www.ovdim.org.il

זכויות עובדי מדינה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

לעובדי מדינה יש יתרונות רבים אך גם לא מעט חסרונות. החיסרון הגדול הוא המשכורת, שהיא במקרים רבים (אך לא תמיד) נמוכה יותר ממה שניתן לקבל בשוק הפרטי. אין ספק שאנשי הייטק, עורכי דין ורואי חשבון יכולים להרוויח הרבה יותר כסף שמגזר הפרטי מאשר בציבורי.

 

אך מלבד עניין המשכורת (שהוא חשוב מאוד בפני עצמו) - יש יתרונות רבים לעבודה במגזר הציבורי. בראש ובראשונה - היציבות. הרבה יותר קשה לפטר עובדי מדינה מאשר עובדים של חברות פרטיות. גם התנאים הסוציאליים של עובדי מדינה, הם במקרים רבים, טובים יותר מאשר של עובדים בשוק הפרטי.

מהם הסכמים קיבוציים?

חשוב לזכור כי עובדי מדינה רבים עובדים תחת מסגרת של הסכמים קיבוציים מסוגים שונים המבטיחים את התנאים הסוציאליים שלהם ומקשים על פיטוריהם. הסכם קיבוצי הוא כלי חשוב של עובדי המדינה. זהו הסכם בין המדינה (המעביד) לבין העובדים בתחומים השונים (בדרך כלל באמצעות ארגון העובדים של התחום), הקובע את התנאים הסוציאליים של העובדים, תנאי ההעסקה, יחסי העבודה, תנאי הקבלה לעבודה או סיום העבודה ועוד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מורים, רופאים, עובדי מחקר, אנשי אקדמיה וכמובן גם פוליטיקאים - לכל אלה יש בדרך כלל תנאים סוציאליים מצוינים, כחלק מהזכויות שלהם כעובדי מדינה. התנאים הללו עומדים לרשות עובדי המדינה בהתאם לשנות הוותק שלהם ולדירוגם המקצועי. התנאים וההטבות הם בתחומים רבים ומגוונים - ביטוח, פנסיה, קרנות גמל ועוד.

אילו זכויות מגיעות לעובדי מדינה?

זכויות עובדי מדינה כוללים כמובן את כל התנאים המגיעים לכל עובד על פי החוק - שכר שאינו פחות משכר המינימום, ימי חופשה שנתיים, דמי הבראה, ימי מחלה, הודעה מוקדמת במקרה של פיטורים ועוד. כל התנאים הללו מגיעים לכל עובד במדינת ישראל ומי שלא מעניק אותם - עובר על החוק.


בנוסף, עובדי מדינה מקבלים זכויות נוספות כגון ביטוחים קולקטיביים, תנאים סוציאליים בתחום השירותים הבנקאיים, קרנות השתלמות, קרנות גמל, פנסיה (תקציבית או צוברת) ועוד. את כל הזכויות והתנאים הללו לא תמיד מקבלים עובדים במגזר הפרטי.

בכל הקשור לביטוחים למיניהם - עובדי המדינה יכולים לישון בשקט. הם מקבלים בדרך כלל ביטוחים מסוגים שונים כדוגמת ביטוח בריאות, ביטוח חיים, ביטוח רכב ועוד. רוב הביטוחים הללו מסודרים באמצעות ארגוני העובדים. בנוסף, מקבלים עובדי המדינה תנאי פנסיה מצוינים מסוגים שונים.

 

למשל - פנסיה תקציבית שהיא פנסיה בה הכספים המופרשים אליה מגיעים מתקציבו השוטף של המעביד לשעבר. חשוב להדגיש כי התנאים והזדכויות של עובדי המדינה המבוטחים בפנסיה תקציבית קבועים בחוק שירות המדינה.

 

ישנם עובדים המקבלים פנסיה צוברת שהיא פנסיה שהכספים המופרשים אליה נצברים במשך שנות העבודה בקרנות פנסיה שונות. בנוסף, זכאים עובדי המדינה גם לתכניות חיסכון שונות כגון קרנות השתלמות וקופות גמל.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: זכויות מטפלת, ביטוח לאומי עובדים, מילואים זכויות, זכויות עבודה, זכויות בעבודה, זכויות העובד,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.