www.ovdim.org.il

משמעות הודעה לפני פיטורים כאשר מכתב פיטורים ניתן בדיעבד

דרגו את המאמר

(ת"א) 1947/09 תעא (ת"א) 1947-09

 

מעסיקים אשר מעוניינים להביא את עבודתו של אחד העובדים לכדי סיום, חייבים לעשות זאת על פי הכללים הקבועים בחקיקה ובפסיקה. הסוגיות הבולטות וה"מפורסמות" בעניין זה הינן פיצויי פיטורים ומתן הודעה מוקדמת. הודעה מוקדמת הינה זכות הנתונה לעובד ויש לקיימה במלואה ועל פי הוראות החוק. מדובר בזכות המקפלת בתוכה עקרונות סוציאליים וכלכליים חשובים ביותר.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ראשית, מקור פרנסתו של העובד איננו נשמט תחת רגליו באחת והוא לא מוצא את עצמו מובטל בתוך שעות ספורות. שנית, מיותר לציין כי פיטורים לאלתר ללא הודעה מוקדמת פוגעים בעובד גם מבחינה כלכלית. החוק מתיר למעסיקים להביא לפיטורים מיידים, גם מבלי להעניק לעובד הודעה מוקדמת. עם זאת, במקרים כגון דא, שומה על המעסיק לשלם לעובד בעבור הימים הללו משכורת מלאה. כאשר הודעה מוקדמת לפיטורים ניתנת בדיעבד, לאחר כניסתם של הפיטורים לתוקף, אין לה משקל מהותי מבחינת זכויותיו של העובד לפי חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות. להלן דוגמא למקרה כאמור.


פיטורים לאלתר ללא הודעה מוקדמת?


העובד במקרה דנן טען כי הוא פוטר מעבודתו לאלתר, וזאת מבלי שניתנה לו הודעה מוקדמת כחוק. כמו כן, העובד הוסיף כי עם פיטוריו, לא רק שלא ניתנה לו הודעה, אלא שהוא גם לא קיבל דמי הודעה מוקדמת במקומה. הנתבעת, מעסיקתו של העובד, הציגה את הדברים באור שונה.

 

לטענתה, בעל החברה הציע לעובד להמשיך ולעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת אך ניתקל בסירוב מצידו של האחרון. כמו כן, נטען כי למרות שפיטוריו של העובד נכנס לתוקף הלכה למעשה ב-17 לחודש, החברה שילמה לו שכר מלא בגין 13 הימים הנוספים. לטענת החברה, מדובר היה בתשלום "מעבר" וזאת משום שהעובד היה זכאי לדמי הודעה מוקדמת של תשעה ימים בלבד. יצוין כי במקום אחר הנתבעת טענה כי העובד קיבל הודעה מוקדמת בת שבועיים.


הלכה למעשה, התובע קיבל את מכתב הפיטורים בתחילת חודש אוקטובר 2005. מכתב זה ציין את מועד סיום ההעסקה בתאריך 17 לספטמבר 2005. דהיינו, ההודעה המוקדמת ניתנה לאחר שהפיטורים נכנסו לתוקפם. ואכן, התובע הצהיר כי הוא הפסיק לעבוד ב-17 לספטמבר, וזאת חרף קבלת מכתב פיטורים רק בראשון לאוקטובר. הנתבעת לא סתרה את טענותיו של התובע. אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי החברה פיטרה את העובד מבלי למסור לו הודעה מוקדמת כדין. נקבע כי פיטוריו נכנסו לתוקף על אתר.


סתירות בגרסאות מביאות לקבלת טענות העובד


כאשר הנתבעת נשאלה מדוע עבודתו של התובע הופסקה באופן מיידי, התשובה לכך הייתה "מחמת אירוע אלימות כנגד עובד אשר התלונן כנגד התובע". למעשה, חרף טענות החברה בכתב ההגנה, כי העובד קיבל הודעה מוקדמת, מעדותה של בעלת החברה עלה שהעובד פוטר באופן מיידי מחמת אירוע אלימות. בית הדין הדגיש עוד כי נפלו סתירות מהותיות בעדותה של בעלת החברה.

 

למשל, חרף גרסתה הנ"ל, בשלבים אחרים היא טענה כי העובד לא פוטר לאלתר אלא הוא ביקש ש"תינתן לו הזדמנות נוספת". "שלל הגרסאות אשר סתרו זו את רעותה לא התיישבו עם האמור בכתב ההגנה", נקבע בפסק הדין, "גרסאות אלה החלישו את טענותיהם של הנתבעים באשר למתן הודעה מוקדמת כחוק". על כך היה ניתן להוסיף כי בעלת החברה העידה שלא שולמו לעובד ימי הודעה מוקדמת למרות פיטוריו המיידיים.


בית הדין לעבודה הוסיף וציין כי מכתב הפיטורים אשר ניתן לעובד הוצא בדיעבד, כשבועיים לאחר כניסתם של הפיטורים לתוקף. נקבע כי התנהלות זו לא התיישבה עם הוראות החוק אשר קובעות בפירוש שהודעה מוקדמת כשמה כן היא - מוקדמת לפיטורים. סעיף 4 לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות קובע כי עובד בשכר זכאי להודעה מוקדמת טרם פיטוריו בהיקף של יום אחד עבור כל חודש עבודה במהלך שנת עבודתו הראשונה. היות והעובד במקרה דנן פוטר לאחר תשעה חודשים, נקבע כי הוא היה זכאי ל-9 ימי הודעה מוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

ביטוח בריאות חו"ל - רוצה לקבל הצעת מותאמת לביטוח רפואי?
פורטל העובדים שמח להציג שיתוף פעולה עם סוכנות הביטוח דוידוף המספקת פוליסת ביטוח רפואי לחו"ל. לפני נסיעה או רילוקיישן? פנה לסוכנות דוידוף ללא כל התחייבות וקבל הצעה מותאמת במיוחד בשבילך.

הצעה לביטוח רפואי בחו"ל - יעוץ אישי חינם!
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
תקופת עבודה
שלח

מאמרים נוספים בתחום

לוח עבודה בחו"ל

מאגר משרות עבודה בחו"ל, בנוסף כאן תמצאו מידע חיוני ליוצאים לעבודה בחו"ל ... כנסו ותתקדמו! 

רגע לפני עבודה ממושכת בארה"ב

אמריקה ... נוסע לעבודה בארה"ב, רילוקיישן? טיול ממושך? כאן תמצאו עצות שימושיות רגע לפני לרבות ביטוח בריאות, מספרי חירום ולוח עבודות בארצות הברית ... כנסו! 

עבודה בחו"ל, איך מתחילים? היכן מחפשים? ממה להיזהר?

רוצה לעבודה בחו"ל? איך לבחור בין ים של הצעות עבודה? אתרים מומלצים ועצות לפני בחירת מקום עבודה חדש בחו"ל ... 

רילוקיישן: ביטוח נסיעות ובריאות לעובדים בחו"ל

פוליסת ה RELOCATION מספקת כיסוי רפואי מלא לאירועי בריאות יומיומיים, עובר דרך כיסוי מקיף להריון ולידה, וכלה באירועים מורכבים כגון אשפוזים וניתוחים ... רוצה פרטים? 

ביטוח לאומי וביטוח בריאות לתושב היוצא לחו"ל

אם אתה תושב ישראל המתגורר זמנית בחו"ל, אתה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות גם בתקופת שהותך בחו"ל. מה זה אומר? קרא ותרוויח! 

ביטוח רפואי לחו"ל - ביטוח בריאות

קבל הצעת משתלמת מהסוכנות המובילה בישראל לביטוח רפואי בחו"ל - דווידוף, מזמינה אותך לקבל יעוץ ראשוני חינם והתאמה אישית, התחל כאן! 

עבודה באנגליה, לונדון מחכה לך?

בריטניה ... אז מה עושים שם בעצם? על עבודה, כסף, בריאות וביטחון... רגע לפני לא שכחת משהו? 

ויזת עבודה בארצות הברית? פורטל העובדים בשבילך!

ויזת עבודה בארצות הברית ... מה כולל התהליך? מתי מומלץ לפנות אל עורך דין ועוד ... 

עבודה בקניונים בחו"ל

עבודה בחו"ל בקניונים... אז מה עושים שם בעצם? על עבודה, כסף, בריאות וביטחון... רגע לפני לא שכחת משהו? 

ביטוח רילוקיישן לעובדים בחו"ל - מידע לחברות ולמנהלים

אם אתם שוקלים מעבר לחו"ל הכולל גם עבודה או לימודים במדינה זרה, דעו לכם כי לתהליך ה- Relocation שלכם יש השלכות רבות, ובראש ובראשונה השלכות ביטוחיות.  


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.