חישוב דמי אבטלה


חישוב דמי אבטלה

כיצד תדעו מהו הסכום של דמי האבטלה המגיעים לכם? עניין זה אינו פשוט כלל וכלל. חישוב דמי האבטלה כולל כמה מרכיבים כמו השכר הממוצע שלכם לפני שפוטרתם, סכום יומי בסיסי אותו קבעה לשכת התעסוקה, אחוז דמי האבטלה המגיעים לכם ועוד.

 

על מנת שתדעו מהו הסכום אשר תקבלו בסופו של דבר בכל תקופת האבטלה, אתם צריכים לדעת כמה ימים מגיעים לכם ומהו הזכר ליום שתקבלו עבור כל יום של אבטלה.

כמה ימי אבטלה יש בחודש?

דמי האבטלה שתקבלו מבוססים על מספר ימים מסוים בחודש (לא כולל ימי חג ושבתות.. מכיוון שלא כל החודשים זהים באורכם המספר הזה משתנה מחודש לחודש. בדרך כלל מספר הימים בחודש הוא 25 אך זה יכול להשתנות על פי החודש בו נמצאים ועל פי כמות החגים והשבתות שיש בכל חודש.

מהו שכר יומי?

על מנת לדעת כמה דמי אבטלה מגיעים לכם, אתם קודם כל צריכים להמיר את השכר החודשי שלכם לשכר יומי (אלא אם כן בזמן שעבדתם כבר קיבלתם שכר יומי.

 

למשל - אם הרווחתם 6000 שקלים לחודש בממוצע בשלשות החודשים האחרונים לעובדתכם ובחודשים האלה היו 120 ימים, השכר היומי שלכם עבור כל חודש יהיה 200 שקלים (6,000/30 או לחילופין 18000/90).

מהו סכום יומי בסיסי?

הסכום היומי הבסיסי הוא מרכיב קבוע בחישוב דמי אבטלה שלכם אשר נקבע על ידי לשכת התעסוקה. הלשכה מפרסמת סכום יומי בסיסי אשר נכנס לנוסחאות של חישוב דמי האבטלה של כל מובטל.

 

חשוב להדגיש כי אין כל קשר בין הסכום היומי הבסיסי לבין המשכורת שהרווחתם לפני שהפכתם למובטלים. החל מינואר 2008 עומד הסכום היומי הבסיסי על 294 שקלים (יש לציין שסכום זה מתעדכן מדי שנה והחל מ - 2009 הוא עומד על כ - 307 שקלים).

כיצד עושים את החישוב?

דמי האבטלה שמגיעים לכם הם למעשה אחוז מסוים מהשכר היומי שקיבלתם. כיצד נקבע אחוז זה? על פי המרחק שלכם מהשכר הבסיסי היומי. ככל שהרווחתם פחות תקבלו פחות דמי אבטלה ליום וככל שהרווחתם יותר תקבלו יותר דמי אבטלה ליום (אך לא יותר מהשכר הבסיסי היומי).

לשכת התעסוקה חילקה את דמי האבטלה ל - 4 מדרגות שונות והשכר היומי הממוצע שלכם מושווה לסכום היומי הבסיסי שקבעה הלשכה. כל אחד מקבל אחוזים שונים על פי המדרגה בה הוא נמצא.

על פי הסכום הבסיסי היומי בשנת 2008 - אם הרווחתם עד חצי מהסכום היומי (כלומר עד 147) אתם במדרגה הראשונה. אם הרווחתם בין 50 אחוז ל - 75 אחוז מהשכר הבסיסי היומי (כלומר 147- 220.5) אתם במדרגה השניה. אם הרווחתם בין 75 אחוז למלוא השכר הבסיסי היומי (כלומר 220.5-294) אתם במדרגה השלישית ואם הרווחתם יותר מהשכר הבסיסי היומי אתם במדרגה הרביעית. וכעת נעבור לחישוב עצמו:

 

  • עד המדרגה הראשונה תקבלו 60% מהשכר למדרגה זו (עד גיל 28) או 80% מהשכר למדרגה זו (מעל גיל 28).
  • עד המדרגה השניה תקבלו 40% מהשכר למדרגה זו (עד גיל 28) או 50% מהשכר למדרגה זו (מעל גיל 28).
  • עד המדרגה השלישית תקבלו 35% מהשכר למדרגה זו (עד גיל 28) או 45% מהשכר למדרגה זו (מעל גיל 28).
  • עד מדרגה הרביעית תקבלו 25% מהשכר למדרגה זו (עד גיל 28) או 30% מהשכר למדרגה זו (מעל גיל 28).


למשל, אם אתם בני פחות מ - 28 והרווחתם 240 שקלים בממוצע ליום החישוב יהיה כזה (כמובן שאם אתם מעל גיל 28 החישוב משתנה על פי האחוזים המצוינים למעלה):

60% מ- 147 שווה 88.2 שקלים, 40% מ- 73.5 שווה 29.4 (73.5 זה ההפרש בין 147 ל- 220.5),35% מ 19.5 שווה 7.8 שקלים (19.5 זה ההפרש בין 220.5 ל- 240 - גובה השכר על פי דוגמא זו). סך הכל - 88.2+29.4+7.8 שווה 125.4 שקלים ליום. את המספר הזה יש להכפיל במספר הימים בחודש ואז תקבלו את הסכום החודשי.

 

פרטים נוספים אודות חישוב דמי אבטלה ניתן למצוא בקישור הבא:

http://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/schum/Pages/default.aspx


לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

מאמרים נוספים בתחום
דמי אבטלה בגין הכשרה מקצועית

מה קורה כאשר מובלט נשלח להכשרה מקצועית, האם קיימת זכאות לדמי אבטלה? אם כן לאיזו תקופה?  

הלוואות חוץ בנקאיות, מה זה?

הבנק בדרך כלל לא מלווה כסף לאנשים שהוא חושב שיהיה להם קשה או אפילו בלתי אפשרי להחזיר את הכסף. אז מה עושים כאשר הבנק לא מסכים להלוות לכם ... 

לשכת העבודה - מרכז השמה וייעוץ תעסוקתי

אלו שירותים ניתן לקבל בלשכת העבודה? היכן ממוקמות לשכות העבודה בישראל ... זאת ועוד בפורטל העובדים 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.
היצטרפו אלינו בפייסבוק