www.ovdim.org.il

עבודה מהבית - יתרונות עבודה מרחוק

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5
עבודה מהבית - יתרונות עבודה מרחוק

מריסה מאייר, אשר עזבה לפני כחצי שנה את תפקידה הבכיר בגוגל לטובת משרת המנכ"ל ביאהו, החלה בביצוע שינויים מהותיים במבנה החברה. במסגרת השינויים השונים, אשר חלקם התקבלו על ידי העובדים בברכה (כגון אייפון 5 לעובדים או אוכל בחינם), מאייר הוציאה הודעה חד משמעית כי לא תתאפשר עוד עבודה מהבית ביאהו.

 

היות ומדובר בחברת אינטרנט והיי טק מהמובילות בעולם, והיות ועסקינן בענף אשר עבודה מהבית בו הינה (לעיתים) עניין של מה בכך, החלטתה של מאייר גררה תגובות שונות מקצה לקצה.

 

      קראו עוד בתחום:

למעשה, ניתן לומר כי ההחלטה הותירה את עולם ההיי טק כמרקחה. נשאלת אפוא השאלה, האם עבודה מהבית מקפלת בתוכה יתרונות משמעותיים והאם מאייר שגתה כאשר הורתה כפי שהורתה. להלן מאמר קצר העוסק ביתרונותיה של עבודה מהבית.
 

הגדלת מעגלי התעסוקה וחשיבה "ירוקה"

 

ראשית, היתרון המשמעותי מבחינת עבודה מהבית הינו הרחבה של מעגלי התעסוקה. למשל, עובדים הסובלים ממוגבלויות שונות או עובדים אשר אינם יכולים להימצא במשרד ב"שעות הקונבנציונאליות" (לדוגמא, אמהות חד הוריות או עובדים העוברים להתגורר במקום מרוחק מהמשרד) יכולים ליהנות מעבודה מהבית.

  

כמו כן, עבודה מהבית טומנת בחובה גם יתרונות סביבתיים וזאת נוכח הפחתת מספר הרכבים על הכביש מדי בוקר. צמצום התנועה בכבישים מסייע בחילוץ הפקקים על צירי התחבורה המרכזיים, ומיותר לציין כי יש לכך השלכות סביבתיות מרחיקות לכת. בשנת 2004, הקונגרס האמריקאי הגדיר עבודה מהבית כחלק מהאלמנטים אשר יכולים לסייע בשמירה על הסביבה.

 

על פי החוק האמריקאי, נקבע כי חברות המעסיקות למעלה מ-100 עובדים צריכות לעודד נסיעה לעבודה במכוניות משותפות, הגעה למשרד על בסיס תחבורה ציבורית, וכמובן - עבודה מהבית. דברים אלה מתכתבים עם מחקר אשר נערך בשנת 2008 בארה"ב לפיו כ-33 מיליון אמריקאים היו יכולים לעבוד מהבית בהתאם לסיווגם המקצועי.


מעבר לכך, עבודה מהבית מאפשרת לעובד לעבוד גם כאשר הוא איננו מתגורר בסמוך למשרד. בישראל, בה מרבית תעשיית העילית ממוקמת בגוש דן ומרכז הארץ, אפשרויות תעסוקה מהבית פותחות עולם שלם של הזדמנויות גם עבור עובדים המתגוררים בפריפריה. אין ספק שעסקינן בצדק חברתי של ממש.


האפשרות לעבוד מחוץ לכותלי המשרד יכולה גם לשפר את השירות ללקוחות והספקים, וזאת היות וטווח הזמנים גדל באופן משמעותי (העובד איננו נמצא בפקקי תנועה, והוא יכול בקלות להיות זמין גם בשעות פחות שגרתיות). במקרים בהם העובדים מתמודדים עם אתגרים אישיים (כגון הורות או מוגבלות רפואית), עבודה מהבית יכולה בהחלט להיות פיתרון יצירתי עבורם. כמו כן, מיותר לציין כי עבודה מהבית מפחיתה באופן משמעותי את מספר ההיעדרויות מהעבודה בשנה.


עבודה מהבית - יתרון למעסיק


החשש המרכזי של מעסיקים מפני עבודה מהבית הינו העדר פיקוח על העובד מבחינת תפוקה והיקף עבודה. עם זאת, מומחים בתחום מעריכים כי הגדרה נכונה של תפקיד המבוצע מהבית יכולה בהחלט להתמודד עם שלל האתגרים המקופלים בפיקוח על עובד מרחוק. לדוגמא, ניתן לקבל דיווחים יומיומיים בנוגע להספק או לנהל קשר רציף עם העובד על בסיס טלפונים ותכתובת אלקטרונית. אמצעי התקשורת המתקדמים העומדים כיום לרשותם של העובדים והמעסיקים הופכים את העבודה מהבית לעבודה שבהחלט ניתן לעקוב אחריה באופן רציף.

 

כמו כן, עבודה מהבית מעניקה למעסיק שורה ארוכה של יתרונות נוספים. ראשית, כל בעל עסק יודע כי אחת ההוצאות המרכזיות מבחינתו הינה השכרת/רכישת המשרדים והיקפם. כמו כן, בעל עסק מוציא מדי חודש סכומי עתק גם על התנהלות המשרד (לדוגמא - חשמל, אוכל, ניקיון, טלפון וכדומה). בעת עבודה מהבית, העסק יכול להשתמש במשרדים קטנים יותר ולהפחית באופן ניכר את הוצאותיו השוטפות על התנהלות המשרד. מדובר כמובן גם ברכבי חברה, הוצאות חנייה, ביטחון, ניקיון, אחזקה וכדומה. מחקרים שונים מעריכים כי מדובר בחיסכון אשר יכול להגיע עד כדי 10,000 דולרים לשנה לעובד.

 

לא זו אף זו, המחקר מעלה כי לא רק שעבודתם של עובדים הפועלים מהבית איננה נפגעת, אלא היא אף משתפרת. מומחים בתחום העריכו פעם אחר פעם כי הפריון בעבודה מהבית גבוה מהפריון של עבודה במשרד. כמו כן, עבודה מהבית מעניקה למעסיק גם יתרונות כגון שיפור יכולות גיוס העובדים, העלאת נאמנותם של העובדים לעסק, הפחתה בשיעורי עזיבה של עובדים איכותיים, תרומת הארגון לאיכות הסביבה, הישענות מופחתת על שעון נוכחות, הפחתה מסוימת של תשלום עבור שעות נוספות (במקרים מסוימים) וכדומה.


יתרון לעובדים בעבודה מהבית


העובדים עצמם נהנים אף הם מאפשרות של עבודה מהבית. לדוגמא, עובד המועסק מהבית יכול לשלוט בלוחות הזמנים ולעיתים הוא יכול ליהנות מחופש לערוך סידורים רלבנטיים גם בימי אמצע השבוע. לדוגמא, עובד מהבית יכול להמתין בדירתו לטכנאי טלוויזיה ואין צורך לבקש יום חופש מיוחד לפעולה כה פשוטה. כמו כן, עובדים רבים חוששים לנהל סידורים אישיים בימי עבודה אך כאשר העובד מועסק מהבית באפשרותו לשלוט על יום העבודה כך שייוותר לו זמן לעיסוקים אלה.

 

במקרים רבים, עבודה מהבית טובה עבור הורים אשר מעוניינים להיות זמינים לטובת ילדיהם לאחר הגן או בית הספר. מחקרים שנערכו בקרב עובדים הצביעו על כך שעבודה מהבית הינה אפשרות מועדפת מבחינתם של האחרונים. מעסיקים רבים טוענים לא אחת כי אפשרות של עבודה מהבית מהווה תמריץ של ממש מבחינת גיוס עובדים חדשים. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

האם הגשת מועמדות לעבודה בגוף ציבורי במסגרת מכרז מחייבת חשיפת חקירה פלילית?

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

צומצם באופן משמעותי המידע אשר יימסר למועמדים לעבודה ממכוני מיון

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

עורכי דין בוגרי מכללות - 75% מכלל עורכי הדין החדשים

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

מבקר המדינה: נפוטיזם באוניברסיטת בר אילן

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

שילוב מבוגרים בעבודה - היתרונות גדולים מהחסרונות באופן משמעותי

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

הקמת מרכז תעסוקה עבור לוחמי צבא דרום לבנון לשעבר

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

כניסתם של 5,000 עובדים פלשתינאים לחקלאות ולבנייה אושרה על ידי האוצר

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... 

האם מינויים פוליטיים במפעל הפיס? האם המנכ"ל המיועד הוא מינוי פוליטי?

האם מנכ"ל מפעל הפיס המיועד הינו למעשה מינוי פוליטי של יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין? 

האם חוזרי מנכ"ל ממשרדי הבריאות והחינוך גרמו לפגיעה בחופש העיסוק?

המדינה החליטה להעסיק עובדים בשורותיה לפי חוזר מנכ"ל זמני. האם מדובר בפגיעה בחופש העיסוק של מי שאיננו עומד בתנאים הקבועים בחוזר? 

בקשה לצו מניעה כנגד מכרז פנימי ברשות השידור, האם תתקבל?

האם רשות השידור לא תוכל להוציא מכרז פנימי לאיוש משרה וזאת עד לבירור תובענה שהוגשה בעניין על ידי איתי נבו-לנדסברג? 

רישום משטרתי שגוי גרם לעיכוב משרה במשרד הביטחון

עבודתו של אדם במשרד הביטחון התעכבה בעקבות רישום משטרתי שגוי. האם מדובר בעילה לתביעה בגין הפסדי שכר? 

בנו של מנכ"ל עירייה לא ישמש בתור תובע עירוני בשל חשש לניגוד עניינים

בית הדין לעבודה קבע כי החלטה שלא לאשר מינוי קרובי משפחה ברשות מקומית התקבלה על ידי ועדת השירות כדין... 

נתונים לגבי השכר במשק בחודשים אוקטובר-אוגוסט 2011

על פי נתונים אשר מתפרסמים הבוקר מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, השכר הממוצע במשך ירד בחודש אוקטובר 2011 לעומת החודש אשר קדם לו... 

דוקטרינת הבטלות היחסית בבית הדין לעבודה

מדובר בערעור של אימאם מוסלמי מיפו אשר הוגש לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה. המערער הגיש ערעורו לאחר שתביעתו כנגד אי זכייתו במכרז מטעם המדינה, לכהן כאימאם במסגד ביפו, נדחתה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב... 

בייניש מתחה ביקורת על המתמחים - אינכם נקיי כפיים

לפני כחודש הגישו הרופאים הצעירים עתירה לבג"צ וזאת לאחר שבית הדין הארצי לעבודה קבע כי התפטרותם (אשר נעשתה, לכאורה, באופן אישי), איננה חוקית ומהווה הפרה של ההסכם אשר נחתם בין הרופאים לבין האוצר... 

ג'קי סרוב יוחזר לעבודתו באיכילוב למרות הרשעתו בלקיחת שוחד

בית המשפט המחוזי מרכז הורה לבית החולים איכילוב להחזיר את ד"ר ג'קי סרוב, המכונה "רופא המפורסמים", לעבודתו בחדר המיון... 

מכתב מתמחים בגין מבחני הלשכה במועד נובמבר 2011

לפני מספר ימים נערכו בחינות הלשכה של לשכת עורכי הדין. הבחינות, אשר בשנים האחרונות רמתן עולה, הביאו לכישלונם של כ-50% מהמתמחים... 

עתירה לבג"צ של פקיד שומה המבקש להתמנות למנהל רשות המיסים

פקיד שומה אשר מעוניין להתמנות למנהל רשות המיסים עומד להגיש ככל הנראה עתירה לבג"צ בגין אי מינויו... 

פיצוי למעסיק בעקבות פתיחת עסק מתחרה

עובדים התפטרו מעסק ופתחו עסק מתחרה. האם המעסיק יקבל פיצויים? האם מדובר ב"גניבת לקוחות" ו\או גניבת סוד מסחרי? 

האם בחירת אדם לתפקיד על בסיס מכרז הייתה נגועה במשוא פנים?

האם בית הדין לעבודה יקבל את טענותיו של אדם לכך שיש לבטל קבלתו של אחר לתפקיד במשרד החינוך על פי מכרז בשל משוא פנים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.