www.ovdim.org.il

זכויות אישה העוברת טיפולי פוריות בעבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

זכויות נשים בעבודה - טיפולי פוריות

נשים רבות עוברות טיפולי פוריות או טיפולי הפריה. לא אחת, המעבידים אינם רואים טיפולים אלו בעין יפה, וזאת בגין היעדרויות, אשפוזים, כניסה עתידית להריון וכדומה. חשוב לדעת כי אין צורך להסתיר את טיפולי הפוריות. המחוקק הכיר בבעיות בפניהן עומדות נשים בטיפולים פוריות, ועל כן הונחה עליהן הגנה בעניין זה.

 
חוק עבודת נשים, וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, מגנים על נשים במהלך טיפולי פוריות באופן בו אין הן צריכות להסתיר את טיפוליהם. על פי חוקים אלו, לעובדת קיימת זכות להיעדר מעבודתה במשך התקופה בה היא עוברת טיפולי פוריות, כל אימת שיש לה אישור בכתב מהרופא המטפל. עם זאת, העובדת מחויבת להודיע על ההיעדרויות למעביד זמן סביר מראש. 


כמה ימים ניתן להעדר בשביל טיפולי פוריות והאם הם בתשלום?

על פי תקנות עבודת נשים, עובדת אשר עובדת חמישה ימים בשבוע ראשית להעדר 16 ימים במסגרת טיפולי פוריות. עובדות אשר מועסקות במקום עבודה בו נהוג שבוע עבודה ארוך של שישה ימי עבודה, יכולות להיעדר מחמת טיפולי פוריות במשך 20 ימים. החוק קובע כי היעדרות מחמת טיפולי פוריות, דינה כדין ימי מחלה. לפיכך, עובדת אשר נעדרה בכדי לצורך טיפולי פוריות או הפריה, זכאית לתשלום שכר מלא בעבור ימים אלו, בכפוף למכסה הקבועה בחוק. 
 


האם ניתן לפטר עובדת העוברת טיפולי פוריות?

חוק עבודת נשים קובע בסעיף 9 כי מעביד איננו רשאי להביא לפיטוריה של עובדת בגין היעדרות לצורך טיפולי פוריות. עם זאת, יש לציין כי העובדת מחויבת בשקיפות כלפי המעביד, ועליה להציג בכפוף להודעה מוקדמת על היעדרות צפויה גם אישורים רפואיים החתומים בידי רופא מטפל, המסדירים את סיבת ההיעדרות.

מעביד אשר מעוניין לפטר עובדת אשר נמצאת בטיפולי פוריות, חייב לקבל אישור לפיטורים אלו ממשרד התמ"ת על ידי הגשת בקשה בנושא לממונה על עבודת נשים במשרד. הממונה יאשר את הפיטורים רק במידה ויעלה בידו של בעל העסק לשכנע אותו כי העילה לפיטורים איננה קשורה לטיפולי הפוריות. יש לציין כי במקרים בהם העובדת לא נהגה בשקיפות מוחלטת עם העובד, לרבות הודעות ואישורים מתאימים, עלולה לקום למעביד עילה לפטרה משום שאין הוא יודע, כביכול, על הטיפולים. 
 


כמו כן, בית המשפט קבע בעבר כי קיימים מקרים בהם טיפולי הפוריות אינם מצדיקים היעדרות מעבודה, ועל כן פיטורי עובדת אינם תלויים באישור משרד התמ"ת.

לסיכום,


במידה ואת עוברת טיפולי פוריות או הפריה, דאגי להודיע למעביד בנוגע לטיפולים ולהציג בפניו אישורים על כל היעדרות או איחור. אישורים אלו אינם יכולים תמיד למנוע פיטורים, אך יש בהם כוח להביא לתשלום פיצויים גבוה מאד במידה ופוטרת שלא כדין. במקרים בהם קיים חשש כי פיטורים נעשו שלא כדין, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בזכויות נשים בעבודה, על מנת לבחון את המקרה לגופו ולבדוק האם קמה עילה להגשת תובענה בנושא לבית הדין לעבודה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית במקום העבודה, פיצויים ללא הוכחת נזק

הטרדה מינית במקום העבודה תזכה את עובדת הניקיון בפיצויים ללא הוכחת נזק על סך 15,000 שקלים...  

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

הכל על שמירת הריון

כל מה שרציתן לדעת על שמירת הריון. איך מגישים פנייה? מתי לגשת לביטוח לאומי? האם מותרת שמירת הריון חלקית? מה גובה הקצבה? פורטל העובדים עונה על השאלות בנושאי זכויות נשים בעבודה... 

התפטרות לאחר חתונה - האם פיצויים?

האם עובד אשר עבר למקום מגורים חדש, בעקבות נישואיו, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

מהי הרעת תנאים לאחר חופשת לידה? מהן זכויותיה של העובדת לאחר חופשת לידה? מהי התקופה המוגנת? 

האם קביעת גיל פרישה שונה לנשים ולגברים מהווה הפליה?

כיצד תפורש כוונת המחוקק לעניין גיל פרישה, כאשר קיימת, בחוקים סוציאליים שונים הקשורים בזכויות פרישה, הבחנה בין גברים לבין נשים? 

סחר בנשים: סעדים לקורבן הסחר

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי העוסק בתופעה הקשה של סחר בנשים בישראל ובסעדים מתחום משפט העבודה להם זכאית קורבן הסחר מאת סוחריה. 

חוק לעידוד של שילוב וקידום של נשים בעבודה ושל התאמת מקומות עבודה לנשים, התשס"ח-2008

מטרת החוק היא להביא לשינוי התרבות העסקית, לטפח מודעות ציבורית במטרה לעודד שילוב וקידום של נשים בעבודה, ולהתאים את מקומות העבודה לנשים ולהורים... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: נשים בעבודה, עובדת, אישה עובדת, הריון עבודה, הריון זכויות, זכויות אישה בהריון, זכויות יולדת, זכויות לאחר לידה,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.