www.ovdim.org.il

על פי דו``ח בנק ישראל - למבוגרים רבים בישראל אין חיסכון פנסיוני

דרגו את המאמר

חיסכון פנסיוני הינו חיסכון אשר נועד לספק לעובד פרנסה בעיקר בשני תרחישים - פרישה מהעבודה מחד, ואובדן כושר עבודה או נכות מאידך. כמו כן, חיסכון פנסיוני מסייע גם לתלויים בעובד מבחינת משענת ותמיכה כספית בעת פטירה חו"ח. כיום, החסכונות הפנסיוניים בישראל באים לידי ביטוי בשלושה מסלולים עיקריים - קרן פנסיה, קופת גמל וביטוח ומנהלים.

 

      קראו עוד בתחום:


חרף החשיבות הרבה המקופלת בחיסכון הפנסיוני, נראה כי רבים מהמבוגרים בישראל אשר הגיעו לגיל פרישה לא השכילו להפריש כספים לאורך השנים לטובת חיסכון זה. כך עולה מנתונים שמתפרסמים במסגרת דו"ח של בנק ישראל. על פי הדו"ח, אשר עיקר נתוניו התפרסמו באתר הכלכלי "דה מארקר" (אפריל 2013), ארבעה מכל עשרה מבוגרים בישראל פרשו מעבודתם ללא חיסכון פנסיוני.


כמו כן, כותבי הדו"ח מדגישים כי העלאתו של גיל הפרישה בישראל הביאה באופן משמעותי לעלייה של ממש בשיעור השתתפותם של עובדים מבוגרים במשק המקומי. הדו"ח מניח כי היות וכ-40% מהמבוגרים בישראל לאחר גיל פרישה אינם מחזיקים באמתחתם חיסכון פנסיוני, רבים מהם "נאלצים" להמשיך לעבוד גם לאחר גיל הפרישה.


באותו הקשר, ניתן להפנות גם לפסק הדין התקדימי שניתן לאחרונה על ידי בית הדין הארצי לעבודה בעניין ליבי וינברגר. מדובר כאמור בפסק דין אשר עסק בזכותה של עובדת להמשיך ולהיות מועסקת גם לאחר גיל פרישה. כותבי דו"ח בנק ישראל סבורים כי פסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה בעניין וינברגר פתחה פתח לביטול פרישת החובה בשוק העבודה הישראלי.


עלייה בשיעור העבודה לאחר גיל פרישה


הנתונים המוצגים על ידי בנק ישראל במסגרת הדו"ח המדובר בולטים אף יותר מנתונים שפורסמו באוקטובר 2012 על ידי ג'וינט ישראל. ג'וינט ישראל הציג נתונים לפיהם שיעור המבוגרים חסרי חיסכון פנסיוני בישראל עומד על כ-33% מבני 65 ומעלה. כעת, בנק ישראל סבור כי השיעור עומד על כ-40%.


ישנן סיבות רבות, לדידם של עורכי הדו"ח של בנק ישראל, לכך שמבוגרים אינם בעלי חיסכון פנסיוני. לדוגמא, נטען כי רבים מהם עבדו כשכירים אך מעסיקיהם לא הפרישו עבורם פנסיה. יצוין כי חובת המעסיק להפריש לפנסיה עוגנה באופן מפורש רק בשנת 2008. כמו כן, עובדים אחרים "בזבזו" את החיסכון הפנסיוני או לא צברו חיסכון משמעותי נוכח תחילת עבודה מאוחרת.


כפי שצוין לעיל, דו"ח בנק ישראל שם ליבו גם על השתלבות של עובדים מבוגרים (לאחר גיל פרישה) בשוק העבודה הישראלי. כותבי הדו"ח סבורים כי אחת הסיבות לכך הינה העלאת גיל הפרישה ל-67 לגברים ו-62 לנשים. על פי הדו"ח, שיעורם של גברים העובדים מעבר לגיל פרישה בישראל צמח בתוך עשור מ-25% ל-40%. מבחינת הנשים, 25% מהן עובדות כיום לאחר גיל פרישה, וזאת לעומת 10% בלבד לפני כעשור. יודגש כי ממוצעי העבודה בקרב עובדים מבוגרים בישראל גבוהים מהממוצעים במדינות רבות ב-OECD.


הדו"ח מוסיף וקושר בין המעמד הבינוני הגבוה לבין עבודה לאחר גיל פרישה. מרבית העובדים המבוגרים במשק הינם נשואים, מאזור המרכז ומשכילים. לעומת זאת, בקרב אוכלוסיות חלשות (כגון המגזר הערבי) ניתן לראות שיעורי עבודה נמוכים בגילאים מבוגרים.


סיבה נוספת להשתלבות עובדים מבוגרים בשוק העבודה נובעת, לדידם של עורכי הדו"ח של בנק ישראל, נעוצה בעלייה בתוחלת החיים בישראל והתקדמות הרפואה. מבוגרים רבים היום, גם בשנות ה-60 לחייהם (ואף לאחר מכן), חשים כי כוחם עדיין במותנם והם אינם מעוניינים להפסיק לעבוד. לא אחת, אין זה אינטרס כלכלי אלא צורך חברתי ומוסרי שלא לצאת ממעגל העבודה. גברים ישראליים חיים כיום בממוצע עד גיל 83.6, ואילו נשים מגיעות לגיל 79.7 בממוצע.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלחפסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

על פי דו"ח בנק ישראל - למבוגרים רבים בישראל אין חיסכון פנסיוני

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

שכירים רבים אינם בודקים האם המעסיק מפריש עבורם כספים לפנסיה

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

חוק יסודות התקציב מול החופש האקדמי

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

נתונים מדאיגים מסקר שנערך בנושא דיני פנסיה וביטוח בקרב אזרחים בישראל

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עתירה לבג"צ לשם ניהול קופות גמל לשכירים בניהול אישי

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

ניכוי פרמיות ביטוח מגמלה המשולמת לגמלאי צה"ל - בקשה לתביעה ייצוגית

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

תביעה בגין אי הפרשה של כספים למבטחים בניגוד להסכם קיבוצי

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? 

תביעה לקבלת תנאים מתוקף התוכנית לעידוד פרישה במשטרת ישראל

האם שוטר לשעבר, אשר פרש כמה חודשים לפני כניסתה לתוקף של התוכנית לעידוד פרישה במשטרה, יהיה זכאי להגדלת קצבתו והתאמת תנאיו לתנאי הפרישה של התוכנית? 

משרד האוצר יגדיל את ההפרשה לחסכון הפנסיוני של מורים עובדי המדינה

לאחר שבע שנים של משא ומתן, יגדיל האוצר את שיעור ההפרשה לטובת החסכון הפנסיוני של המורים עובדי המדינה... 

משרד האוצר מוביל הצעת חוק חסכון פנסיוני לעצמאים

השר שטייניץ מתכוון להנהיג, החל מעוד שנתיים, חובת הפקדת כספים לקופת גמל לקצבה על כל עצמאי בגילאי 21 עד 60 אשר משתכר יותר ממחצית השכר הממוצע במשק... 

עובדי חברת חשמל שוקלים להכריז על סכסוך עבודה

מיקו צרפתי, יו"ר וועד העובדים הארצי של חברת החשמל, טוען כי האוצר מנסה להתחמק פעם נוספת מלהתמודד עם הסוגיה המרכזית שהיא הצורך של משק החשמל ברפורמה... 

בית הדין לעבודה ביטל החלטה של וועדת עררים לגבי קרן פנסיה

בשל חוסר התייחסותה המפורש של הוועדה לבעיית העיניים, ובשל אי-זימונו של התובע לבדיקות מול הוועדה, ביטל בית הדין את החלטתה וקבע כי התובע יעמוד בפני וועדה נוספת, בהרכב אחר, כאשר מסקנות הוועדה הראשונה לא יהיו לו לרועץ... 

תוכנית האופציות בבנק לא תעלה את תשלום הפנסיה של הגמלאים

בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעורם של 499 גמלאי בנק הפועלים, אשר יצאו לפנסיה מוקדמת, מתואמת בהסכמי פרישה מרצון בשנת 2002. המערערים דרשו מבנק הפועלים כי ישווה את תנאי הפנסיה שלהם לתנאי העובדים בבנק מהרגע שנכנס לתוקפו ההסכם ב-2004, הקובע מתן תוכנית אופציות לעובדים... 

האוניברסיטה לא תשלם את הפנסיה – אך תפצה על עוגמת הנפש

עיקר התביעה נשען על ההסכמים הקיבוציים אשר נחתמו לאורך השנים בין האוניברסיטה לבין איגוד המרצים והאסיסטנטים... 

באוצר בוחנים החלת חוק הפנסיה על עצמאים

במשרד האוצר שוקלים כעת אפשרות להחיל את הסכם פנסיה חובה גם על העצמאים במשק. הסכם פנסיה חובה, אשר הוחל על כל השכירים במשק בינואר 2008, קובע כי קיימת חובת הפקדה כחלק מחוזה העבודה לחסכון הפנסיוני של העובד על ידי המעביד... 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.