www.ovdim.org.il

חוזה עבודה ובו סעיף הגבלת עיסוק אשר הוכר בבית הדין לעבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עש (י-ם) 35297-07-12

 

חוק יסוד: חופש העיסוק מעניק משקל מרכזי ומהותי לחופש העיסוק בשיטת המשפט הישראלית. חוק זה קובע למעשה כי חופש העיסוק הינו זכות חוקתית אשר הפרתה לא תאושר בנקל. יחד עם זאת, בדומה לזכויות חוקתיות אחרות, גם חופש העיסוק עלול להתנגש מול זכויות אחרות ולסגת מפניהן.

 


כאשר בית הדין לעבודה נדרש לבחון סעיף הגבלת עיסוק בחוזה עבודה, עומד לנגד עיניו הכלל הבסיס בדיני החוזים הקובע כי "יש לכבד הסכמים". הלכה פסוקה היא כי חופש הביטוי בחוזים מעוגן בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. פסק הדין המנחה בעניין זה הינו פסק דין צ'ק פוינט. אחד התנאים המתירים את הגבלת חופש העיסוק הינו קיומו של סוד מסחרי.


מהו סוד מסחרי?


סוד מסחרי יכול להיות פטנט ייחודי, שיטת עבודה מסוימת וכדומה. לא אחת, נטען כי רשימת לקוחות אשר העובד לשעבר מבקש לעשות בה שימוש במסגרת עיסוקו החדש, הינה סוד מסחרי. הפסיקה הכירה ברשימת לקוחות כ"סוד מסחרי", אך זאת בתנאים מסוימים. על מנת להוכיח כי רשימה כגון דא הייתה "סוד מסחרי", מוטל על המעסיק להוכיח כי הוא השיג אותה תוך כדי "מאמץ מיוחד". כמו כן, המעסיק יכול להוכיח גם כי העובד מבקש לעשות שימוש ברשימת לקוחות מן המוכן, ובכך לקצר את הזמן בגיבוש הרשימה בעצמו. 
 

 

רשימת לקוחות הנחשבת כסוד מסחרי כוללת יתרונות לבעליה. מדובר אפוא במידע סודי אשר איננו נגיש לציבור, ואשר היו דרושים מאמץ/ממון/זמן לשם יצירתו. כמו כן, על מנת שהרשימה תוכר כסוד מסחרי עליה לכלול לקוחות ממשיים או קבועים (רשימת לקוחות אשר ניתן ליצור אותה על ידי שיטוט בספר טלפונים איננה, לכאורה, רשימת לקוחות סודית).


להלן דוגמא למקרה כאמור. מדובר בבקשה למתן צו מניעה האוסר על עורכת דין לעבוד בשיווק או בתיווך דירות בפרויקט ספציפי ביישוב אלקנה. המבקשת, חברה העוסקת בשיווק ותיווך נדל"ן, עתרה גם כי בית הדין לעבודה יורה לעורכת הדין למסור לידיה את רשימת הלקוחות שברשותה ביחס לפרויקט המדובר (ולא לעשות שימוש ברשימה זו).


עובדות המקרה וטענות הצדדים


עובדות המקרה היו כדלקמן. הפרויקט המדובר היה פרויקט של כ-190 דירות אשר 60 מהן נמכרו עובר להגשת הבקשה דנן. עורכת הדין המשיבה הועסקה בפרויקט לאחר שנכנסה לעבודה באמצעות בעלה, גם הוא עורך דין במקצועו, אשר שימוש כעורך הדין של הפרויקט עבור היזם. בין החברה המשווקת את הדירות, ובין עורכת הדין, נחתם חוזה עבודה. במסגרת חוזה זה, עורכת הדין הועסקה בחברה כמתווכת ומשווקת דירות בפרויקט.


בעקבות סכסוך בין חברת הנדל"ן ליזם, הופסקה עבודתה של החברה המתווכת בפרויקט. עורכת הדין התבקשה לעבור ולעבוד עם החברה בפרויקט מגורים אחר בעיר טבריה. עבור כך, נשכר עבורה משרד בבני ברק. עורכת הדין, אשר ביקשה לעבוד בקרבת ביתה בשל היותה אם לילדים קטינים, התפטרה בתוך זמן קצר. לאחר ההתפטרות, חברת הנדל"ן חששה מפני עבודה משותפת של עורכת הדין והיזם באופן ישיר. אי לכך, הוגשה הבקשה דנן. במסגרת הבקשה, החברה ביקשה מבית הדין לעבודה לאסור על עורכת הדין לעבוד עם היזם בפרויקט הספציפי (בין השאר על בסיס רשימת לקוחות פוטנציאליים שגובשו על ידי החברה).


סעיף הגבלת עיסוק


חוזה העבודה אשר נערך בין עורכת הדין לבין מעסיקתה כלל סעיף הגבלת עיסוק. נקבע כי בכל מקרה בו תופסק עבודת השיווק של הפרויקט על ידי החברה, עורכת הדין לא תוכל לעבוד בשיווק הפרויקט הספציפי. תנאי שכרה של עורכת הדין נקבעו מעבר למגיע למתווך "רגיל" וכללו בין השאר שכר משמעותי שלא היה תלוי בהישגים, ביטוח מנהלים, חופשה שנתית בת 30 ימים בשנה, טלפון סלולארי ועוד. האם החברה הייתה יכולה לדרוש מבית הדין לעבודה להגביל את העיסוק בפרויקט המדובר? החברה ביקשה להיתלות ברשימת הלקוחות ובסעיף הגבלת העיסוק בחוזה העבודה.


לטענתה, היא יצרה את רשימת הלקוחות הפוטנציאליים עוד בטרם עורכת הדין הועסקה אצלה. כמו כן, הוכח כי החברה השקיעה ברשימה זו ממון, זמן ואנרגיה. בית הדין לעבודה קבע כי אמנם עורכת הדין הייתה זו אשר העניקה לרשימה תנופה משמעותית, אך היא עשתה זאת במסגרת עבודתה כשכירה ובעבור שכר גבוה ונאה.


רשימת הלקוחות גובשה באופן הבא. החברה יצאה בפרסום מתאים, ובעקבותיו פנו רוכשים פוטנציאליים אשר השאירו את פרטיהם. מדובר בכ-1,500 מתעניינים. מרשימת הרוכשים הפוטנציאליים, עורכת הדין התבקשה להעריך מי עשוי לרכוש בית בפרויקט. היות והרשימה התגבשה בעקבות פרסום מצד החברה, ולאחר שעורכת הדין הועסקה בחברה בשכר גבוה על מנת למיינה, נקבע כי עסקינן ברשימה סודית.


יש להדגיש כי לאחר הפסקת עבודתה של חברת הנדל"ן בפרויקט, המעסיקה לא הפחיתה את שכרה של עורכת הדין והיא הציעה לעבוד בפרויקטים אחרים באותם תנאים כתמול שלשום. עורכת הדין סירבה וניכר היה כי היא מעוניינת להשתחרר מהחברה ולהמשיך וללוות את הפרויקט באלקנה. אי לכך, בית הדין לעבודה אסר עליה לעשות כן במשך שנה מיום סיום העסקתה. כמו כן, נקבע כי האחרונה לא תוכל להשתמש ברשימת הלקוחות של החברה בכל מקרה.


"עורכת הדין נכנסה לתקופת עבודה של שמונה חודשים כאשר בסופה היא ביקשה ליטול את שיווק הפרויקט, נכסה העיקרי של החברה המבקשת", נכתב בפסק הדין, "נראה כי התמלאו התנאים לשם מתן תוקף לסעיף הגבלת העיסוק בחוזה העבודה". עם זאת, בית הדין לעבודה קבע כי היה מקום לתחום את ההגבלה, וזאת מכוח משקלה החוקתי של הזכות לחופש העיסוק. נקבע אפוא כי סעיף הגבלת העיסוק יהיה תקף למשך שנה אחת מתום ההעסקה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

האם נערך לעובד שימוע כדין טרם פיטוריו?

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

מדריך הוקי שהתפטר נתבע בגין גזל סודות מסחריים של החברה

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות שפוטר דרש הפרשי עמלות על מכירות שביצע

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

התובע דרש תשלום נוסף עבור קריאות פתע שנדרש לבצע מעבר לשעות העבודה

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

הפסקת עבודה של מאמן כדורסל באמצע העונה והפרת חוזה לתקופה קצובה

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

התארגנות עובדים - מחסני חשמל הינה יחידת מיקוח נפרדת

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

פניה ישירה לעובדים למרות הסכם קיבוצי הינה הפרת חוזה עבודה

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? 

תמיכה של בית הדין הארצי לעבודה בהתאגדות העובדים בפלאפון

האם חברת פלאפון תוכל להתערב בהתאגדות העובדים? בית הדין הארצי לעבודה קבע כי יש לענות על שאלה זו בשלילה... 

האם מכירת מעריב בסכנה בגין מחלוקות בין שלמה בן צבי לעובדים?

האם מכירת מעריב בסכנה? האם מחלוקות בין שלמה בן צבי, רוכש העיתון, לעובדים, יביאו לביטול מכירת כלי התקשורת? 

רופאה אולצה לפרוש בגיל פרישה - המטופלים יצאו למאבק עבורה

האם מטופלים יצליחו למנוע מקופת חולים להכריח רופא מוערכת לפרוש כאשר היא תגיע לגיל 75? 

האם קיים למרצה באקדמיה חופש עיסוק בשתי עבודות במקביל

האם חופש עיסוק באקדמיה כולל גם אפשרות לעבוד במקביל בשני מוסדות לימוד להשכלה גבוהה? 

הגדרת תפקיד בשירות המדינה במסגרת תביעה להטבת שכר

פעמים רבות, זכאותו של עובד מדינה להטבת שכר נובעת מהגדרת תפקידו. מה קורה כאשר יש מחלוקת בין המדינה לעובד? 

בית הדין השיב עובד אשר הושעה מעבודתו בעקבות חשד ללקיחת שוחד

חברת החשמל הגישה כנגד עובד תלונה במשטרה בגין שוחד. האם היא הייתה רשאית גם להשעות את העובד באופן אוטומטי? 

ביקורת חריפה כנגד ההטבות ותנאי הפרישה בחברת החשמל

האם חברת החשמל התנהלה באופן בזבזני וחסר אחריות בעת העברת כספי פנסיה והטבות לעובדיה? 

משקלו של סעיף בחוזה עבודה המבטל יחסי עובד מעביד

מהו סעיף יחסי עובד מעביד בחוזה עבודה? האם סעיף זה קביל ללא קשר למערכת היחסים בין הצדדים בפועל? 

חוזה עבודה ובו סעיף הגבלת עיסוק אשר הוכר בבית הדין לעבודה

האם סעיף הגבלת עיסוק בחוזה עבודה סותר למעשה את עיקרון חופש העיסוק? האם ניתן להכיר בסעיף כגון דא בחוזה עבודה? 

עובד המועסק בשירות המדינה ללא משרה פנויה בתקן איננו עובד מדינה

במסגרת הסעיפים הנ"ל, קיימת חובה להתקבל לעבודה באמצעות מכרז, לקבל כתב מינוי ועוד. כמו כן, על העובד להיות מועסק על בסיס משרה פנויה בתקן... 

פסיקת הוצאות משפט לתובעת בבית הדין לעבודה, למרות דחיית תביעתה

בית הדין לעבודה דחה תביעה של שתי גמלאיות כנגד המדינה, אך פסק לטובתן הוצאות משפט בשל חוסר תום לב מצד המדינה... 

הסכם קיבוצי בתור בסיס לזכויות סוציאליות למרות קיומו של חוזה עבודה אישי

במקומות עבודה מסוימים, זכויות העובדים מוגדרות גם על בסיס הסכמים קיבוציים מיטביים... 

זכויות בחוזה עבודה שונו ללא הסכמת העובד, האם קביל?

האם מעביד אשר העניק זכויות מעבר בחוזה עבודה רשאי לחזור בו מהסכמתו ללא אישור העובד? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.