www.ovdim.org.il

מכתב פיטורים כעילה לפיצויי פיטורים ולשלילת טענות בדבר הפרות משמעת

דרגו את המאמר

האם העובדים הפריעו למהלך העבודה והאם הם זכאים לפיצויי פיטורים?


מעסיקים רבים מוסרים בידיהם של עובדים מפוטרים מכתבי פיטורים עם סיום יחסי עובד מעביד או עם הודעה על סיום קרוב. חשוב לדעת כי מכתבים אלו יכולים להוות עילה לתביעת פיצויי פיטורים, גם כאשר הם אינם משקפים את המציאות לאשורה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לדוגמא, במידה ועובד מפוטר בעילות השוללות ממנו פיצויי פיטורים, חשוב להדגיש את הפרטים במכתב הפיטורים. אי הדגשת פרטים אלו עלולה להביא לפסיקה כנגד המעסיק בבית הדין לעבודה. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין לעבודה בירושלים.

 

ארבעה עובדים אשר היו מועסקים אצל הנתבעת (חברת בנייה), טענו כי הם פוטרו ללא פיצויי פיטורים. הנתבעת טענה, לעומת זאת כי העובדים המפוטרים אינם זכאים לפיצויים אלו בשל התנהגותם (אשר הביאה לפיטוריהם). מדובר בארבעה עובדים אשר פוטרו בתוך כחודשיים מעבודתם. כל הארבעה קיבלו מכתבי פיטורים ובהם נרשם כי בשל "אילוצים" החברה "נאלצת" להפסיק עבודתם.

 

האם העובדים איבדו זכותם לפיצויי פיטורים?


הנתבעת טענה כי התובעים אינם זכאים לפיצויי פיטורים וזאת משום שהם חיבלו במתקניה במתכוון, ערכו שביתות איטלקיות, נעדרו מהעבודה ללא רשות וגרמו למבוכה לחברה מול לקוחותיה. לטענת החברה, כל אחד מהעובדים גרם לה נזק בשיעור של לא פחות מ-270,000 שקלים ועל כן היא קיזזה בדין את פיצויי פיטוריהם. את מכתבי הפיטורים הסבירה החברה בכך שהעובדים ביקשו אותם וזאת משום שהם אינם רוצים "להיוותר ללא פרנסה".


בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להתקבל. בכל הנוגע לפיצויי הפיטורים, נקבע כי הנתבעת פיטרה את העובדים ופיצויים אלו הינם זכותם הקוגנטית. בין הצדדים לא הייתה מחלוקת לכך שהעובדים פוטרו ואף קיבלו מכתבי פיטורים. כמו כן, במכתבים אלו לא עלתה ולא ראשית טענה בדבר עילות הפיטורים (כגון – שביתה איטלקית או פגיעה מכוונת במתקני החברה). הנתבעת לא השכילה להוכיח טענותיה בפני בית הדין, הן במסמכים והן בעדויות.


במידה ומעסיק מעוניין לשלול את פיצויי הפיטורים מעובדו, בשל הפרות משמעת חמורות, מוטל עליו לערוך לעובד שימוע לפני הפיטורים ולאפשר לאחרון להתמודד עם הטענות. כמו כן, ציין בית הדין, לכל הפחות הייתה הנתבעת יכולה להזכיר את העניין במכתבי הפיטורים. למעשה, התובעים נהנו מהחזקה של מסמך בכתב אל מול עדות בעל פה. אי לכך, מכתב הפיטורין הכתוב חזק מטענות החברה אשר נאמרו בעל פה ובדיעבד.


ימי חופשה בשכר


התובעים טענו כי הם זכאים לתשלום גם בגין ימי חופשה. הנתבעת טענה, לעומת זאת, כי אין היא חייבת לשלם כספים אלו וזאת משום שהתובעים במקרה דנן איבדו את זכאותם לדמי חופשה בשל עבודתם בשכר בימים אלו. בית הדין דחה טענות החברה ופסק את ימי החופשה לטובת התובעים.

 

בפסק הדין נכתב כי סעיף 26 לחוק חופשה שנתית קובע כי על המעביד חלה חובה לנהל פנקס חופשות ובו לפרט את ימי החופשה בתשלום שניתנו לעובד. כמו כן, מוטל על המעסיק, לפי החוק, הנטל להוכיח כי אכן ימי החופשה בתשלום ניתנו לעובד הלכה למעשה. לאחרונה ניתן פסק דין אשר קבע כי אין להתחשב בסכומים אשר המעסיק התיימר לשלם לעובד במהלך עבודתו וחובה על המעביד לשלום פדיון מלוא ימי החופשה שהצטבר במהלך תקופת העבודה.


פדיון ימי חופשה הינה זכות אשר קמה לעובד למעשה רק עם פקיעת יחסי עובד מעביד. בית הדין לעבודה קבע לא אחת כי מכיוון שאין לשלם לעובד סכום עבור פדיון ימי חופשה, כתחליף לחופשה בפועל לה הוא זכאי מכוח חופשה שנתית, לא ניתן להביא בחשבון סכומים ששולמו לעובדים במהלך תקופת עבודתם כפדיון חופשה".

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חישוב פיצויי פיטורין

איך יחושבו פיצויי פיטורין ? השיטה הבסיסית לחישוב פיצויי פיטורין ... 

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

מהי הרעת תנאים וכיצד נדע לזהותה? כיצד לנהוג אם הורעו תנאי עבודתך? ומתי לפנות ולהיעזר בסיוע משפטי מקצועי? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

התפטרות בגין מעבר מגורים ופיצויים

עברת דירה ? מושב ? עיר ? בדוק את זכאותך לפיצויי פיטורין... מאמרים, פסקי דין ועצות משפטיות ... 

שלילת פיצויי פיטורים, אימתי?

בית הדין לעבודה רשאי לקבוע שפיטוריו של עובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או בפיצויים חלקיים שיקבע ... 

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים - משמעותו והכללים לתחולתו

מהי משמעותו של סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים? מהו האינטרס של המעסיק מבחינת סעיף זה? מהו אפוא אינטרס העובד? 

התפטרות בגין מצב בריאותי

באלו מקרים או תנאים התפטרות בגין מצב בריאותי מזכה בפיצויי פיטורים? 

התפטרות לרגל טיפול בילד ופיצויים

האם התפטרות לרגל טיפול בילד מזכה בפיצויי פיטורין? אם כן באלו מקרים וזמנים תהא התפטרות זו כפיטורין ... 

הלנת פיצויי פיטורים - מהו המועד לתשלום פיצויי פיטורים?

המועד לתשלום פיצויי פיטורים לגבי עובד או מי שזכאי לפיצויי פיטורים מכוחו - המאוחר שבין המועדים האלה... 

כיצד מחשבים פיצויי פיטורים כאשר השכר מורכב גם מבונוסים?

כיצד יש לחשב את פיצויי הפיטורין במקרים בהם שכרו של העובד משולם באופן קבוע או חלקי על ידי בונוסים, טיפים או עמלות? על פי רוב, בית המשפט בוחן את אופן חישוב הפיצויים על בסיס ממוצע יבש של 12 משכורותיו האחרונות של העובד... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: פיטורי נשים, פיטורין מחלה, זכויות פיטורין, הלנת פיצויים, פיצויי פיטורים, פיטורים, מילואים וזכויות העובד, פיצויי עבודה, פיצויי פיטורין סעיף 14,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.