www.ovdim.org.il

הרעת תנאים לאישה בהריון בכדי לגרום לה להתפטר - האם פיצויים?

דרגו את המאמר

ניסה לגרום לאישה בהריון לעזוב וישלם פיצויים משמעותיים


סע (חי') 5726-05-09


החקיקה והפסיקה בישראל מניחות שורה של הגנות על זכויות נשים בעבודה. לדוגמא, קיים איסור לפטר עובדת בהריון כאשר ישנו קשר בין הפיטורים לבין ההריון. הרציונאל מאחורי הוראה זו הוא כי אישה בהריון תתקשה למצוא מקום עבודה חדש, לא רק בתקופת ההריון, אלא אף לאחר הלידה. מעבידים רבים, עם זאת, אשר מעוניינים להביא לעזיבתן של עובדות בהריון, פועלים לא אחת בדרכים "עקלקלות" לשם השגת מטרותיהם.

 

      קראו עוד בתחום:


להלן דוגמא למקרה בו בעל דוכן בקניון "ניסה לגרום לעזיבתה" של עובדת בהריון, וחויב בסופו של היום בפיצויים בסך עשרות אלפי שקלים. לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הונחה תביעה אשר הוגשה על ידי אישה אשר טענה כי היא התפטרה/פוטרה בהריון מעבודתה לאחר שהמעסיק "עשה כל אשר ביכולתו" לגרום לה לעזוב.


דרישה לעבוד בשעות בלתי אפשריות


התובעת במקרה דנן הועסקה בעסק של הנתבע אשר היה דוכן להכנת שתיה וקרפים בקניון. לטענת התובעת, בשלב מסוים הכניס בעל העסק את כלתו לעבוד בדוכן. התובעת טענה כי היות והיא הייתה בהריון, הנתבע לא היה יכול לפטר אותה ועל כן הוא ניסה בדרכים שונות להביא להתפטרותה באופן עצמאי. באוגוסט 2008, כאשר הנתבע לא היה בדוכן, התרחש אירוע בעסק אשר פרשנותו נדרשה לשם הכרעת הכף לכאן או לכאן. אירוע זה הביא לסיומם של יחסי העבודה.


התובעת טענה כי כחודש לפני סיום עבודתה בעל העסק דרש ממנה לשנות את שעות עבודתה ממשמרות בוקר למשמרות ערב. לטענתה, הנתבע ביקש את השינוי בשעות למרות שידע כי בתור אם לילדה בת שנתיים, היא לא תוכל לעמוד בכך.
בנוגע לאירוע ביום האחרון לעבודתה של התובעת, העובדת תיארה את המקרה באופן הבא.

 

לדבריה, היא הגיעה לעסק כהרגלה, וכאשר יצאה בשעות הבוקר מן השירותים, בעודה הולכת לכיוון העסק, תקפה אותה כלתו של הנתבע תוך שהיא סותרת לה, דוחפת אותה, וחוטפת את מכשיר הפלאפון שלה. לטענתה, הכלה כעסה על כך שהיא "מבלה בשירותים יותר מדי בשל הריונה". התובעת טענה כי היא הייתה בהלם מהתנהגות זו ועל כן לקחה את תיקה ועזבה את המקום.


לדבריה, היא ניסתה לתפוס את הנתבע עוד באותו היום, מספר פעמים, אך לשווא. בסופו של היום, התובעת הצליחה להשיג את בעל העסק רק בשעות הערב. היא טענה כי במקום לתמוך בה, הנתבע הטיח בה שהיא "השתוללה" ו"תקפה" את העובדת השניה. בשיחת הטלפון הנ"ל, אמרה התובעת לנתבע כי היא תגיע למחרת לעבודתה בשעות הבוקר, וזאת משום שהיא אינה יכולה לעבוד בערבים. לטענתה, הנתבע אמר לה שאם היא תגיע בבוקר הוא ידבר עם מאבטחי הקניון שיוציאו אותה מהדוכן.


סתירות בגרסאותיו של המעסיק


הנתבע ניסה, כמובן, לטעון כי אין ממש בטענותיה של התובעת. בעל העסק טען כי העובדת הרבתה לזלזל במקום העבודה, נעדרה מהדוכן באופן קבוע וכל בקשותיו והערותיו נפלו על אזניים ערלות. כמו כן, הנתבע הוסיף כי התובעת התפטרה מרצונה ועל כן היא אינה זכאית לפיצויי כלשהו. בנוגע לאירוע הקטטה, הנתבע תמך בתצהירו בטענותיה של כלתו לכך שהתובעת תקפה את הכלה והשתוללה בדוכן.


בית הדין לעבודה קבע כי יש לקבל את טענותיה של התובעת, וכן לקבל את התביעה. ראשית, בית הדין ציין כי בעל העסק לא הביא לעדות את כלתו. הלכה פסוקה היא כי אי הבאת עד רלבנטית עומדת לבעל הדין אשר היה אמור "ליהנות" מעדותו לרועץ.


כמו כן, טענותיו של הנתבע בדבר התנהגותה של התובעת במקום העבודה (איחורים, העדרויות, זלזול) לא היו רלבנטיות וזאת מחמת שני טעמים. ראשית, הנתבע טען כי התובעת התפטרה. שנית, אירוע ההתפטרות/פיטורים התרחש במהלך שיחת הטלפון ולא בגין שימוע בדבר התנהגות במקום העבודה. לא זו אף זו, הנתבע החזיק מצלמה אשר תיעדה את אשר התרחש בדוכן. עם זאת, כאשר נשאל בבית הדין היכן התמונות, אמר האחרון – "אתה לא תאמין, הן אבדו".


פיצויים בסך 70,000 שקלים


בית הדין פנה כעת לבחון האם הדרישה של הנתבע מהתובעת לעבוד בשעות הערב הייתה על מנת לגרום לאחרונה להתפטר מעבודתה. בעניין זה, נקבע כי אכן כך אירע. אל מול עדותו הבלתי עקבית ו"המחוררת" של בעל העסק, עמדו דבריה המהימנים והעקביים של התובעת. אי לכך, בית הדין קבע כי עבודתה של התובעת הותנתה במעבר לשעות הערב, וזאת משום שהנתבע ידע כי התובעת לא תוכל לעמוד בדרישה זו ולא תהיה לה ברירה אלא לעזוב.


במילים אחרות, בית הדין קבע כי התובעת פוטרה, שלא כדין, בעוד היא בהריון. בית הדין פסק עבור התובעת פיצויים בסך ב-70,000 שקלים, כאשר כ-52,000 שקלים מתוכם הינם בגין פיטורים בהריון תוך הפרת חוק עבודת נשים ואובדן דמי לידה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית במקום העבודה, פיצויים ללא הוכחת נזק

הטרדה מינית במקום העבודה תזכה את עובדת הניקיון בפיצויים ללא הוכחת נזק על סך 15,000 שקלים...  

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

הכל על שמירת הריון

כל מה שרציתן לדעת על שמירת הריון. איך מגישים פנייה? מתי לגשת לביטוח לאומי? האם מותרת שמירת הריון חלקית? מה גובה הקצבה? פורטל העובדים עונה על השאלות בנושאי זכויות נשים בעבודה... 

התפטרות לאחר חתונה - האם פיצויים?

האם עובד אשר עבר למקום מגורים חדש, בעקבות נישואיו, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

מהי הרעת תנאים לאחר חופשת לידה? מהן זכויותיה של העובדת לאחר חופשת לידה? מהי התקופה המוגנת? 

האם קביעת גיל פרישה שונה לנשים ולגברים מהווה הפליה?

כיצד תפורש כוונת המחוקק לעניין גיל פרישה, כאשר קיימת, בחוקים סוציאליים שונים הקשורים בזכויות פרישה, הבחנה בין גברים לבין נשים? 

סחר בנשים: סעדים לקורבן הסחר

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי העוסק בתופעה הקשה של סחר בנשים בישראל ובסעדים מתחום משפט העבודה להם זכאית קורבן הסחר מאת סוחריה. 

חוק לעידוד של שילוב וקידום של נשים בעבודה ושל התאמת מקומות עבודה לנשים, התשס"ח-2008

מטרת החוק היא להביא לשינוי התרבות העסקית, לטפח מודעות ציבורית במטרה לעודד שילוב וקידום של נשים בעבודה, ולהתאים את מקומות העבודה לנשים ולהורים... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: פיטורי אישה, עובדות, זכויות בהריון, דמי לידה, הריון זכויות, זכויות נשים, הריון עבודה, זכויות עובדת,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.