www.ovdim.org.il

השעיית עובד, האם מותרת?

דרגו את המאמר
השעיית עובד

על פי הפסיקה, מעביד אינו רשאי להשעות עובד ללא מקור משפטי המסמיך אותו להשעותו. מקור משפטי זה יכול שיהיה חוק, הסכם קיבוצי, או הסכם אישי. בהעדר מקור חוקי להשעיה, הפסקת עבודה בעל כורחו של העובד, יש לה תוצאות משפטיות הניתנות להגדרה משפטית.

עוד נאמר בפסיקה ובספרות המשפטית כי השעיה מעבודה אינה בגדר התרופות הנתונות למעביד מכוח דיני החוזים. מקור הכוח להשעות יכול ויהיה חוק – כגון חוק המשמעת (הכוונה לחוק שירות המדינה (משמעת), ויכול ויהיה הסכם קיבוצי, ואף יכול ויהיה בהוראה מפורשת בחוזה עבודה אינדיבידואלי.

השעיה’ של עובד אינה דרך המלך ביחסי עובד-מעביד, אלא כשהיא מעוגנת בחוק, בהסכם קיבוצי או בהסכם אינדיבידואלי פירוש הדבר, שבאופן רגיל הברירה בידי המעביד לפטר עובד או להעבידו, ואין הוא רשאי ליצור באופן חד צדדי מעין מצב ביניים של לא יום ולא לילה, ולהיות פטור מלשלם לעובד שכר, בתוך התקופה של מצב הביניים.

הנשיא (בדימוס) מנחם גולדברג עמד על עניין זה במאמרו – ההשעייה בהליכים משמעתיים- כדלקמן:

"שאלה נכבדה היא האם ניתן להשעות עובד שנחשד בעבירה פלילית או משמעתית בהעדר הוראה חוזית או הסכמה מפורשת של העובד. התשובה לשאלה זו קשה מן הטעם שהדין הוא שעובד זכאי לשכרו כל עוד הוא מוכן לבצע את עבודתו, ולאו דוקא משעבד בפועל... אותם מקומות, שבהם אין יחסי עבודה קיבוציים, רשאי המעביד לפטר עובד מכל סיבה שהיא ובכל עת, ולכן אין צורך ’להשעות’ את העובד עד לבירור. העובד מפוטר על אתר, ולכל היותר מתבררת זכאות העובד לפיצויי פיטורים, ולעיתים נדירות, כגון במקרה של חוזה עבודה לתקופה קצובה, אף לפיצויים בגין הפרת חוזה" (מ’ גולדברג "ההשעיה בהליכים משמעתיים" שנתון משפט העבודה, כרך א’, 37 בעמ’ 43).

הדברים מקבלים משמעות חמורה, כאשר ההשעיה נמשכת שנים, עקב התמשכות החקירה או התמשכות הליכי המשפט. הד לחומרת הדברים בנסיבות כגון אלה, מוצאים אנו במילים הבאות של בית דין זה:

"השאלה השניה היא, עד מתי יכולה ’חרב דמוקלס’ של החשד להיות תלויה על ראשו של העובד, לענין ה’השעיה’ דנן? במקרה שלפנינו ’הושעה’ העובד ב-4.9.77, ופרקליטה המלומד של המעבידה טען לפנינו (ב-24.11.80): ’עד היום איננו יודעים מה המצב במשטרה’. השיטה של ’שב ואל תעשה – עדיף’, אינה ישימה לענין הנדון, והמעבידה לא היתה רשאית לראות את תקופת ה’השעיה’ כתקופת בלתי מוגבלת, ולחכות עד אשר אולי אי פעם ’יתבסס החשד’, ובינתים לא לשלם שכר ולא לפטר את העובד".
לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חישוב פיצויי פיטורין

איך יחושבו פיצויי פיטורין ? השיטה הבסיסית לחישוב פיצויי פיטורין ... 

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

מהי הרעת תנאים וכיצד נדע לזהותה? כיצד לנהוג אם הורעו תנאי עבודתך? ומתי לפנות ולהיעזר בסיוע משפטי מקצועי? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

התפטרות בגין מעבר מגורים ופיצויים

עברת דירה ? מושב ? עיר ? בדוק את זכאותך לפיצויי פיטורין... מאמרים, פסקי דין ועצות משפטיות ... 

שלילת פיצויי פיטורים, אימתי?

בית הדין לעבודה רשאי לקבוע שפיטוריו של עובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או בפיצויים חלקיים שיקבע ... 

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים - משמעותו והכללים לתחולתו

מהי משמעותו של סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים? מהו האינטרס של המעסיק מבחינת סעיף זה? מהו אפוא אינטרס העובד? 

התפטרות בגין מצב בריאותי

באלו מקרים או תנאים התפטרות בגין מצב בריאותי מזכה בפיצויי פיטורים? 

התפטרות לרגל טיפול בילד ופיצויים

האם התפטרות לרגל טיפול בילד מזכה בפיצויי פיטורין? אם כן באלו מקרים וזמנים תהא התפטרות זו כפיטורין ... 

הלנת פיצויי פיטורים - מהו המועד לתשלום פיצויי פיטורים?

המועד לתשלום פיצויי פיטורים לגבי עובד או מי שזכאי לפיצויי פיטורים מכוחו - המאוחר שבין המועדים האלה... 

כיצד מחשבים פיצויי פיטורים כאשר השכר מורכב גם מבונוסים?

כיצד יש לחשב את פיצויי הפיטורין במקרים בהם שכרו של העובד משולם באופן קבוע או חלקי על ידי בונוסים, טיפים או עמלות? על פי רוב, בית המשפט בוחן את אופן חישוב הפיצויים על בסיס ממוצע יבש של 12 משכורותיו האחרונות של העובד... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: פיטורי נשים, פיטורין לידה, פיצויי עבודה, פיצויים עבודה וזכויות, פיצויי פיטורין סעיף 14, פיצויי פיטורים, הלנת פיצויים, פיטורין מחלה,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.