www.ovdim.org.il

מי עדיף לניהול כספכם - מנהל תיק השקעות או הבנק

דרגו את המאמר
כל אחד מאיתנו שרוצה לחסוך או להשקיע את כספו, שואל את עצמו את השאלה הזו - כיצד כדאי להשקיע - באמצעות הבנק או באמצעות חברת השקעות? זוהי שאלת השאלות והתשובה עליה שנויה במחלוקת. כמובן שזה מאוד תלוי באיזה טיפוסים אתם.

שונאי סיכון? אוהבי סיכון? סולידיים? הרפתקניים? שנים ארוכות רוב הציבור הישראלי חסך והשקיע את כספו באפיקים המקובלים בבנק ונהנה מריבית מובטחת אך נמוכה יחסית.

בשנים האחרונות, לאור שינויי חקיקה והזינוק של הבורסה (עד לשנה האחרונה) חלה עלייה ניכרת בכמות האנשים הבוחרים להשקיע את כספם שלא באמצעות הבנק, אלא באמצעות גופים פינאנסיים שונים העוסקים בניהול והשקעה של כספים - חברות לייעוץ השקעות, חברות ביטוח, בתי השקעות ועוד.

בנק מול חברת השקעות - יתרונות חסרונות

אין ספק שהיתרון הגדול ביותר של הבנק הוא היציבות שלו. בניגוד למה שקורה בארה"ב, לבנקים בישראל קשה מאוד ליפול מכיוון שהם מפוקחים בצורה הדוקה על ידי המדינה. כל מי שמשקיע את כספו בבנק יודע שהכסף הזה לא יעלם לשום מקום.

הבנקים המרכזיים בישראל (הפועלים, דיסקונט, לאומי, הבינלאומי, מזרחי, איגוד ועוד) הם בנקים יציבים ורוב הציבור סומך עליהם. מצד שני התשואה שהם נותנים לכסף שלנו היא בדרך כלל נמוכה ובמיוחד בשנה האחרונה בה המדד הוא אפסי.

מכיוון, שכל אחד שמשקיע את כספו רוצה תשואה כמה שיותר גבוהה, רבים בשנים האחרונות עברו לחברות השקעות והפקידו את הכספים שלהם בידי מנהלי ההשקעות הרבים. רמת הסיכון בשוק ההון היא כמובן גבוהה יותר וזהו חיסרון, אך ככל שרמת הסיכון עולה גם הסיכוי להרוויח (או להפסיד) עולה.

בבורסה ניתן להגיע לתשואות של עשרות אחוזים בשנה ואף מעבר לכך ועל זה כולנו היינו חותמים. יתרון משמועתי וחשוב של מנהלי ההשקעות על הבנקים הוא שזהו תחום ההתמחות הספציפי שלהם. אנשי המקצוע בבנקים מתעסקים בתחומים רבים ולאו דווקא מתמחים בהשקעות. רמת המעורבות שלהם היא נמוכה ובחלק ניכר מהמקרים גם רמת הידע של היועצים הבנקים, פחותה מזו של היועצים בבתי ההשקעות.

מנהל השקעות איכותי הוא נכס חשוב

אין ספק כי מנהל השקעות איכותי הוא נכס חשוב ולכן גם הלימודים בתחום הזה פורחים בשנים האחרונות. לבתי ההשקעות יש כוח אדם גדול ומיומן אשר חוקר, מנתח ועוקב אחרי כל מה שקורה בשוק ההון.

את הידע המקצועי הרב שלהם, מעבירים מנהלי ההשקעות הלאה ללקוחות ומסייעים להם בקבלת החלטות. רוב מנהלי ההשקעות יגיעו לפגישה ראשונית בבית שלכם, ישבו איתכם כשעה או שעתיים ויתנו לכם יחס אישי והדוק. בבנקים אין זה המצב בדרך כלל.

היחס האישי הוא חשוב מאוד כאשר מדברים על תחום ההשקעות - תחום שבו לאופי של המשקיע יש חשיבות רבה. מנהל השקעות איכותי, ידע להגיד לכל אחד היכן הוא עומד נמצא מבחינת ההעדפות שלו לאנשים שונאי סיכון ימליץ מנהל ההשקעות בדרך כלל על אפיק השקעה שונה לגמרי מאשר למי שרוצה להסתכן יותר. בשל היתרונות הללו, בשנים האחרונות חלה מגמה ברורה של מעבר מהבנקים לבתי ההשקעות הפרטיים ונראה כי רוב היתרונות החשובים נמצאים אצלם.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

מחפש תשואה על הכסף שלך? קבל הצעה!
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
סכום השקעה
שלח


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.