השעיית עובד, האם מותרת?


השעיית עובד

על פי הפסיקה, מעביד אינו רשאי להשעות עובד ללא מקור משפטי המסמיך אותו להשעותו. מקור משפטי זה יכול שיהיה חוק, הסכם קיבוצי, או הסכם אישי. בהעדר מקור חוקי להשעיה, הפסקת עבודה בעל כורחו של העובד, יש לה תוצאות משפטיות הניתנות להגדרה משפטית.

עוד נאמר בפסיקה ובספרות המשפטית כי השעיה מעבודה אינה בגדר התרופות הנתונות למעביד מכוח דיני החוזים. מקור הכוח להשעות יכול ויהיה חוק – כגון חוק המשמעת (הכוונה לחוק שירות המדינה (משמעת), ויכול ויהיה הסכם קיבוצי, ואף יכול ויהיה בהוראה מפורשת בחוזה עבודה אינדיבידואלי.

השעיה’ של עובד אינה דרך המלך ביחסי עובד-מעביד, אלא כשהיא מעוגנת בחוק, בהסכם קיבוצי או בהסכם אינדיבידואלי פירוש הדבר, שבאופן רגיל הברירה בידי המעביד לפטר עובד או להעבידו, ואין הוא רשאי ליצור באופן חד צדדי מעין מצב ביניים של לא יום ולא לילה, ולהיות פטור מלשלם לעובד שכר, בתוך התקופה של מצב הביניים.

הנשיא (בדימוס) מנחם גולדברג עמד על עניין זה במאמרו – ההשעייה בהליכים משמעתיים- כדלקמן:

"שאלה נכבדה היא האם ניתן להשעות עובד שנחשד בעבירה פלילית או משמעתית בהעדר הוראה חוזית או הסכמה מפורשת של העובד. התשובה לשאלה זו קשה מן הטעם שהדין הוא שעובד זכאי לשכרו כל עוד הוא מוכן לבצע את עבודתו, ולאו דוקא משעבד בפועל... אותם מקומות, שבהם אין יחסי עבודה קיבוציים, רשאי המעביד לפטר עובד מכל סיבה שהיא ובכל עת, ולכן אין צורך ’להשעות’ את העובד עד לבירור. העובד מפוטר על אתר, ולכל היותר מתבררת זכאות העובד לפיצויי פיטורים, ולעיתים נדירות, כגון במקרה של חוזה עבודה לתקופה קצובה, אף לפיצויים בגין הפרת חוזה" (מ’ גולדברג "ההשעיה בהליכים משמעתיים" שנתון משפט העבודה, כרך א’, 37 בעמ’ 43).

הדברים מקבלים משמעות חמורה, כאשר ההשעיה נמשכת שנים, עקב התמשכות החקירה או התמשכות הליכי המשפט. הד לחומרת הדברים בנסיבות כגון אלה, מוצאים אנו במילים הבאות של בית דין זה:

"השאלה השניה היא, עד מתי יכולה ’חרב דמוקלס’ של החשד להיות תלויה על ראשו של העובד, לענין ה’השעיה’ דנן? במקרה שלפנינו ’הושעה’ העובד ב-4.9.77, ופרקליטה המלומד של המעבידה טען לפנינו (ב-24.11.80): ’עד היום איננו יודעים מה המצב במשטרה’. השיטה של ’שב ואל תעשה – עדיף’, אינה ישימה לענין הנדון, והמעבידה לא היתה רשאית לראות את תקופת ה’השעיה’ כתקופת בלתי מוגבלת, ולחכות עד אשר אולי אי פעם ’יתבסס החשד’, ובינתים לא לשלם שכר ולא לפטר את העובד".

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

מאמרים נוספים בתחום
חישוב פיצויי פיטורין

איך יחושבו פיצויי פיטורין ? השיטה הבסיסית לחישוב פיצויי פיטורין ... 

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

מהי הרעת תנאים וכיצד נדע לזהותה? כיצד לנהוג אם הורעו תנאי עבודתך? ומתי לפנות ולהיעזר בסיוע משפטי מקצועי? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

שלילת פיצויי פיטורים, אימתי?

בית הדין לעבודה רשאי לקבוע שפיטוריו של עובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או בפיצויים חלקיים שיקבע ... 

פיטורין בעקבות הגשת תלונה, האמנם?

בהלכה פסוקה משנת 2006 נקבעו התנאים לצורך קביעת הקשר הסיבתי בין הפיטורין לבין "חשיפת השחיתות"... 

זניחת עבודה - התפטרות או פיצויי פיטורים?

האם עובד יהיה זכאי, בעקבות זניחת עבודה, לקבל ממעסיקו פיצויי פיטורים? האם זניחת עבודה היא התפטרות בדין מפוטר? האם מדובר בפיטורים? 

פיצויי פיטורים לעובד שנפטר, האמנם?

האם בני משפחתו של עובד שנפטר זכאים לקבל את פיצויי הפיטורים שלו, על פי חוק פיצויי פיטורים? 

מטרת הפיצויים

הכלל הוא, שפיטורין מזכים בפיצויים כאשר התפטרות בנסיבות רגילות איננה מזכה בפיצויי פיטורין... 

מתי ישולמו פיצויים ?

פוטרתי לאחר 11 חודשים ... האם מגיעים לי פיצויי פיטורין? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי הדין באתר... 

פיטורים אסורים

מתי אסור לפטר עובד? נשים בהריון, שיוויון והפליה, התארגנות ועוד. 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: פיצויי פיטורים, פיטורין מחלה, זכויות פיטורין, הלנת פיצויים, פיצויי פיטורין סעיף 14, פיצויים עבודה וזכויות, פיטורין לידה, פיטורי נשים,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.
היצטרפו אלינו בפייסבוק