת ועוד, מעסיק רשאי לנכות חצי שעה כהפסקת צהריים מחישוב השעות הנוספות. אי לכך, במידה וחשה את כי הופרו זכויותייך, מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום העבודה על מנת לבדוק סוגיה זו.

 

האם שעה תשיעית בחוזה של שמונה שעות הינה "שעה נוספת"

בית המשפט דחה את תביעתה של עובדת זרה לתשלום שעות נוספות


דמי הבראה


דמי ההבראה הינן אחת מהזכויות אשר מופרות באופן הנפוץ ביותר על ידי מעסיקים, במיוחד פרטיים וקטנים, בישראל. כל עובדת זכאית לדמי הבראה במידה ועבדה לפחות שנה במקום עבודה אחד. חישוב דמי ההבראה נעשה בשיעור של חמישה ימים בשנה הראשונה, שישה בשנים השנייה והשלישית ושבעה עד השנה העשירית.


כל יום הבראה מחושב על פי שכרה של העובדת באופן הבא: סך השעות השבועיות, לחלק ל-43, כפול 306.


פיטרו אותך? את זכאית לפיצויים!


במידה ופיטרו אותך, וחלפה שנה מהרגע בו התחלת לעבוד תחת המעסיקה הנוכחית, זכאית את לפיצויים בגובה משכורת ממוצעת בעבור כל שנת עבודה שצברת.

 

זאת ועוד, על פי חוק חייב המעסיק להעניק לעובדת הודעה מוקדמת בשיעור של יום אחד כנגד כל חודש בו היא עבדה, לפני שפיטוריה נכנסים לתוקפם. במידה ופוטרת ללא הודעה מוקדמת מסוג זה, ולא עקב הפרות משמעת חמורות (גניבה, השחתת רכוש וכו’), יזכה אותך לרוב בית המשפט בתשלום בעבור ימים אלו כאילו עבדת בהם.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: זכויות מטפלת, זכויות בעבודה, ביטוח לאומי עובדים, זכויות עבודה, זכויות העובד, מילואים זכויות,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.