זכויות אישה העוברת טיפולי פוריות בעבודה


זכויות נשים בעבודה - טיפולי פוריות

נשים רבות עוברות טיפולי פוריות או טיפולי הפריה. לא אחת, המעבידים אינם רואים טיפולים אלו בעין יפה, וזאת בגין היעדרויות, אשפוזים, כניסה עתידית להריון וכדומה. חשוב לדעת כי אין צורך להסתיר את טיפולי הפוריות. המחוקק הכיר בבעיות בפניהן עומדות נשים בטיפולים פוריות, ועל כן הונחה עליהן הגנה בעניין זה.

 
חוק עבודת נשים, וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, מגנים על נשים במהלך טיפולי פוריות באופן בו אין הן צריכות להסתיר את טיפוליהם. על פי חוקים אלו, לעובדת קיימת זכות להיעדר מעבודתה במשך התקופה בה היא עוברת טיפולי פוריות, כל אימת שיש לה אישור בכתב מהרופא המטפל. עם זאת, העובדת מחויבת להודיע על ההיעדרויות למעביד זמן סביר מראש. 


כמה ימים ניתן להעדר בשביל טיפולי פוריות והאם הם בתשלום?

על פי תקנות עבודת נשים, עובדת אשר עובדת חמישה ימים בשבוע ראשית להעדר 16 ימים במסגרת טיפולי פוריות. עובדות אשר מועסקות במקום עבודה בו נהוג שבוע עבודה ארוך של שישה ימי עבודה, יכולות להיעדר מחמת טיפולי פוריות במשך 20 ימים. החוק קובע כי היעדרות מחמת טיפולי פוריות, דינה כדין ימי מחלה. לפיכך, עובדת אשר נעדרה בכדי לצורך טיפולי פוריות או הפריה, זכאית לתשלום שכר מלא בעבור ימים אלו, בכפוף למכסה הקבועה בחוק. 
 


האם ניתן לפטר עובדת העוברת טיפולי פוריות?

חוק עבודת נשים קובע בסעיף 9 כי מעביד איננו רשאי להביא לפיטוריה של עובדת בגין היעדרות לצורך טיפולי פוריות. עם זאת, יש לציין כי העובדת מחויבת בשקיפות כלפי המעביד, ועליה להציג בכפוף להודעה מוקדמת על היעדרות צפויה גם אישורים רפואיים החתומים בידי רופא מטפל, המסדירים את סיבת ההיעדרות.

מעביד אשר מעוניין לפטר עובדת אשר נמצאת בטיפולי פוריות, חייב לקבל אישור לפיטורים אלו ממשרד התמ"ת על ידי הגשת בקשה בנושא לממונה על עבודת נשים במשרד. הממונה יאשר את הפיטורים רק במידה ויעלה בידו של בעל העסק לשכנע אותו כי העילה לפיטורים איננה קשורה לטיפולי הפוריות. יש לציין כי במקרים בהם העובדת לא נהגה בשקיפות מוחלטת עם העובד, לרבות הודעות ואישורים מתאימים, עלולה לקום למעביד עילה לפטרה משום שאין הוא יודע, כביכול, על הטיפולים. 
 


כמו כן, בית המשפט קבע בעבר כי קיימים מקרים בהם טיפולי הפוריות אינם מצדיקים היעדרות מעבודה, ועל כן פיטורי עובדת אינם תלויים באישור משרד התמ"ת.

לסיכום,


במידה ואת עוברת טיפולי פוריות או הפריה, דאגי להודיע למעביד בנוגע לטיפולים ולהציג בפניו אישורים על כל היעדרות או איחור. אישורים אלו אינם יכולים תמיד למנוע פיטורים, אך יש בהם כוח להביא לתשלום פיצויים גבוה מאד במידה ופוטרת שלא כדין. במקרים בהם קיים חשש כי פיטורים נעשו שלא כדין, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בזכויות נשים בעבודה, על מנת לבחון את המקרה לגופו ולבדוק האם קמה עילה להגשת תובענה בנושא לבית הדין לעבודה.


לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

מאמרים נוספים בתחום
זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה אפליה בעבודה

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

חוק עבודת נשים

עובדת שקרובה ללדת יתן לה מעבידה חופשת לידה ולא יעבידנה בתוך חופשת הלידה. חופשת הלידה שהיא ארבעה עשר שבועות, מהם שבעה שבועות או פחות מזה כרצון העובדת, לפני יום הלידה המשוער והשאר אחרי יום הלידה.  

האם פיטורי עובדת לאחר תום חופשת הלידה הינם פיטורים שלא כדין?

המבוססת בעיקרה על הפרת הוראות חוק שוויון ההזדמנויות, בטענה כי פיטוריה בוצעו שלא כדין ובחוסר תום לב על רקע הריון, יציאה לחופשת לידה והיותה אם לילדים רכים. כן טענה אורלי להפרת הוראות חוק עבודת נשים... 

מהי חופשת לידה?

חופשת הלידה היא פרק זמן בן 12 שבועות לפחות סמוך ללידה (עד ששה שבועות ממנו יכולים להילקח לפני הלידה), שבו אסור למעביד להעביד את העובדת... 

זכויות עובדים: חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

חוק שכר שווה - מהי קבוצת שיוויון?

כיצד נקבעת קבוצת שיוויון במסגרת חוק שכר שווה ומהי עבודה שוות ערך? קראו עוד באתר על זכויות נשים בעבודה... 

פיצויי פיטורים בעקבות התפטרות לאחר לידה

זכויות נשים - האם אם צעירה, אשר נאלצה להתפטר לאחר לידה בשביל לטפל ברך הנולד, מוותרת עקב כך על פיצויי הפיטורים?  

האם קיימת חובה לגלות על הריון בראיון עבודה?

נשים רבות נתקלות בבעיה כאשר הן מנסות להתקבל לעבודה לאחר שנכנסו להיריון. בעיה זו הוכרה גם בחקיקה וגם בפסיקה, ומטריית הגנה חוסה על הנשים ההרות, הן במסגרת חוק עבודת נשים, והן במסגרת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: אישה עובדת, זכויות בהריון, עובדות, זכויות עובדת, זכויות היולדת, זכויות נשים, זכויות לאחר לידה, נשים עבודה,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.
היצטרפו אלינו בפייסבוק