www.ovdim.org.il

משמעות הודעה לפני פיטורים כאשר מכתב פיטורים ניתן בדיעבד

דרגו את המאמר

(ת"א) 1947/09 תעא (ת"א) 1947-09

 

מעסיקים אשר מעוניינים להביא את עבודתו של אחד העובדים לכדי סיום, חייבים לעשות זאת על פי הכללים הקבועים בחקיקה ובפסיקה. הסוגיות הבולטות וה"מפורסמות" בעניין זה הינן פיצויי פיטורים ומתן הודעה מוקדמת. הודעה מוקדמת הינה זכות הנתונה לעובד ויש לקיימה במלואה ועל פי הוראות החוק. מדובר בזכות המקפלת בתוכה עקרונות סוציאליים וכלכליים חשובים ביותר.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ראשית, מקור פרנסתו של העובד איננו נשמט תחת רגליו באחת והוא לא מוצא את עצמו מובטל בתוך שעות ספורות. שנית, מיותר לציין כי פיטורים לאלתר ללא הודעה מוקדמת פוגעים בעובד גם מבחינה כלכלית. החוק מתיר למעסיקים להביא לפיטורים מיידים, גם מבלי להעניק לעובד הודעה מוקדמת. עם זאת, במקרים כגון דא, שומה על המעסיק לשלם לעובד בעבור הימים הללו משכורת מלאה. כאשר הודעה מוקדמת לפיטורים ניתנת בדיעבד, לאחר כניסתם של הפיטורים לתוקף, אין לה משקל מהותי מבחינת זכויותיו של העובד לפי חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות. להלן דוגמא למקרה כאמור.


פיטורים לאלתר ללא הודעה מוקדמת?


העובד במקרה דנן טען כי הוא פוטר מעבודתו לאלתר, וזאת מבלי שניתנה לו הודעה מוקדמת כחוק. כמו כן, העובד הוסיף כי עם פיטוריו, לא רק שלא ניתנה לו הודעה, אלא שהוא גם לא קיבל דמי הודעה מוקדמת במקומה. הנתבעת, מעסיקתו של העובד, הציגה את הדברים באור שונה.

 

לטענתה, בעל החברה הציע לעובד להמשיך ולעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת אך ניתקל בסירוב מצידו של האחרון. כמו כן, נטען כי למרות שפיטוריו של העובד נכנס לתוקף הלכה למעשה ב-17 לחודש, החברה שילמה לו שכר מלא בגין 13 הימים הנוספים. לטענת החברה, מדובר היה בתשלום "מעבר" וזאת משום שהעובד היה זכאי לדמי הודעה מוקדמת של תשעה ימים בלבד. יצוין כי במקום אחר הנתבעת טענה כי העובד קיבל הודעה מוקדמת בת שבועיים.


הלכה למעשה, התובע קיבל את מכתב הפיטורים בתחילת חודש אוקטובר 2005. מכתב זה ציין את מועד סיום ההעסקה בתאריך 17 לספטמבר 2005. דהיינו, ההודעה המוקדמת ניתנה לאחר שהפיטורים נכנסו לתוקפם. ואכן, התובע הצהיר כי הוא הפסיק לעבוד ב-17 לספטמבר, וזאת חרף קבלת מכתב פיטורים רק בראשון לאוקטובר. הנתבעת לא סתרה את טענותיו של התובע. אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי החברה פיטרה את העובד מבלי למסור לו הודעה מוקדמת כדין. נקבע כי פיטוריו נכנסו לתוקף על אתר.


סתירות בגרסאות מביאות לקבלת טענות העובד


כאשר הנתבעת נשאלה מדוע עבודתו של התובע הופסקה באופן מיידי, התשובה לכך הייתה "מחמת אירוע אלימות כנגד עובד אשר התלונן כנגד התובע". למעשה, חרף טענות החברה בכתב ההגנה, כי העובד קיבל הודעה מוקדמת, מעדותה של בעלת החברה עלה שהעובד פוטר באופן מיידי מחמת אירוע אלימות. בית הדין הדגיש עוד כי נפלו סתירות מהותיות בעדותה של בעלת החברה.

 

למשל, חרף גרסתה הנ"ל, בשלבים אחרים היא טענה כי העובד לא פוטר לאלתר אלא הוא ביקש ש"תינתן לו הזדמנות נוספת". "שלל הגרסאות אשר סתרו זו את רעותה לא התיישבו עם האמור בכתב ההגנה", נקבע בפסק הדין, "גרסאות אלה החלישו את טענותיהם של הנתבעים באשר למתן הודעה מוקדמת כחוק". על כך היה ניתן להוסיף כי בעלת החברה העידה שלא שולמו לעובד ימי הודעה מוקדמת למרות פיטוריו המיידיים.


בית הדין לעבודה הוסיף וציין כי מכתב הפיטורים אשר ניתן לעובד הוצא בדיעבד, כשבועיים לאחר כניסתם של הפיטורים לתוקף. נקבע כי התנהלות זו לא התיישבה עם הוראות החוק אשר קובעות בפירוש שהודעה מוקדמת כשמה כן היא - מוקדמת לפיטורים. סעיף 4 לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות קובע כי עובד בשכר זכאי להודעה מוקדמת טרם פיטוריו בהיקף של יום אחד עבור כל חודש עבודה במהלך שנת עבודתו הראשונה. היות והעובד במקרה דנן פוטר לאחר תשעה חודשים, נקבע כי הוא היה זכאי ל-9 ימי הודעה מוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

ביטוח בריאות חו"ל - רוצה לקבל הצעת מותאמת לביטוח רפואי?
פורטל העובדים שמח להציג שיתוף פעולה עם סוכנות הביטוח דוידוף המספקת פוליסת ביטוח רפואי לחו"ל. לפני נסיעה או רילוקיישן? פנה לסוכנות דוידוף ללא כל התחייבות וקבל הצעה מותאמת במיוחד בשבילך.

הצעה לביטוח רפואי בחו"ל - יעוץ אישי חינם!
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
תקופת עבודה
שלח

פסקי דין וחדשות - עבודה בחו"ל

האם מעסיק אשר לא דאג לאישור עבודה בחו"ל ישלם פיצויים?

מעסיק שלח עובדת לסניף החברה בחו"ל אך לא דאג לה לאישור עבודה. האם הוא ישלם פיצויים בגין עוגמת נפש לאחר מעצר? 

משמעות הודעה לפני פיטורים כאשר מכתב פיטורים ניתן בדיעבד

מכתב פיטורים ניתן לאחר פיטורים. מהי המשמעות של מהלך זה מבחינת זכותו של העובד לקבל הודעה מוקדמת? 

אי ניהול הליך קיבוצי בתביעות הלנת שכר ברשות מקומית - ביקורת מצד בית הדין לעבודה

בית הדין לעבודה מתח ביקורת על ההסתדרות בגין אי ניהול הליך קיבוצי בין עובדי רשות מקומית לבין מועצה לאחר הלנת שכר שיטתית... 

פיצויי פיטורים מכוח "מכתב פיטורים פיקטיבי"?

האם עובד אשר קיבל מכתב פיטורים פיקטיבי, לכאורה לשם קבלת דמי אבטלה, יוכל לתבוע פיצויי פיטורים? 

בעקבות עתירה של אגודות העיתונאים בוטל מינויו של מיקי מירו למנהל תחנות הרדיו של קול ישראל

האם מינויו של מיקי מירו לתפקיד מנהל תחנות הרדיו של קול ישראל היה תוך כדי מאמציה של "מאפיה פוליטית"? האם מדובר רק בוועדה אשר נפלו פגמים בהרכבה? 

האם ישולמו פיצויי פיטורים לעובד אשר לא הגיע למשמרת וקיבל מכתב התפטרות מרצון?

עובד לא הגיע למשמרת וקיבל מכתב מהמעסיק המודיע לו על התפטרות מרצון. האם קיימת לעובד זכות לפיצויי פיטורים? 

האם תלושי משכורת מעידים בהכרח על קיומם של יחסי עובד מעביד

האם תלושי משכורת אשר ניתנים למהנדס מחברה קבלנית מעידים בהכרח על קיומם של יחסי עובד מעביד? 

האם בית הדין לעבודה הינו בר סמכות בתביעה של בוגר משפטים נגד לשכת עורכי הדין?

האם בית הדין לעבודה הינו בר סמכות בתביעה של בוגר משפטים נגד לשכת עורכי הדין? 

האם שלילת רכב חברה היא הרעת תנאים בעבודה?

במקרה שהונח לפתחו של בית הדין לעבודה, טען עובד כי שלילת רכבו מהווה הרעה מוחשית בתנאי העבודה. עובד זה התפטר וטען כי התפטרותו נבעה מהרעת התנאים... 

האם פיטורי מוכרת הנעלים נעשו ללא הודעה מוקדמת ובמהלך חופשת מחלה?

האם פיטורי מוכרת נעליים בזמן חופשת מחלה נעשו כדין? האם זכאית המוכרת לפיצויי פיטורים? 

המעביד לא סתר את טענות העובד וישלם גמול שעות נוספות

העובד הציג תביעה לגמול שעות נוספות, המעביד לא סתר את טענותיו, האם ייקבל הוא את כל הסכום? 

עיצומים במפעל בנגב בעקבות מחסור בכוח אדם

חברת כיל נאלצת להתמודד עם עיצומים אשר מפעילים עובדי מפעלי החברה באזור הנגב, בעקבות אי שיתוף העובדים ברווחי החברה בשנת 2009... 

הצעת חוק - הסדרת פיטורי נשים בהריון בצבא קבע

האם הצעת החוק תסדיר את זכויותיהן של נשים בהריון המשרתות בצבא קבע? כיום הסמכות המאשרת את פיטוריה של אישה בהריון מצה"ל נתונה לצבא בעצמו... 

תשלום מס בריאות לעובד בחו"ל

על פי החוק כל אזרח זכאי לקבל שירות רפואי מלא, גם אם הוא נעדר מן הארץ...האמנם? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.