www.ovdim.org.il

יחסי עובד מעביד - קבלן משנה

דרגו את המאמר

פעמים רבות, לקוחות מתקשרים עם קבלנים חיצוניים על מנת לקבל שירותי עבודה מסוימים. קבלנים אלה יכולים להיות קבלנים "רגילים" ו/או קבלני משנה. לא אחת, הלקוח והקבלן חותמים על חוזה עבודה אשר קובע באופן מפורש שלא יתקיימו ביניהם יחסי עובד מעביד. סעיף זה מבקש אפוא להביא למצב בו קבלן המשנה יהיה זכאי לתשלום רק בגין חשבוניות אשר יונפקו על ידו. דהיינו, הוא לא יוכל לתבוע זכויות עובדים כגון שעות נוספות, פיצויי פיטורים, דמי הבראה וכדומה.


האם, כאשר הפרויקט נגמר, קבלן המשנה יכול להגיש תביעת פיצויים כנגד הלקוח? לעיתים, התשובה לכך תהיה חיובית. במקרים אלה, כאשר הלקוח מסרב לשלם את הפיצויים הנטענים, ייתכן והדבר יונח לפתחן של הערכאות המשפטיות. בבית הדין לעבודה, הסוגיה המרכזית אשר תעמוד במחלוקת בין הצדדים תהיה שאלת קיומם/העדרם של יחסי עובד מעביד. מבחינת קבלן המשנה, הוא יטען כי הוא היה למעשה עובד שכיר של הלקוח, ולפיכך הוא זכאי למלוא הזכויות לפי חוקי המגן במשפט העבודה. מנגד, הלקוח יטען כי - כפי שניתן להתרשם מההסכם בין הצדדים - התובע לא היה אלא קבלן משנה עצמאי.

 

      קראו עוד בתחום:


בתי הדין לעבודה נדרשים מדי שנה פעמים רבות לסוגיות כגון דא. בשורה ארוכה של פסקי דין אשר ניתנו בבתי הדין לעבודה ובבית המשפט העליון, נאמר לא אחת כי המונח "עובד" נקבע על פי נסיבות העניין הספציפי ולא בהתאם לחוזים ו/או הסכמים הסותרים את הוראות החוק ותכליתו. במילים פשוטות, הפסיקה הדגישה את הצורך להגן על עובדים המועסקים כשכירים, ואשר אינם מקבלים את זכויותיהם מכוח חוזה עבודה מפלה.


דהיינו, העובדה שבין הצדדים נערך "הסכם קבלנות" איננה מאיינת את זכותו של קבלן המשנה לטעון לקיומם של יחסי עבודה. במה הדברים אמורים? כשם שלא ניתן להחתים עובד בחוזה עבודה לקבל שכר נמוך משכר מינימום, כך לא ניתן להחריג מערכת יחסי העבודה מחוקי המגן על בסיס סעיפים בחוזה.


המבחן המעורב ומבחן ההשתלבות


במקרים כגון דא, בית הדין לעבודה בוחן את הסוגיה על בסיס "המבחן המעורב" אשר התווה בפסיקה. מטרתו של המבחן הנ"ל הינה לבחון את מידת השתלבותו של קבלן המשנה במפעלו/עסקו של הלקוח. המרכיב המרכזי במבחן זה הינו - השתלבות.


מבחן ההשתלבות מתחלק לשני אפיקים - שלילי וחיובי. מבחינה שלילית, עולות שאלות בנוגע להפעלת עסק עצמאי על ידי קבלן המשנה. לדוגמא, האם קבלן המשנה העניק שירותים זהים ללקוחות אחרים, האם הוא היה רשום כעצמאי מול הרשויות הרלבנטיות (ביטוח לאומי, מס הכנסה) וכדומה. האפיק החיובי של מבחן ההשתלבות שם יהבו על הלקוח. בית הדין לעבודה בוחן האם הלקוח הפעיל עסק אשר קבלן המשנה היה יכול לעבוד בו כשכיר, האם נערך בין הצדדים חוזה עבודה, האם פעילותו של קבלן המשנה הייתה הכרחית וחיונית עבור העסק, האם היה ניתן לזהות את קבלן המשנה כחלק מהמערך הארגוני בחברה וכיוצא בזה.


מעבר לכך, קיימים מבחני עזר נוספים אשר מסייעים לבית הדין לעבודה לבור את המוץ מן התבן. למשל, מבחן הכפיפות העומד על האופן בו קבלן המשנה היה כפוף ללקוח (האם הלקוח היה אחראי על שעות העבודה של קבלן המשנה, האם הוא היה אחראי עליו באופן ישיר או ארגוני), מבחן הצדדים השלישיים (כיצד הצדדים הציגו את עצמם בפני גורמים חיצוניים לעסק) ועוד.


איך להתגונן מפני תביעת קבלני משנה?


לקוחות רבים תוהים כיצד הם יוכלו "להגן" על עצמם מפני תביעות פיצויים מצד קבלני משנה. מיותר לציין כי מדובר בתביעות אשר עלולות להגיע עד כדי עשרות אלפי שקלים ולמעלה מכך. עורכי דין העוסקים בתחום ממליצים על מספר "אמצעי הגנה" במקרים כגון דא. לדוגמא, ניתן לקבוע מראש סכום עבור העבודה על הפרויקט. כמו כן, כדאי להפריד באופן ברור ומוחלט בין ה"עובדים הרגילים" לבין קבלני המשנה הפועלים עם העסק במסגרת חיצונית.


עם זאת, חשוב להיזהר שלא לעשות פלסתר את דיני העבודה, וזאת משום שעבירות כגון אי תשלום שכר מינימום או הלנת שכר משמעותית עלולות לעלות כדי עבירות פליליות ולהוביל אף להגשת כתבי אישום כנגד מזמיני העבודה. הדרך הטובה ביותר הינה לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בטרם מתוכננת התקשרות עם קבלן משנה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סוגי עובדים

אלו סוגי עובדים קיימים בהקשר של יחסי עובד מעביד? 

פרילנסר

מיהו פרילנסר? מה הזכויות שלו? מתי יחשב פרילנסר כעובד רגיל? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

מועסקים חריגים

חייל, שוטר, מתלמד, חבר עירייה, דירקטור, מתנדב ... מה הזכויות שלך? 

עצמאי - דרכי זיהוי

האם העובד הוא עצמאי? איך מזהים עצמאי? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

חברות כוח אדם או מזמין השירות, מי המעביד בפועל?

חברות כוח אדם - מיהו המעביד האם חברת כוח האדם או המשתמש בפועל ? 

בחירת עורך דין דיני עבודה, ייצוג עובדים, מעבידים

חיפשת עורך דין העוסק בתחום העובדה? איך לדעת מי המתאים ביותר לטיפול בעניינך? 

דיני עבודה - עורך דין

פגעו בזכויותך ? סובל מהרעת תנאים ? לא קיבלת את המגיע לך ? עורכי דין, פסקי דין ומאות מאמרים בפורטל העובדים ... 

פסקי דין - דיני עבודה

מאות פסקי דין בתחום המשפט בעבודה ... דע מה בית הדין פסק במקרים דומים לשלך ... 

העסקת עובדים זרים

החוק מחייב גם את המעסיק בפועל, ולא רק את חברת כח האדם/תיווך כח אדם בקיום דרישות קפדניות לגבי כל העסקת עובד זר, אפילו באופן חד פעמי... 

חישוב פיצויי פיטורין

איך יחושבו פיצויי פיטורין ? השיטה הבסיסית לחישוב פיצויי פיטורין ... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: טופס עובד, ביטוח עובד, עובד חדש, זכויות עובד זר, עובד קבלן, עובד בשכר, משפט עבודה, עובד הוראה,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.